1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

VAIKO KAMBARYS

Atnaujinta Pirmadienis, 27 Vasaris 2012 16:10

Spausdinti

Normal 0 19 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Vaiko gimimui turi būti ruošiamasi iš anksto, nepriklausomai nuo to, ar šeimoje yra alergiškų, ar ne. Net iki 10 proc. vaikų suserga alerginėmis ligomis, nors šeimoje nėra alergiškų. Tad prieš susilaukdami vaiko, suaugę žmonės turi gerai apgalvoti, į kokius namus parsiveš vaikelį. Vaiko kambarys - tai vieta, kur mažylis, o paskui ir jaunuolis, praleidžia daug laiko. Todėl tėvų uždavinys - sukurti čia mikropasaulį, kuriame vaikas jausis maksimaliai komfortiškai, jaukiai, ramiai ir saugiai.

alt


Remonto medžiagos:

Lyginant su anksčiau naudotais dažais (jų sudėtyje būdavo švino), naujieji yra ne tokie nuodingi. Bet jei kraustotės į seną namą, kurį reikia dažyti, jame gali būti senų dažų pėdsakų. Švinas gali sąlygoti vaikų protinį sutrikimą. Bus saugiau, jei senus dažus nušveisite vaikui nesant kambaryje. Prieš įleisdami vaiką į kambarį patikrinkite, ar nauji dažai visiškai išdžiūvę, ar kambarys gerai išvėdintas. Vietas, prie kurių vaikas liečiasi, dažykite “saugiais”, žaislams skirtais dažais. Kai kurių dažų etiketėse nurodoma, kad šie produktai mažiau kenkia aplinkai. Gyvenamosiose patalpose reikia naudoti dažus, kurie neturi kenksmingų medžiagų, yra ekologiški, netoksiški. Svarbu, kad žmonės atidžiai perskaitytų dažų aprašymą ir pasirinktų dažus, tinkamus konkrečiai patalpai: miegamajam, koridoriui, virtuvei ar voniai. Reikia atkreipti dėmesį ir į dažų paskirtį – ar tie dažai skirti drėgnoms patalpoms, ar atsparūs dažnam plovimui Vaikų kambariui būtina rinktis tik ekologiškai švarias medžiagas. Ekologiškuose dažuose labai mažai lakiųjų medžiagų, galinčių suerzinti kvėpavimo takus .Netinka plaunami tapetai, nes jie nepraleidžia oro. Kadangi sienos ,,nekvėpuoja”, renkasi drėgmė. O tai negerai. Kilimų ant sienos, net ir ant grindų reikėtų atsisakyti dėl alergijos grėsmės. Juk juos sunku valyti, todėl kaupiasi dulkės, o tuomet atsiranda visko - nuo mikrobų, grybelių iki naminių dulkių erkučių. Visi šie gyviai dažnai vaikams sukelia alergijų.

Daugelyje butų įstatyti plastikiniai langai, kurie dėl hermetinių savybių neleidžia laisvai cirkuliuoti orui. Patalpoje kaupiasi drėgmė, todėl sienos gali pradėti pelyti.

Jeigu vaikas nėra alergiškas, galima naudoti ir kiliminę dangą, tik būtinai geros (natūralaus pluošto) kokybės. Vis dėlto idealu būtų natūralus parketas ar medinės grindys. Laikykitės taisyklės - vaiko kambario grindų danga turi būti lengvai valoma, geriausia drėgnai. Taip maksimaliai galima pašalinti tiek nešvarumus, tiek įvairius alergenus. 

Apšvietimas:

Vaiko kambarys turi būti gerai apšviestas. Vaikų kambarį, kuriame jis dirba - ruošia pamokas, skaito, - reikia kuo tolygiau apšviesti, todėl koncentruotas halogeninis apšvietimas čia nelabai tinka, nebent jis atlieka papildomą, dekoratyvią funkciją. Stalinė lempa taip pat vargina akis, geriau virš rašomojo stalo nuleisti liuminescencinį šilto spektro dienos šviesos pailgą šviestuvą, kuris tolygiai paskirsto šviesą ties darbo zona. Šviesos kiekis skaičiuojamas, priklausomai nuo kambario ploto

Baldai:

Lovytės  vaikų kambariui nerekomenduojame pirkti ne sertifikuotos ir ne atitinkančios ekologinių reikalavimų - nepamirškite, kad joje miegos kūdikis! Nerekomenduojame lovytės pirkti iš "auksarankio" staliaus, kuris kokiame tai rūsyje sumeistraus lovytę ir ją nudažys neaiškios kokybės dažais ar lakais. Kūdikio kambario baldelių gamyboje turi būti naudojamos tik itin griežtus reikalavimus atitinkančios cheminės medžiagos. Populiariausios lovytės - medinės.

Vaikų baldai turi atitikti higienos reikalavimus. Paprastai jie gaminami iš patvarios ir netoksiškos medžiagos. Už kokybę atsako gamintojas. Jeigu taupydami prekę ketinate įsigyti turguje ar pas privatų asmenį, tuomet labai rizikuojate. Nesate tikri ne tik dėl to, kad baldai gaminti iš ekologiškai švarių medžiagų, bet ir dėl to, ar jie patvarūs (gali sulūžti, išklibti varžtai ir pan.). Labai svarbus aspektas vaikų kambaryje - stalo ir kėdės dydis.

