1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

KAIP ELGTIS PIRTYJE?

Atnaujinta Pirmadienis, 27 Vasaris 2012 15:39

Spausdinti

123456

Higiena turi patobulinti žmogaus vystymąsi, sulėtinti senėjimą, suintensyvinti gyvenimą, atitolinti mirtį. /M.Petenkoferis/

       Apsilankymas pirtyje – tai ne tik malonus laiko praleidimas. Ne veltui sakoma: "Pirtelė garuoja – sveikatą dovanoja". Yra daugybė įvairių rekomendacijų, kaip malonumą pirtyje suderinti su nauda, pradedant nuo elgesio pirtyje taisyklių, baigiant arbatos gėrimu po pirties.

 1. Prieš einant į pirtį, pirmiausia nusiprauskite po dušu. Tai siejama su bendra pirčių higiena. Kita priežastis - nuimame informaciją ir nemalonius kvapus, todėl lengviau pritampame prie kompanijos.
 2. Į pirtį galima eiti, kai po valgio bus praėjusios 2-3 val. taip pat nerekomenduojama eiti alkanam.
 3. Su savimi turėkite veltinio kepurę arba tiesiog apsiriškite rankšluosčiu galvą. Geriausia į pirtį eiti nuogam arba pasijuosti specialia prijuoste.
 4. Būtina išsivėdinti sauną prieš į ją įeinant, pageidautina turėti savo medinius padėklus atsisėsti, arba tiesiog savai draugijai reikia turėti paklodę - tai užtikrintų švarą ir jaukumą.

 5. Pirties procedūros padeda apsivalyti nuo fizinių ir emocinių       įtampų, stresų, atgauti jėgas ir sureguliuoti medžiagų apykaitą.
 6. Norint pasiekti minėtų rezultatų pirtyje būtina susikurti jaukumą ( raminanti-relaksacinė muzika, žvakė, mėgstami natūralių medžiagų smilkalai, eteriniai aliejai, gėlės ir t.t.). Kas be ko, aplinka ir bendraminčių draugija, geri kvapai - tai pagrindinė jaukumo sąlyga. Be to dar reikia netriukšmauti ir nerėkauti, kalbėti ramiai, juokauti ir kalbėti apie pozityvius dalykus, neapkalbėti, atsipalaiduoti.
 7. Saunoje draudžiama pilti alaus (net ir praskiesto) ir kitokių alkoholinių gėrimų tiesiai ant akmenų, nes pridegus pasklis prideginto cukraus kvapas, išsiskirs nuodingos cheminės medžiagos. Nepilkite taip pat česnakinių tinktūrų ant akmenų, nes tai gadina pirties kvapą (tai galite daryti tik savoje pirtyje).
 8. Ant akmenų reikia pilti tik karštą vandenį, kad garas būtų karštesnis ir neatvėsitų akmenys.
 9. Eterinius aliejus reikia įlašinti į šiltą vandenį ir pilti, pašlakstyti tik ant įkaitusių sienų, plautų ir nepilti tiesiogiai ant akmenų, nes sudegę eteriai pavirsta toksinais.
 10. Pirmojo kaitinimosi metu patartina nepilti vandens ant akmenų.
 11. Nevartokite šaltų gėrimų. Gerkite šiltas arbatas iš arbatžolių (iki 3-5 litrų, priklausomai nuo kūno svorio ir prakaitavimo intensyvumo), taip pat galima naudoti įvairių arbatžolių trauktines (pilti ant akmenų profilaktiškai ir atitinkamai parenkant jas pagal ligos pobūdį, ypač sergant peršalimo ligomis ir pan.). Geriausiai pirties procedūrų metu tinka žolelių arbata. Ji puikiai papildo pirties veikimą: skatina prakaitavimą, praturtina organizmą biologiškai aktyviomis medžiagomis, valo šlakus ir druskas. Karšta arbata mažina vidinį šilumos išsiskyrimą. Naturalios, šviežiai spaustos sultys tinka taip pat, jos yra puikus mineralų šaltinis, tačiau jas geriau naudoti pabaigoje. Sultis tinka skiesti mineraliniu ar kitu geriamu vandeniu. Šaltus gėrimus tinka vartoti karštą vasarą ir žmonėms su dominuojančia pita doshą (ugnies elem. kūno konstitucija). Kitais atvejais yra mažinamas prakaitavimas, sulėtėja valymosi efektas.
 12. Negalima gerti alaus ir kitų alkoholinių gėrimų, nes alkoholis neigiamai veikia žmogaus savijautą, išderina inkstų darbą, apsunkina širdies ir smegenų darbą, intoksikuoja organizmą.
 13. Turėkite savo vantą, po procedūrų ją sudeginti. Vanta - kur kas daugiau nei plaušinė su lapais, ji pasižymi sudėtingu energetiniu ir biologiniu poveikiu, be to skleidžia malonų kvapą. Šios unikalios ypatybės išnyksta po pirmo pirties seanso - lieka tik rąžai ir lapai. Mūsų senoliai vantos antrąkart nenaudodavo, pagarbiai ją sudegindavo. Jie žinojo, kad       vantoje pasilieka ligų, emocijų, minčių informacija.
 14. Plautų, gultų plovimui ir valymui patartina naudoti organines natūralias priemones - ievos žievės arba kadagio ir kiečio (pelynas) nuovirą, jis turi stiprių valančių savybių.
 15. Pirtyje patartina mažai naudoti muilo, sintetinių prausiklių arba visai nenaudoti. Pirtyse tinka atlikti druskos procedūras, pilingus. Patartina nesitrinti rankšluosčiu, leisti kūnui išdžiūti savaime.
 16. Norint palaikyti pirties geras higienines sąlygas (saunoje, prausykloje ir priepirtyje), po naudojimosi vanta, būtina susirinkti lapus ir išplauti patalpą, jei naudojotės indais, juos išplauti, sutvarkyti patalpas.
 17. Į pirtį negalima eiti:

