1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

DOPINGAS

Atnaujinta Pirmadienis, 27 Vasaris 2012 16:21

Spausdinti

Normal 0 19 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Faktai ir poveikis

Kodėl vartojamas dopingas?

Nori būti gražūs

Daugelis paauglių svajoja būti panašūs į kovinių filmų herojus ar vaikinus iš reklamų su ,, geležiniais“ raumenimis. Pradėję lankyti sporto klubą kai kurie mano, kad po keliasdešimties įtemptų treniruočių jie taps panašūs į herojus. Supratę, kad idealiai formai pasiekti prireiks kelerių metų reguliarių treniruočių, daugelis vaikinų idėją ištobulinti kūno formas meta iš galvos.

Tačiau kai kurių paauglių troškimas pasiekti norimą rezultatą toks didelis, kad jie ima vartoti įvairiausius cheminius preparatus. Paslapčiomis nuo tėvų kai kurie paaugliai kasdien vartoja nelegalias tabletes. Nenutuokdami apie gresiančią žalą, svorio ir raumenų norintys priaugti vaikinai naudoja brangiai juodojoje rinkoje įsigytus anabolinius steroidus. Stebėdami besikeičiančius vaikų kūnus, ne visi tėvai suvokia, kad tai yra ne tik alinančių treniruočių, bet ir medikamentų vartojimo rezultatas.

 

Vartoja šimtmečius

Dopingas skaičiuoja kelių šimtmečių istoriją. Kadaise anglišku žodžiu ,,dope“ (dopingu) buvo vadinami iš žolelių bei kokaino, kofeino ir strichnino pagaminti vaistai, kuriuos vartodavo dar senovės religinėse apeigose. Istorikai tikina, kad, siekdami laimėti kovas, gladiatoriai stimuliatorius vartojo VI amžiuje prieš Kristų. Pirmasis dopingą vartojęs sportininkas buvo užregistruotas 1865 metais, po metų įvyko pirmoji mirtis nuo dopingo. Iš pradžių dopingą vartojo atletai bei kiti sportininkai, nepaisydami pavojingo šalutinio poveikio. Jų tikslas buvo padidinti savo gebėjimus ir pasiekti geresnių sportinių rezultatų. Vėliau dopingas paplito tarp mėgėjų atletų ir mokyklose.

Praėjusį šimtmetį įsigalėjo panašų poveikį turintys  anaboliniai steroidai - vyriško hormono testosterono sintetiniai analogai. Pirmąkart jie buvo pagaminti 1935 metais, o prieš dvidešimt metų Tarptautinė kultūristų federacija anabolinius steroidus uždraudė.

 

Preparatai ir jų vartojimas

Testosteronas yra vyriškas lytinis hormonas, kuris nulemia vyro lytinį pajėgumą ir nuo kurio priklauso raumenų išsivystymas.

Anaboliniai steroidai- tai sintetiniai preparatai, sukurti kaip testosterono pakaitalas. Anksčiau anaboliniai steroidai buvo vartojami medicinoje gydant sužalotus raumenis, pvz., vėžinių ligų, nudegimų atveju, bet šiandien toks jų vartojimas jau labai ribotas. Testosteronas ir anaboliniai steroidai yra gaminami tablečių, kapsulių ir ampulių forma.

Dopingas - vaistinės medžiagos, kurios laikinai sustiprina fizinę ir psichinę organizmo veiklą ir yra įvairių organizmo funkcijų stimuliatoriai. Šiuo metu dopingas vyrauja rinkoje ir patenkina visus poreikius. Tai apvalios baltos arba penkiakampės rausvos tabletės. Jos dažniausiai vadinamos ,,rusais“, ,,rusišku penketu“ arba ,,rusiškais vitaminais“. Ant pakuotės paprastai būna rusiškas pavadinimas. Kaip dopingas vis dažniau vartojamas netgi prieaugio hormonas. Dopingo poveikis priklauso nuo pasirenkamo preparato, jo kiekio bei vartojimo būdo. Dopingas gali skatinti agresyvumą, didesnį norą treniruotis, paspartinti raumenų augimą. Dažnas jaunuolis mano, kad didesnė fizinė jėga suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, o tai irgi gali skatinti vartoti dopingą.

 

Poveikis

Nors, vartojant draudžiamus anabolinius steroidus, dopingą didėja raumenų apimtys, jų šalutinis poveikis ypač ryškus ir kenksmingas.

Psichikos pažeidimai. Vartojant anabolinius steroidus dažnai kenčiama nuo depresijos, abstinencijos, nemigos. Gali kilti be priežasties agresija, irzlumas, neurastenija, pereinanti į psichozinę būseną, miego sutrikimai, galvos skausmai, prislėgta nuotaika.

Išbėrimai. Nuo anabolinių steroidų vartojimo gali išberti odą arba paūmėti kitos odos ligos. Oda tampa dirgli, padidėja odos infekcijos galimybė, prakaito išsiskyrimas, nuolat patiriami skausmai raumenyse.

Kepenų augliai. Visi, kurie vartoja anabolinius steroidus, kenkia savo kepenims. Tų, kurie ilgai vartoja dopingą, kepenyse susidaro kraujingos cistos, vystosi piktybiniai kepenų navikai.

Augimo sutrikimai. Anaboliniai steroidai veikia augimo zonas. Todėl dar nesubrendę paaugliai gali nustoti augę. Vartojamas ypač dideliais kiekiais jis gali sukelti akromegaliją (nenormaliai išauga rankos, pėdos, smakras ir lūpos, padidėja svoris).

Alergija. Piktnaudžiaujant prieaugio hormonais gali pasitaikyti ir kitoks šalutinis poveikis, pvz., alerginės reakcijos.

Agresija. Vartojantiems anabolinius steroidus įprastas agresyvus elgesys, kuris gąsdina ir netgi žeidžia aplinkinius žmones. Didelis įniršis kartais būna traumų ar kriminalinių nusikaltimų priežastis.

Kraujagyslių aterosklerozė ir infarktas. Anaboliniai steroidai didina cholestarolio kiekį kraujyje, todėl vystosi aterosklerozė. Tai pablogina kraujo apytaką, padidėja kraujo spaudimas, padaugėja širdies raumens pažeidimų, galimas infarktas.

Prostatos padidėjimas. Nuo anabolinių steroidų padidėja prostatos liauka, todėl galimi uždegimai, sutrinka šlapinimasis.

Gali išnykti lytinis pajėgumas. Pradėjus vartoti dopingą lytinis pajėgumas iš pradžių padidėja, bet vėliau beveik visai išnyksta. Lytinėje sistemoje sumažėja spermos produktyvumas, sutrinka  lytinių hormonų gamyba, gali atsirasti impotencija.

     Moterys irgi nukenčia. Moterims, kurios vartoja dopingą, taip pat išryškėja neigiamų šalutinių padarinių: pastorėja balsas, padidėja smakro plaukuotumas, sutrinka menstruacijų ciklas.

 

      Pagal sporto taisykles už dopingo vartojimą sportininkas praranda teisę dvejus metus dalyvauti varžybose. Niekuomet nenaudokite anabolinių steroidų, augimo hormonų ar kitų vaistų lavindami jėgą ar raumenų masę. Tai draudžia Lietuvos bei tarptautiniai įstatymai.

alt

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.