1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

SUSITIKIMAS SU KAUNO DARBO BIRŽOS SPECIALISTAIS

Spausdinti

Rugsėjo pabaigoje įvyko Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovų susitikimas su Kauno teritorinės darbo biržos specialistais, dirbančiais Kauno miesto ir rajono, Raseinių, Kėdainių, Prienų, Jonavos skyriuose. Kauno TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Valinskaitė-Barščevičienė pristatė pranešimą tema „Privalomasis sveikatos draudimas“, parengtą pagal Kauno teritorinės darbo biržos specialistų pateiktus klausimus. Susitikimo metu buvo aptarti moksleivių ir studentų, žmonių, besiverčiančių žemės ūkio veikla, taip pat vykdančių individualią veiklą, kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse dirbančių sezoninį darbą, sugrįžusių gyventi į Lietuvą sveikatos draudimo klausimai, paminėta, kokia tvarka teikiamos gydymo paslaugos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) neapdraustiems asmenims.

Moksleivių, studentų draudimas

Pranešėja pažymėjo, kad moksleiviai, besimokantys pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo programas, studentai, studijuojantys Lietuvos ar ES šalių narių aukštosiose mokyklose pagal dienines studijų programas, draudžiami PSD valstybės lėšomis. „Nuo 2015 m. balandžio mėn. įsigaliojo Sveikatos draudimo įstatymo pataisa, kad suaugusieji, besimokantys pagal suaugusių ugdymo programą, nėra draudžiami valstybės lėšomis. Pavyzdžiui, devyniolikmetis mokosi pagal bendrojo lavinimo programą – jis draudžiamas PSD valstybės lėšomis. Tačiau devyniolikmetis, kuris mokosi pagal suaugusių ugdymo programą, PSD valstybės lėšomis apdraustas nebus, – pažymėjo Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja R. Valinskaitė-Barščevičienė. – PSD laikotarpiai nustatomi automatiškai pagal pilnamečių asmenų mokinio / studento statuso įgijimo ir jo netekimo datas“.

Užsieniečiai turi deklaruoti gyvenamąją vietą

PSD draudžiami piliečiai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvoje. Užsieniečiams, kuriems suteikta papildoma apsauga mūsų šalyje, sveikatos draudimo atžvilgiu turi visas teises ir pareigas, kaip ir kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje.

ES šalių gyventojai, atvykę gyventi į Lietuvą, pagal ES reglamentus turi būti draudžiami PSD, jeigu jie gyvena Lietuvoje ir neapdrausti sveikatos draudimu kitoje ES šalyje narėje. Gyvenamosios vietos deklaravimui reikalinga turėti pažymą (leidimą), suteikiančią teisę šalyje gyventi nuolat ar laikinai.

Ūkininkų draudimas

Kalbėdama apie asmenis, besiverčiančius individualia žemės ūkio veikla, Kauno TLK atstovė pažymėjo, kad ūkininkas draudžiamas PSD, kai nustatomas žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis (EDV). „Išsamia informacija apie asmenis, turinčius ūkininkų statusą, žemės ūkio ar ūkio valdos dydžius, disponuoja PSD įmokų administratorius SODRA. Nuo šių duomenų priklauso, ar asmuo turi / gali mokėti įmokas kaip ūkininkas, ir kokio dydžio įmokas jis privalo mokėti. Taigi, ūkininkams dėl PSD įmokų mokėjimo tvarkos tikslingiausia kreiptis į SODRĄ, o ligonių kasa galėtų suteikti informaciją apie jų PSD galiojimo laikotarpius, – aiškina R. Valinskaitė-Barščevičienė. – Dirbantys su verslo liudijimu turi mokėti 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmoką, išskyrus atvejus, kai asmuo draudžiamas valstybės lėšomis (pavyzdžiui, yra pensininkas, neįgalusis, užsiregistravęs darbo biržoje bedarbis ir kt.) ar dirba pagal darbo sutartį. Jų mokamos mėnesio įmokos dydis proporcingas verslo galiojimo laikotarpiui per mėnesį. Asmeniui, vykdančiam veiklą su verslo liudijimu, darbo birža bedarbio statuso nepanaikina. Tuomet mokama tik už verslo liudijime nurodytą darbo dienų skaičių. Tais atvejais, kai žmogus neturi bedarbio statuso, moka mokesčius už visą mėnesį. Beje, jei asmuo bent vieną mėnesio dieną buvo bedarbis, jis visą mėnesį PSD draudžiamas valstybės lėšomis“.

Reikalingos formos – SODROS tinklalapyje

Išvykstantys iš Lietuvos trumpiau nei šešiems mėnesiams (įprastai dirbti pagal terminuotą sutartį) neprivalo deklaruoti išvykimo iš Lietuvos.

„Neretai tėvynainiai išvyksta po kelis mėnesius padirbėti į užsienio valstybes, bet išvykstančiųjų nuolatinė gyvenamoji vieta lieka Lietuvoje. Kad išvengtų dvigubo apmokestinimo, jie turi SODRAI pateikti įmokų mokėjimą kitoje ES šalyje patvirtinančias pažymas, kurias išduoda šalies (kurioje gyventojas dirbo) kompetentingos įstaigos arba darbdavys. Formas reikia pateikti SODRAI, o ne ligonių kasai. Besidominančius šiomis formomis informuokite, kad išsamias žinias apie tai, kurioje valstybėje, kokios pažymos išduodamos ir kas jas išduoda, galima rasti SODROS tinklalapyje www.sodra.lt – patarė Kauno darbo biržos specialistams R. Valinskaitė-Barščevičienė.

Gerėja darbo su klientais kokybė

„Džiugu, kad Kauno darbo biržos specialistai domisi PSD ypatumais įvairioms socialinėms grupėms. Žinant, į kurią instituciją teisingai nukreipti darbo biržos lankytojus, akivaizdžiai gerinama darbo su klientais kokybė“, – pastebi ir Kauno teritorinės darbo biržos klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Danguolė Galinienė.

 Susitikimo dalyviams pristatyti ir išdalinti Valstybinės ligonių kasos išleisti lankstinukai:

„Ar žinote, ką garantuoja Europos sveikatos draudimo kortelė?“, „Ar žinote, ką garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?“, „Prevencinės programos: galimybė užkirsti ligai kelią“, „Ką reikia žinoti apie kompensuojamus vaistus ir medicinos pagalbos priemones“, „Ką svarbu žinoti apie medicininę reabilitaciją?“ bei skrajutės „Pagalba sau“.

Jau trečiasis Kauno TLK iniciatyva organizuotas susitikimas – tai akivaizdus dalykiško dviejų valstybės institucijų bendradarbiavimo pavyzdys. Jo dėka gyventojams suteikiama vis išsamesnė informacija, kokybiškesnis aptarnavimas pagal vieno langelio principą.


                                                                                         Parengė Veronika Pečkienė

                                                                                       Kauno teritorinės ligonių kasos

                                                                  vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.