1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

GRIPO VAKCINA KAIP NIEKADA POPULIARI

Spausdinti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad sezoninio gripo vakcina, įsigyta valstybės biudžeto lėšomis, šį sezoną susilaukė didelio populiarumo, pacientai raginami neatidėlioti skiepijimo nuo gripo, nes vėliau vakcinos gali nebelikti. Per š.m. rugsėjo ir spalio mėnesius Kauno apskrities teritorijoje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos sunaudojo 74 proc. visos sezoninio gripo vakcinos, skirtos rizikos grupių asmenims, kai tuo tarpu per ankstesnį gripo sezoną - 68 proc. Nors visą sezoninio gripo vakciną yra sunaudojusios dar tik 7 asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau –ASPĮ), tačiau situacija kinta kasdien.

Skiepijimas nuo gripo itin aktyvus

Jau dešimtąjį sezoną Valstybės biudžeto lėšomis yra perkama sezoninio gripo vakcina, kuri skirta rizikos grupių asmenims – tiems, kuriems yra didžiausia rizika sirgti sunkia gripo forma, arba mirti nuo lėtinių ligų paūmėjimo, ar kitų gripo komplikacijų.

Šių metų gripo sezonas ypatingas dar ir tuo, kad gripo vakcina kai kurias gydymo įstaigas pasiekė tik spalio viduryje, todėl pacientai pradėjo nekantrauti. Iš viso Kauno apskrities ASPĮ yra gavusios 26 291 gripo vakcinos dozę ir 19 459 vakcinos dozės, jau yra panaudotos. Daugiausiai gautos gripo vakcinos jau yra sunaudojusios Jonavos rajono ASPĮ – 90 proc., mažiausiai – 54 proc. – Birštono. Nors vakcinų gydymo įstaigos šiam gripo sezonui užsisakė 13 proc. daugiau, nei 2015-2016 m. sezoną, tačiau vakcinos gali ir pritrūkti. Kauno departamentas kasmet aktyviai ragina gydymo įstaigas pasidalinti atliekama vakcina, tačiau šiemet perskirstyta vos 30 dozių. 2015-2016 m. sezoną buvo perskirstyta apie 400 vakcinos dozių. Pagrindinė priežastis – labai aktyvus skiepijimasis, todėl atliekamos vakcinos tiesiog nėra. Kai kurie pacientai užsisakė vakciną, tačiau šiuo metu negali pasiskiepyti dėl ligų, ir laukia kol pasveiks.

Daugiausiai rizikos grupėms priklausančių asmenų paskiepijama spalio – lapkričio mėnesiais, tačiau šiemet situacija gali kiek pasikeisti, nes lapkričiui likę vos trečdalis visos gautos vakcinos.

Kodėl padaugėjo norinčių pasiskiepyti

Tikriausiai priežasčių yra daug. Galima išskirti tokias pagrindines:

 • Per 10 metų rizikos grupių pacientai išbandė ir įvertino teigiamą vakcinos poveikį savo sveikatai, o galbūt perdavė patirtį ir kitiems.
 • Kasmetinis informacijos apie gripo skiepus viešinimas pradėjo duoti vaisių.
 • Skatinant vienos rizikos grupės skiepijimus nuo gripo, aktyvėja ir kitų grupių skiepijimai. Pavyzdžiu galima pateikti labai sėkmingą nėščiųjų skiepijimo nuo gripo skatinimo programą, kuri praėjusį sezoną buvo vykdoma tik Kauno mieste, o šį sezoną išsiplėtė į visą Kauno apskritį. Jau jeigu gripo vakcina tinkama nėščiosioms, tai kitiems pacientams juo labiau.
 • Nuo 2016 m. įsigaliojusi nauja skatinamoji pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslauga šeimos gydytojams ir slaugytojams, padidino jų aktyvumą skiepijant nuo gripo rizikos grupių asmenis.

Kaip užtikrinti, kad vakcinų užtektų visiems norintiems

Gali pasirodyti keista, tačiau viskas priklauso nuo mūsų pačių – pacientų. Jeigu aktyviau reikalausime skiepų iš savo šeimos gydytojų ir skiepysimės kiekvienais metais, gydymo įstaigos bus priverstos užsisakyti vis didesnius kiekius sezoninio gripo vakcinos, ir nebijos, kad pacientai staiga persigalvos, o vakcinas teks išmesti. Todėl pacientams patariama:

 • Iš anksto nuspręsti, ar norės pasiskiepyti nuo gripo ir apie tai informuoti savo šeimos gydytoją;
 • Būtinai skiepytis kiekvienais metais. Tai būtina dar ir dėl to, kad vieną sezoną nepanaudojus gripo vakcinos, kitais metais jos yra užsakoma mažiau;
 • Užsisakius gripo vakciną, būtinai pasiskiepyti. Jeigu skiepijimo metu pacientas suserga, pasiskiepyti reikėtų vėliau, jau pasveikus. Skiepytis yra tikslinga iki gripo virusų plitimo pabaigos.

Dešimties metų gripo vakcinos patirtis Lietuvoje rodo, kad inercija valdo daugelį mūsų gyvenimo sričių, tikriausiai panašiai yra ir su mūsų skiepijimais. Per dešimtį metų pripratome, kad reikia skiepytis nuo gripo, tikėtina, kad norinčių pasiskiepyti skaičius ir toliau didės.

Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Rekomenduojama kasmet visiems asmenims, vyresniems nei 6 mėnesių amžiaus, pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina.

Nemokamai, t.y. valstybės biudžeto lėšomis, nuo gripo gali būti skiepijami šioms rizikos grupėms priklausantys asmenys:

* nėščiosios (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);

* asmenys sergantys lėtinėmis ligomis nepriklausomai nuo jų amžiaus (taip pat ir vaikai);

* asmenys, gyvenantys socialinės slaugos ir globos įstaigose (taip pat ir vaikų globos įstaigose);

* sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (taip pat ir odontologai);

* asmenys nuo 65 m. amžiaus ir vyresni.

Kiekvienu atveju dėl skiepo nuo gripo reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kristina Rudžinskaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. 8 37 331231

El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ">kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.