1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

FIZINIS AKTYVUMAS

Spausdinti

1994–2014 m. surinktais HBSC tyrimo duomenimis, galima spręsti, kad apytikriai tik kas antras trečias šalies berniukas ir kas penkta šešta mergaitė pakankamai mankštinasi ir sportuoja. Pastarojo 2014 m. tyrimo duomenys parodė, kad tokių mokinių dalis pasidarė pastebimai didesnė.  Kėdainių r. mokyklose mokinių fizinis aktyvumas yra artimas šalies vidurkiui. 2014 m. Kėdainių r. mokinių fizinio aktyvumo rodikliai daug geresni nei buvo 2010 m. Kėdainių r. per pastaruosius ketverius metus pakankamai fiziškai aktyvių abiejų lyčių mokinių dalis padidėjo 1,8 karto.

Šiuolaikinėse fizinio aktyvumo rekomendacijose akcentuojama, kad vaikai ir paaugliai, atlikdami įprastas veiklas (pvz., eidami pėsčiomis į mokyklą, žaisdami kieme krepšinį, dirbdami namų ūkio darbus ir kt.) turėtų būti fiziškai aktyviais kiekvieną dieną ne mažiau kaip vieną valandą. Tyrimo rezultatai parodė, kad tokių mokinių dalis yra labai nedidelė. Kėdainių r. mokyklose šias rekomendacijas įvykdė kas ketvirtas (25,0 proc.) mokinys (29,1 proc. berniukų ir 20,9 proc. mergaičių). Šalies mokyklose tokių mokinių dalis buvo dar mažesnė.

FIZ

 

Kėdainių r. mokinių, kurie kasdien yra fiziškai aktyvūs ne mažiau kaip 1 valandą, dalis (proc.) lyginant su šalies vidurkiu

(HBSC, 2014 m.)

 

Fizinio aktyvumo reikšmė neabejotinai didelė vaikystėje bei paauglystėje. Atlikti moksliniai tyrimai pateikia daugybę įrodymų, kad fizinis aktyvumas yra vienas iš reikšmingų harmoningo paauglių vystymosi ir sveikatos veiksnių. Fizinis aktyvumas gali sumažinti širdies ir kraujotakos sistemos ligų, cukrinio diabeto ir osteoporozės riziką, taip pat padeda kontroliuoti kūno svorį ir gerinti psichinę sveikatą. Vaikai ir paaugliai turėtų būti fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną vieną valandą ar daugiau.

Pastebima, kad pastaraisiais dešimtmečiais didėja polinkis pasyviai leisti laisvalaikį, kuris mažina fiziškai aktyvios veiklos galimybę. Vaikai, kurie praleidžia daug laiko prie televizoriaus, skaitydami, besimokydami ar žaisdami kompiuterinius žaidimus, patenka į padidėjusios rizikos grupę (nutukimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, kaklo ir juosmens skausmai, dažnesni funkciniai negalavimai ir pan.), palyginti su tais, kurie eina į lauką ar sporto salę aktyviai žaisti, padeda tėvams namų ruošoje ar ūkyje, aktyviai sportuoja mokykloje ar už mokyklos ribų.

Tyrimas atskleidė, jog mokiniai neįtikėtinai daug laiko praleidžia užsiimdami fiziškai neaktyvia (sėdimąja) veikla. Daugiausia taip laiko praleidžiama žiūrint televizorių, video ar DVD filmus. Berniukai ir mergaitės - daugiau kaip trečdalis abiejų lyčių paauglių darbo dienomis ir daugiau kaip pusė paauglių savaitgaliais praleidžia daugiau kaip dvi valandas per dieną prie TV ekrano. Kas trečias  mokinys daugiau kaip dvi valandas per dieną praleidžia žaisdamas kompiuterinius žaidimus. Tai labiau būdinga berniukams nei mergaitėms. Kėdainių r. mokiniai nemažai laiko skiria pamokų ruošai. Šiai veiklai mergaitės skiria daugiau laiko už berniukus.

Atsižvelgiant į neigiamą mokinių požiūrį dėl fizinio aktyvumo naudos sveikatai, siūlomos šios praktinės rekomendacijos:

 1. Į fiziškai aktyvią veiklą mokinius įtraukti kuo ankstesniame amžiuje.
 2. Skatinti mokinių fizinį aktyvumą, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę.
 3. Fizinis aktyvumas turi būti malonumas, o ne prievarta.
 4. Mokinių fizinį aktyvumą skatinti mokyklose organizuojant įvairias sporto šventes, tarpklasines ar tarpmokyklines įvairių sporto šakų varžybas.
 5. Didinti fizinio aktyvumo būrelių pasirinkimo įvairovę.
 6. Suteikti mokiniams galimybes po pamokų laisvai naudotis mokykloje esančia sporto baze.
 7. Į fiziškai aktyvią veiklą įtraukti mokinių tėvus, mokytojus ir visą mokyklos bendruomenę.

Pirmiausia tėvai turi skatinti vaikus būti fiziškai aktyviais, rodant jiems pavyzdį, kad fizinis aktyvumas yra naudingas sveikatai, taip pat į šeimos veiklą įtraukti fiziškai aktyvų laisvalaikį.

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Daiva Mickevičienė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.