  Po sunkių fizinių krūvių ir emocinių išgyvenimų - eiti tik atsistačius, pailsėjus ir nurimus;

  Migrenos, chroniškų ligų ir uždegimų paūmėjimų metu;

  Turint rimtų sąnarių traumų ir žaizdų;

  Sergant epilepsija, plaučių tuberkulioze, trečio laipsnio hipertonija ir stenokardija, inkstų tuberkulioze, nefritais, bronchine astma su dažnais priepuoliais, sergant alkoholizmu;

  Nepatartina pirtyje kaitintis nėščioms, jeigu jos nėra prie to pratusios;

  Kaip teisingai vanotis?

  Klasikinė pirties procedūra tinkama daugeliui. Pirmo užėjimo metu ramiai pasėdime ir sušylame. Kūnas prisitaiko prie aukštos temperatūros, persitvarko jo medžiagų apykaita. Kai tik oda išrasoja pirmuoju prakaitu – laikas išeiti pailsėti, atsipūsti. Pasėdime priepirtyje arba gryname ore, tačiau jokiu būdu ne skersvėjyje! Ilsimės dažniausiai apie 10-15 min, kol pulsas ir kvėpavimas vėl tampa normalūs. Antro užėjimo metu jau pilame vandens ant akmenų išgaudami lengvą kaitrų garą. Kas pageidauja – gali pradėti vanotis vantomis. Mėgstantys užeiti dažniau ir antrąjį kartą gali tik pasėdėti prakaituodami. Jei nesivanojame, verta naudoti kokį nors gydomąjį mišinį garui išgauti. Išeiname ilsėtis priepirtyje arba, jei jaučiamės stipriai įkaitę, galime šokti į vandenį (tvenkinį, eketę, dušą). Trečiojo ir ketvirto užėjimo metu paprastai vanojamasi ir atliekamos įvairios terapinės procedūros pagal individualų žmogaus poreikį, užsigrūdinimą ir skonį – masažas, kompresai, įtrynimai, jeigu jų reikia. Paprastai vanojantis temperatūra būna kiek žemesnė nei pirmo užėjimo metu, tačiau turėtų būti didesnė srėgmė. Gerai išsikaitinus ir išsivanojus patartina staigiau vėsintis šaltu vandeniu. Jei lauke šalta ir šokame į eketę, iškart po eketės patartina 1-2 min. užeiti į garinę sušilti. Paskutinio užėjimo į garinę metu (vieniems tai bus 3-as, o kitiems gali būti ir 5-as arba 6-as kartas) paprastai nesivanojama, leidžiama organizmui pailsėti. Išėjus nesiprausiama šaltu vandeniu, o tiktai sėdima susivyniojus į rankšluostį ar paklodę ir ilsimasi. Aktyvus prakaitavimas gali tęstis dar keliolika minučių, todėl skubėti apsirengti neverta, po to nusiprausiame vėsiu ar šiltu vandeniu. Po pirties labai svarbu pabūti ramiai atsipalaidavus. Galima lengvai užkąsti, išgerti kelis stiklus mineralinio vandens.

