1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

RAJONE NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ IR TRAUMŲ VAIKŲ TARPE NEMAŽĖJA

Spausdinti

Nelaimingi atsitikimai ir traumos yra svarbi ir nuolat didėjanti visuomenės sveikatos problema. Spartėjantis gyvenimo tempas, vaikų ir paauglių aktyvumas, dažnai nenuspėjami jų veiksmai įpareigoja atkreipti dėmesį ne tik į ugdymo įstaigose vaikų patiriamus susižalojimus, bet ir dažnai patiriamas traumas lauke ar namuose.

2014 m. Tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) apklausos duomenų analizė parodė, kad daugiau nei pusė mokinių teigia per pastaruosius metus kartą ar net kelis kartus patyrę traumą bei kitokį nelaimingą atsitikimą. Kėdainių rajono mokiniai patiria dažniau nelaimingus atsitikimus nei vidutiniškai šalies mokiniai. 2014 m. Kėdainių rajone daugiau nelaimingų atsitikimų patyrė berniukai nei mergaitės, atitinkamai 65,7 proc. ir 57,8 proc. (2010 m. 69,8 proc. berniukų ir 48 proc. mergaičių). Kaip ir ankstesnių metų tyrimų duomenimis, nelaimingų atsitikimų patyrusių mokinių dalis nemažėja ir išlieka aktualia problema ne tik Kėdainių rajone, bet ir šalyje.

 

grafikas-1

Kėdainių r. ir Lietuvos mokinių, kurie per pastaruosius metus patyrė nelaimingų atsitikimų, dalis (proc.)

(HBSC, 2014 m.)

 

Daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia paaugliai, įvyksta savo ar draugų namuose ir kieme. Kėdainių rajone tokių atvejų buvo daugiau nei vidutiniškai šalyje (atitinkamai 50,8 proc. ir šalyje 43,3 proc.). Sportuojant (sporto salėse, aikštynuose ir kitose sporto infrastruktūrose) taip pat nukenčia palyginti daug mokinių. Kėdainių rajone 10,5 proc. nelaimingų atsitikimų įvyksta mokyklose pamokų ir pertraukų metu arba pasibaigus pamokoms.

 

 grafikas-2

 

Mokinių nurodytos vietos, kuriose jiems teko patirti patį sunkiausią nelaimingą atsitikimą per pastaruosius metus

(HBSC, 2014 m.)

 

Traumų ir kitų nelaimingų atsitikimų, būtų galima išvengti, jei vaikai ir paaugliai žinotų ir laikytųsi saugaus elgesio taisyklių, turėtų ir naudotųsi apsaugos priemonėmis, o tėvai ir mokytojai skirtų daugiau dėmesio vaikų traumų prevencijai.

Prasidėjo atostogų metas, vaikai daugiau laiko praleis namuose, gamtoje, lauke. Dirbantys tėvai ne visada turi laiko stebėti, kuo užsiima jų atžalos, todėl reikėtų priminti vaikams kaip turėtų elgtis:

 • važinėdami dviračiu, riedlente ar riedučiais, dėvėkite šalmą bei apsaugas ant kojų ir rankų;
 • eidami maudytis, nešokinėkite į vandenį nuo krantų, lieptų, užtvankų, nes galite atsitrenkti į dugne esančius daiktus ar neteisingai padarę šuolį patirti ir rimtesnių traumų;
 • prisiminkite saugaus eismo taisykles, kaip saugiai vaikščioti bei važinėti keliais.

Privalome padėti vaikams suprasti pagrindines saugumo taisykles, nes už vaiko saugumą atsakingi ne tik tėvai, bet ir pats vaikas. Vaikų saugumą garantuoja ne tik saugi aplinka, bet ir savisaugos įpročiai.

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Daiva Mickevičienė

 

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.