 

Patalynė:

Perkant pagalvę ir antklodę pirmenybę reikėtų teikti toms, kurias galima išskalbti. Visiškai netinka vatinės, pūkinės, plunksninės, o ypač gautos kaip palikimas iš kitų vaikų. Geriausiai rinktis sinteponines, vilnones (jei vaikas nealergiškas vilnai). Perkant čiužinuką, netinka vatinis, iš šieno, geriau rinktis kokoso plaušo, grikių lukštų, poroloninį ar lateksinį. Patalynės užvalkalai turėtų būti medvilniniai, šviesios spalvos. Antklodę, pagalvę reikėtų bent kartą per mėnesį išskalbti, čiužinuką lauke išpurtyti, o žiemą net palaikyti lauke apie 6 valandas. Čiužinuko ar patalynės negalima dulkinti namie, nes visos dulkės, erkutės ir jų ekskrementai liks kambaryje. Jei vaikas alergiškas, vykdamas į kitą vietą, jis kartu turėtų vežtis ir savo pagalvę bei antklodę.

Žaislai:

Tėvai, kurie laikosi nuomonės, jog nesvarbu, su kuo vaikas žaidžia, svarbiausia — kad jis neverktų, yra neteisūs, nes bet kokiu atveju žaisdamas mažylis susipažįsta su pasauliu. Žaislai turi įtakos ne tik vaiko pasaulėžiūros formavimuisi, bet gali pakenkti jo sveikatai. Pastaruoju metu žiniasklaida vis dažniau informuoja, jog parduotuvėse parduodami vaikiški žaislai neatitinka saugos reikalavimų. Pirmiausia tai taikoma guminiams ir plastmasiniams gaminiams, nes į daugelio iš jų sudėtį įeinančio fenolo (karbolio rūgštis) kiekis leistinas normas viršija kelis kartus, kas kelia grėsmę mažų vaikų sveikatai. Pavojingi žaislai — tarptautinė problema. . Neseniai nuspręsta, jog visi žaislai, prieš patekdami į parduotuves, privalo turėti sertifikatus. Sertifikato galima paprašyti perkant žaislą.

Pliušiniuose žaisluose gyvena dulkių erkutės, galinčios erzinti jautrią odą ir sukelti egzemą - niežtintį raudoną išbėrimą, kuris gali kraujuoti arba šlapiuoti. Vaiko kambaryje turėtų būti kuo mažiau minkštų žaislų. Juos reikėtų kas savaitę išskalbti skalbimo mašinoje. Geriausia rinktis žaislus, kuriuos galima plauti ar drėgnai valyti. Knygutes reikėtų laikyti uždengtas dėžėje ar už stiklo, nes dažnai alergiją sukelia knygų dulkės.

Traumos namuose:

Prie nelaimingų atsitikimų galime priskirti ir šiai dienai gan aktualią problemą – tai vaikų saugumas jiems priimtinoje ir įprastoje aplinkoje. Daugelis tyrimų rodo, kad daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia vaikai, įvyksta namuose. Daugelio dešimtmečių statistika liudija, kad vaikų sužalojimai namuose sudaro daugiau nei pusę visų sužalojimų. O tai rodo, kad vaiko saugos namuose problema iki šiol tebėra neišspręsta ir aktuali. Priežiūros trūkumas ir nesaugi namų aplinka sudaro prielaidas tokiems susižalojimams kaip kaulų lūžiai, išnirimai, sumušimai, raiščių patempimai ir kitos traumos.

Trumpi patarimai, kaip sukurti vaikams saugią aplinka:

• patalpose turėtų būti naudojami specialūs langų fiksatoriai ir durų blokatoriai,

• reikėtų naudoti elektros lizdus uždengiančius kištukus bei aštrius baldų kampus         izoliuojančius dangtelius, apsauginį kraštą viryklei,

• vaistų spinteles kabinti ne žemiau kaip 1,4 metro aukštyje.

Naminiai gyvūnai:

Jei šeimoje yra polinkis sirgti alerginėmis ligomis, tai naminių gyvūnėlių nereikėtų net laikyti. Dažniausiai išsivysto alergija katės plaukui, bet alergiją sukelti gali ir šuo, ir jūrų kiaulytės, ir žiurkėnai, ir paukščiai (tiksliau jų epitelio ląstelės). Net laikant namuose akvariumą, alergiją sukelia ne žuvytės, bet jų maistelis, kurio patenka į aplinką. Alergiją gali sukelti ir tarakonų paliekamos išmatos. Kartais manoma, kad vaikas pripras prie namie auginamo gyvūno, tačiau tai būna retai. Kartais alergija gyvūnams nustatoma tik atlikus tyrimus, nors atrodo, kad jie nieko blogo nedaro. Tačiau niekada negalima pasakyti, kad ir ateityje viskas bus gerai.
Jei jau atsitiko taip, kad jūs laikote gyvūną ir gimsta vaikelis, tai bent pasistenkite neleisti gyvūnui būti tame pačiame kambaryje, kur miega vaikas, dažniau valykite gyvenamąsias patalpas.

