1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

POLIOMIELITAS – PAMIRŠTA LIGA?

Spausdinti

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad poliomielitas pamiršta, tačiau vis dar egzistuojanti liga. Taikant profilaktikos priemones pasaulyje nuo 1988 m. ligos atvejų sumažėjo 99 proc., t. y. apytiksliai nuo 350 tūkst. iki 37 atvejų registruotų 2016 m. Nors poliomielito virusas išnaikintas daugelyje pasaulio šalių, 2016 m. susirgimai sukelti laukinio poliomielito viruso registruoti Afganistane (20 atvejai), Pakistane (13 atvejai) ir Nigerijoje (4 atvejai). Susirgimai sukelti vakcininio poliomielito viruso registruoti Laose (3 atvejai) bei Pakistane ir Nigerijoje (po 1 atvejį).

Poliomielito situacija Europoje ir Lietuvoje

Europoje paskutiniai laukinio poliomielito viruso protrūkiai registruoti 1992 m. – Olandijoje kuomet susirgo neskiepyti dėl religinių įsitikinimų vienos bendruomenės nariai bei 2001 m. – Bulgarijoje, kai trys poliomielito atvejai buvo diagnozuoti tarp neskiepytų, romų tautybės vaikų. Vakcininio poliomielito viruso sukelti du ligos atvejai Europoje registruoti 2015 m. Ukrainoje – kai paralyžiumi susirgo 4 ir 10 m. amžiaus neskiepyti vaikai.

Lietuvoje paskutiniai ligos protrūkiai registruoti 1955-1958 m. prieš visuotinio skiepijimo nuo poliomielito pradžią šalyje, vėliau rutiniškai pradėjus skiepyti vaikus nuo poliomielito, ligos atvejų retėjo ir paskutinis susirgimas poliomielitu Lietuvoje registruotas – 1972 m. Dar vėliau pasiekus ir išlaikius dideles skiepijimo apimtis poliomielito vakcina Europos regionas, tame tarpe ir Lietuva, 2002 m. sertifikuotas kaip laisvas nuo poliomielito, t. y. nutrauktas laukinio poliomielito viruso cirkuliavimas gamtoje. Tačiau nepaisant palankios dabartinės epidemiologinės situacijos Europos ligų ir prevencijos centras teigia, kad poliomielito virusas vis dar kelia grėsmę šalims, kuriose skiepijimo nuo poliomielito apimtys yra žemos.

Poliomielitas – virusinė infekcija, galinti pasireikšti paralyžiumi

Poliomielitas – klastinga liga, nes tik apie 1 proc. atvejų atsiranda ūmus vangus paralyžius, o daugiau nei 90 proc. infekcijos atvejų liga nesukelia klinikinių požymių arba pasireiškia nežymiu karščiavimu. 70-80 proc. ligos atvejų nustatoma jaunesniems nei 5 m. amžiaus vaikams. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus arba viruso nešiotojas, ypač pavojingi besimptome ligos forma sergantys ligoniai. Užsikrečiama fekaliniu – oraliniu būdu, per užkrėstą maistą, vandenį, rečiau lašeliniu būdu per orą. Liga prasideda karščiavimu, bendru negalavimu, galvos skausmu, vėmimu, pykinimu, vėliau atsiranda stiprus kaklo ir nugaros raumenų skausmas, sprando raumenų sustingimas, paralyžiai. Efektyviausia ligos profilaktika – skiepai.

Poliomielito profilaktika – skiepai vaikams

Pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo poliomielito skiepijami 2, 4, 6 mėn. amžiaus kūdikiai ir 18 mėn. bei 6-7 m. amžiaus vaikai. Įvertinus 2016 m. skiepijimo apimtis Kauno apskrities teritorijoje, poliomielito imunizacijos apimtys 2 m. amžiaus vaikų grupėje buvo nepakankamos ir siekė 88,2 proc. Nepakankamos poliomielito skiepijimo apimtys išliko ir 8 m. amžiaus vaikų grupėje – 92,4 proc. Lyginant su 2015 m. skiepų nuo poliomielito imunizacijos apimtys 2 m. amžiaus vaikų grupėje sumažėjo 1,3 proc., o 8 m. amžiaus vaikų grupėje - 0,1 proc.

Nesant pakankamoms nuo poliomielito skiepijimo apimtims (daugiau nei 95 proc.), išlieka grėsmė atsirasti naujiems poliomielito atvejams šalyje arba šios ligos plitimui, atsiradus įvežtiniam atvejui iš kitų šalių, kur šiuo metu poliomielito epidemiologinė situacija nėra tokia palanki.

Poliomielito profilaktika keliaujantiems

Nors Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras teigia, kad Europos Sąjungos šalyse poliomielito viruso įvežimo ir išplitimo rizika vertinama kaip labai maža, tačiau planuojantiems vykti į poliomielito endemines šalis rekomenduojama:

- anksčiau skiepytiems keliautojams sustiprinti imunitetą viena poliomielito vakcinos doze;

- turėti tarptautinį skiepijimų pažymėjimą, kuriame būtų įrašas apie atliktą poliomielito skiepą;

- jei ruošiamasi keliauti su kūdikiais ir vaikais, šie turėtų būti paskiepyti pagal Lietuvos respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių;

- iki kelionės pradžios likus 4-6 sav. rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins ar pakankama apsauga nuo poliomielito, ar reikalingi papildomi skiepijimai ir įvertinęs užkrečiamųjų ligų riziką toje šalyje patars kitais skiepijimo klausimais (pvz.: tymų, stabligės ir kt.).

Dėl poliomielito imunoprofilaktikos keliautojams ir neskiepytiems vaikams rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.