1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

GRIPO VAKCINA KAIP NIEKADA POPULIARI

Spausdinti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad sezoninio gripo vakcina, įsigyta valstybės biudžeto lėšomis, šį sezoną susilaukė didelio populiarumo, pacientai raginami neatidėlioti skiepijimo nuo gripo, nes vėliau vakcinos gali nebelikti. Per š.m. rugsėjo ir spalio mėnesius Kauno apskrities teritorijoje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos sunaudojo 74 proc. visos sezoninio gripo vakcinos, skirtos rizikos grupių asmenims, kai tuo tarpu per ankstesnį gripo sezoną - 68 proc. Nors visą sezoninio gripo vakciną yra sunaudojusios dar tik 7 asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau –ASPĮ), tačiau situacija kinta kasdien.

Skiepijimas nuo gripo itin aktyvus

Jau dešimtąjį sezoną Valstybės biudžeto lėšomis yra perkama sezoninio gripo vakcina, kuri skirta rizikos grupių asmenims – tiems, kuriems yra didžiausia rizika sirgti sunkia gripo forma, arba mirti nuo lėtinių ligų paūmėjimo, ar kitų gripo komplikacijų.

Šių metų gripo sezonas ypatingas dar ir tuo, kad gripo vakcina kai kurias gydymo įstaigas pasiekė tik spalio viduryje, todėl pacientai pradėjo nekantrauti. Iš viso Kauno apskrities ASPĮ yra gavusios 26 291 gripo vakcinos dozę ir 19 459 vakcinos dozės, jau yra panaudotos. Daugiausiai gautos gripo vakcinos jau yra sunaudojusios Jonavos rajono ASPĮ – 90 proc., mažiausiai – 54 proc. – Birštono. Nors vakcinų gydymo įstaigos šiam gripo sezonui užsisakė 13 proc. daugiau, nei 2015-2016 m. sezoną, tačiau vakcinos gali ir pritrūkti. Kauno departamentas kasmet aktyviai ragina gydymo įstaigas pasidalinti atliekama vakcina, tačiau šiemet perskirstyta vos 30 dozių. 2015-2016 m. sezoną buvo perskirstyta apie 400 vakcinos dozių. Pagrindinė priežastis – labai aktyvus skiepijimasis, todėl atliekamos vakcinos tiesiog nėra. Kai kurie pacientai užsisakė vakciną, tačiau šiuo metu negali pasiskiepyti dėl ligų, ir laukia kol pasveiks.

Daugiausiai rizikos grupėms priklausančių asmenų paskiepijama spalio – lapkričio mėnesiais, tačiau šiemet situacija gali kiek pasikeisti, nes lapkričiui likę vos trečdalis visos gautos vakcinos.

Kodėl padaugėjo norinčių pasiskiepyti

Tikriausiai priežasčių yra daug. Galima išskirti tokias pagrindines:

 • Per 10 metų rizikos grupių pacientai išbandė ir įvertino teigiamą vakcinos poveikį savo sveikatai, o galbūt perdavė patirtį ir kitiems.
 • Kasmetinis informacijos apie gripo skiepus viešinimas pradėjo duoti vaisių.
 • Skatinant vienos rizikos grupės skiepijimus nuo gripo, aktyvėja ir kitų grupių skiepijimai. Pavyzdžiu galima pateikti labai sėkmingą nėščiųjų skiepijimo nuo gripo skatinimo programą, kuri praėjusį sezoną buvo vykdoma tik Kauno mieste, o šį sezoną išsiplėtė į visą Kauno apskritį. Jau jeigu gripo vakcina tinkama nėščiosioms, tai kitiems pacientams juo labiau.
 • Nuo 2016 m. įsigaliojusi nauja skatinamoji pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslauga šeimos gydytojams ir slaugytojams, padidino jų aktyvumą skiepijant nuo gripo rizikos grupių asmenis.

Kaip užtikrinti, kad vakcinų užtektų visiems norintiems

Gali pasirodyti keista, tačiau viskas priklauso nuo mūsų pačių – pacientų. Jeigu aktyviau reikalausime skiepų iš savo šeimos gydytojų ir skiepysimės kiekvienais metais, gydymo įstaigos bus priverstos užsisakyti vis didesnius kiekius sezoninio gripo vakcinos, ir nebijos, kad pacientai staiga persigalvos, o vakcinas teks išmesti. Todėl pacientams patariama:

 • Iš anksto nuspręsti, ar norės pasiskiepyti nuo gripo ir apie tai informuoti savo šeimos gydytoją;
 • Būtinai skiepytis kiekvienais metais. Tai būtina dar ir dėl to, kad vieną sezoną nepanaudojus gripo vakcinos, kitais metais jos yra užsakoma mažiau;
 • Užsisakius gripo vakciną, būtinai pasiskiepyti. Jeigu skiepijimo metu pacientas suserga, pasiskiepyti reikėtų vėliau, jau pasveikus. Skiepytis yra tikslinga iki gripo virusų plitimo pabaigos.

Dešimties metų gripo vakcinos patirtis Lietuvoje rodo, kad inercija valdo daugelį mūsų gyvenimo sričių, tikriausiai panašiai yra ir su mūsų skiepijimais. Per dešimtį metų pripratome, kad reikia skiepytis nuo gripo, tikėtina, kad norinčių pasiskiepyti skaičius ir toliau didės.

Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Rekomenduojama kasmet visiems asmenims, vyresniems nei 6 mėnesių amžiaus, pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina.

Nemokamai, t.y. valstybės biudžeto lėšomis, nuo gripo gali būti skiepijami šioms rizikos grupėms priklausantys asmenys:

* nėščiosios (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);

* asmenys sergantys lėtinėmis ligomis nepriklausomai nuo jų amžiaus (taip pat ir vaikai);

* asmenys, gyvenantys socialinės slaugos ir globos įstaigose (taip pat ir vaikų globos įstaigose);

* sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (taip pat ir odontologai);

* asmenys nuo 65 m. amžiaus ir vyresni.

Kiekvienu atveju dėl skiepo nuo gripo reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kristina Rudžinskaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. 8 37 331231

El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ">kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.