 

Kompiuteris, mobilieji telefonai:

Nepaverskite vaiko kambario virtualios erdvės dalimi, o paties vaiko - kompiuterio priedu. Geriau kai kompiuteris stovi neutralioje holo, darbo kambario, o ne vaiko miegamojoje zonoje. Kompiuteris ir televizorius riboja mažo vaiko fantaziją, todėl geriau juo nepiktnaudžiauti, na o paaugliai natūraliai daugiau laiko turėtų leisti su bendraamžiais, o ne prie kompiuterio, todėl svarbu skirti vietos jų susitikimams namuose ir mažiau trukdyti. Kompiuterio skleidžiami spinduliai, sukuriami elektriniai, elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai kenkia centrinei nervų sistemai, akims, širdžiai. Tėvai turėtų suprasti, jog nuolat įjungtas kompiuteris neigiamai veikia jauną organizmą. Nėra tinkama vieta kompiuteriui ir patalpos kampas, nes ten oras nejuda, užsistovi.                                                                                                                                      Pradinukus, o ypač vyresniųjų klasių mokinius, yra apėmusi kompiuterių manija. Vaikai ištisas valandas naršo internete. Kalbant apie vaikų regos sutrikimus, galima teigti, jog laikas praleistas prie kompiuterio didina galimybę susirgti trumparegyste.

Darbas kompiuteriu, ypač žaidimai, sukelia stiprią nervinę įtampą, nes reikalauja greitos atsakomosios reakcijos. Trumpalaikė nervinių procesų koncentracija sukelia vaikui stiprų pervargimą. Dirbdamas prie kompiuterio, jis jaučia tam tikrą emocinį stresą.

Ginčai, kenksmingas ar naudingas kompiuteris vaiko ugdymui, nenurimsta iki šiol. Kai kuriuose tiriamuosiuose darbuose galima rasti mokslinių argumentų, kad kompiuteris gali padėti intelektualiam vaiko ugdymui. Juk žaidimai užprogramuoti taip, kad vaikas galėtų įsivaizduoti ne pavienę situaciją, o daugybę panašių situacijų ar daiktų. Tokiu būdu ugdomos svarbiausios loginio mąstymo operacijos — apibendrinimas ir klasifikacija, kurios pagal klasikinę, tai yra tradicinę, mokymo teoriją pradeda formuotis maždaug nuo septynerių metų.

Aršūs ankstyvo vaikų „bendravimo“ su kompiuteriu priešininkai pateikia ne mažiau įtikinamų argumentų. Anglų psichologų mokslinių tyrimų išvados gan kategoriškos: vaikams iki dešimties metų prie kompiuterio nėra kas veikti! Mažesniems vaikams net ugdomųjų ir mokomųjų žaidimų pomėgis gali būti neigiamas — sulėtėja branda, slopinamas susidomėjimas paprastais vaikiškais žaidimais bei bendravimas su bendraamžiais, mažinama dėmesio koncentracija, menkiau ugdoma vaizduotė. Dėl per ilgo laiko praleisto prie kompiuterio rizikuoja pakenkti nervų sistemai. Tačiau didžiausia grėsmė yra ta, kad vaikai, nesitraukiantys nuo kompiuterio, po kurio laiko tampa neurotikais. Neurologinės ligos užuomazgoje vaikas pasidaro dirglus, užsidaro savy, blogai miega ir t.t. Dėl miego stokos jis neišsiilsi, todėl jaučia nuolatinį nuovargį.

Prancūzai atliko tyrimus su dirbtinėmis suaugusio žmogaus ir vaiko galvomis. Mokslininkai nustatė, kad tuomet, kai abi galvos veikiamos tokia pačia elektromagnetinių bangų spinduliuote, vaiko galvoje elektromagnetinė energija yra daug intensyvesnė nei suaugusiojo. Teigiama, kad šis didesnis poveikis vaikui atsiranda dėl to, jog jo galva mažesnė. Be to, jauno žmogaus organizme yra daugiau vandens, todėl per jį elektromagnetinė energija sklinda kur kas lengviau ir toliau.

Priklausomybė nuo mobiliojo ryšio telefono ateityje gali tapti didele problema. Apie telefonų daromą neigiamą įtaką vaikams jau prabilta ne vienoje šalyje. Japonijos jaunoji karta taip pamėgo mobiliuosius telefonus su interneto ryšiu, jog vyriausybė nutarė inicijuoti programą, skatinančią tėvus ir mokymo įstaigas riboti šių įrenginių naudojimą vaikų tarpe. nerimą kelia tai, kad pradinių ir viduriniųjų klasių mokiniai vis dažniau įtraukiami į nusikalstamą veiklą kibernetinėje erdvėje, praleidžia pernelyg daug laiko susirašinėdami žinutėmis ir elektroniniais laiškais bei patiria įvairius šalutinius per didelio mobiliųjų telefonų vartojimo sukeltus psichologinius efektus.

 

Parengė: Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Budrytė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.