1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

SUSITIKIMAS SU KAUNO DARBO BIRŽOS SPECIALISTAIS

Spausdinti

Rugsėjo pabaigoje įvyko Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovų susitikimas su Kauno teritorinės darbo biržos specialistais, dirbančiais Kauno miesto ir rajono, Raseinių, Kėdainių, Prienų, Jonavos skyriuose. Kauno TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Valinskaitė-Barščevičienė pristatė pranešimą tema „Privalomasis sveikatos draudimas“, parengtą pagal Kauno teritorinės darbo biržos specialistų pateiktus klausimus. Susitikimo metu buvo aptarti moksleivių ir studentų, žmonių, besiverčiančių žemės ūkio veikla, taip pat vykdančių individualią veiklą, kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse dirbančių sezoninį darbą, sugrįžusių gyventi į Lietuvą sveikatos draudimo klausimai, paminėta, kokia tvarka teikiamos gydymo paslaugos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) neapdraustiems asmenims.

Moksleivių, studentų draudimas

Pranešėja pažymėjo, kad moksleiviai, besimokantys pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo programas, studentai, studijuojantys Lietuvos ar ES šalių narių aukštosiose mokyklose pagal dienines studijų programas, draudžiami PSD valstybės lėšomis. „Nuo 2015 m. balandžio mėn. įsigaliojo Sveikatos draudimo įstatymo pataisa, kad suaugusieji, besimokantys pagal suaugusių ugdymo programą, nėra draudžiami valstybės lėšomis. Pavyzdžiui, devyniolikmetis mokosi pagal bendrojo lavinimo programą – jis draudžiamas PSD valstybės lėšomis. Tačiau devyniolikmetis, kuris mokosi pagal suaugusių ugdymo programą, PSD valstybės lėšomis apdraustas nebus, – pažymėjo Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja R. Valinskaitė-Barščevičienė. – PSD laikotarpiai nustatomi automatiškai pagal pilnamečių asmenų mokinio / studento statuso įgijimo ir jo netekimo datas“.

Užsieniečiai turi deklaruoti gyvenamąją vietą

PSD draudžiami piliečiai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvoje. Užsieniečiams, kuriems suteikta papildoma apsauga mūsų šalyje, sveikatos draudimo atžvilgiu turi visas teises ir pareigas, kaip ir kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje.

ES šalių gyventojai, atvykę gyventi į Lietuvą, pagal ES reglamentus turi būti draudžiami PSD, jeigu jie gyvena Lietuvoje ir neapdrausti sveikatos draudimu kitoje ES šalyje narėje. Gyvenamosios vietos deklaravimui reikalinga turėti pažymą (leidimą), suteikiančią teisę šalyje gyventi nuolat ar laikinai.

Ūkininkų draudimas

Kalbėdama apie asmenis, besiverčiančius individualia žemės ūkio veikla, Kauno TLK atstovė pažymėjo, kad ūkininkas draudžiamas PSD, kai nustatomas žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis (EDV). „Išsamia informacija apie asmenis, turinčius ūkininkų statusą, žemės ūkio ar ūkio valdos dydžius, disponuoja PSD įmokų administratorius SODRA. Nuo šių duomenų priklauso, ar asmuo turi / gali mokėti įmokas kaip ūkininkas, ir kokio dydžio įmokas jis privalo mokėti. Taigi, ūkininkams dėl PSD įmokų mokėjimo tvarkos tikslingiausia kreiptis į SODRĄ, o ligonių kasa galėtų suteikti informaciją apie jų PSD galiojimo laikotarpius, – aiškina R. Valinskaitė-Barščevičienė. – Dirbantys su verslo liudijimu turi mokėti 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmoką, išskyrus atvejus, kai asmuo draudžiamas valstybės lėšomis (pavyzdžiui, yra pensininkas, neįgalusis, užsiregistravęs darbo biržoje bedarbis ir kt.) ar dirba pagal darbo sutartį. Jų mokamos mėnesio įmokos dydis proporcingas verslo galiojimo laikotarpiui per mėnesį. Asmeniui, vykdančiam veiklą su verslo liudijimu, darbo birža bedarbio statuso nepanaikina. Tuomet mokama tik už verslo liudijime nurodytą darbo dienų skaičių. Tais atvejais, kai žmogus neturi bedarbio statuso, moka mokesčius už visą mėnesį. Beje, jei asmuo bent vieną mėnesio dieną buvo bedarbis, jis visą mėnesį PSD draudžiamas valstybės lėšomis“.

Reikalingos formos – SODROS tinklalapyje

Išvykstantys iš Lietuvos trumpiau nei šešiems mėnesiams (įprastai dirbti pagal terminuotą sutartį) neprivalo deklaruoti išvykimo iš Lietuvos.

„Neretai tėvynainiai išvyksta po kelis mėnesius padirbėti į užsienio valstybes, bet išvykstančiųjų nuolatinė gyvenamoji vieta lieka Lietuvoje. Kad išvengtų dvigubo apmokestinimo, jie turi SODRAI pateikti įmokų mokėjimą kitoje ES šalyje patvirtinančias pažymas, kurias išduoda šalies (kurioje gyventojas dirbo) kompetentingos įstaigos arba darbdavys. Formas reikia pateikti SODRAI, o ne ligonių kasai. Besidominančius šiomis formomis informuokite, kad išsamias žinias apie tai, kurioje valstybėje, kokios pažymos išduodamos ir kas jas išduoda, galima rasti SODROS tinklalapyje www.sodra.lt – patarė Kauno darbo biržos specialistams R. Valinskaitė-Barščevičienė.

Gerėja darbo su klientais kokybė

„Džiugu, kad Kauno darbo biržos specialistai domisi PSD ypatumais įvairioms socialinėms grupėms. Žinant, į kurią instituciją teisingai nukreipti darbo biržos lankytojus, akivaizdžiai gerinama darbo su klientais kokybė“, – pastebi ir Kauno teritorinės darbo biržos klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Danguolė Galinienė.

 Susitikimo dalyviams pristatyti ir išdalinti Valstybinės ligonių kasos išleisti lankstinukai:

„Ar žinote, ką garantuoja Europos sveikatos draudimo kortelė?“, „Ar žinote, ką garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?“, „Prevencinės programos: galimybė užkirsti ligai kelią“, „Ką reikia žinoti apie kompensuojamus vaistus ir medicinos pagalbos priemones“, „Ką svarbu žinoti apie medicininę reabilitaciją?“ bei skrajutės „Pagalba sau“.

Jau trečiasis Kauno TLK iniciatyva organizuotas susitikimas – tai akivaizdus dalykiško dviejų valstybės institucijų bendradarbiavimo pavyzdys. Jo dėka gyventojams suteikiama vis išsamesnė informacija, kokybiškesnis aptarnavimas pagal vieno langelio principą.


                                                                                         Parengė Veronika Pečkienė

                                                                                       Kauno teritorinės ligonių kasos

                                                                  vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.