  Kiek kartų eiti į pirtį?

  Paprastai sakoma - 1 kartas per savaitę yra pageidautinas, du kartai taip pat gerai, tik nedažnas turi tą galimybę ir sveikatos. Nepatartina eiti kasdien, nes krūviai širdžiai yra dideli, su prakaitu daug netenkama naudingų mikroelementų ir vitaminų. Gal geriau pasportuoti, nes visi geri dalykai tol geri, kol vartojami su saiku...
  Tas pat galioja ir terminėms procedūroms. 2-3 kartus pasinerti į šaltą vandenį išsikaitinus yra normalu, daugiau irgi galima, jeigu esate užsigrūdinęs. Svarbu, kad jūs pats gerai jaustumėtės. Įsiklausykite, ko jūs norite - kūnas pats pasakys...
  Pati pirtis su visomis procedūromis gali trukti iki 4-5 val. Tai normalu.

  Apie svarbiausią pirties atributą – vantą

          Masažuojamasis vantos efektas yra didžiulis. Teisingai naudojant vantą, atsidaro odos poros, todėl iš organizmo pasišalina kenksmingos medžiagos, šlakai ir mikroorganizmai. Priklausomai nuo vantos tipo, garinant išsiskiria eteriniai aliejai, galintys veikti visą organizmą. Jie pagerina medžiagų apykaitą, lėtina odos senėjimą. Kiekvienos vantos savybės ir naudojimas skiriasi, todėl vantą reikia rinktis pagal pageidaujamą poveikį organizmui. Žinoma, populiariausia yra beržinė vanta. Ji yra tvirta ir lanksti. Beržo lapo paviršius sudarytas iš smulkučių porų, čiuopiant yra šiurkštus, todėl gerai priglunda prie kūno ir puikiai sugeria išsiskiriantį prakaitą. Tačiau tokiomis savybėmis pasižymi tik gerai išdžiovinta, surišta, išmirkyta ir išgarinta vanta. Beržo lapuose yra vitamino A ir C, rūgimo medžiagų, taip pat eterinio aliejaus. Dėl šių priežasčių beržinė vanta pasižymi kompleksinėmis gydomosiomis savybėmis. Ji teigiamai veikia odą ir gerina žaizdų gijimą.

             Antroje vietoje pagal populiarumą yra ąžuolinė vanta. Tai labai tvirta vanta, kuri savo plačiais lapais gerai prilimpa prie odos. Vanta yra švelnaus kvapo. Medžiagos, išsiskiriančios naudojant tokią vantą, teigiamai veikia riebią odą. Ji tampa matine ir elastinga. Priešuždegiminis ąžuolinės vantos poveikis pastebėtas gydant įvairias odos ligas, pavyzdžiui, egzemą, bėrimus. Garinant išsiskiriančios veikliosios ąžuolo medžiagos gali sumažinti arterinį kraujo spaudimą sergantiesiems hipertonija

             Taip pat dažnai naudojamos ir liepų vantos. Liepų vanta padeda įveikti galvos skausmus, mažina kūno temperatūrą karščiuojant ir ramina. Liepų lapuose esančios medžiagos pasižymi stipriu dezinfekuojančiu poveikiu. Todėl, kaip ir beržinė, liepinė vanta pasižymi žaizdas gydančiomis savybėmis. Liepžiedžiai yra puiki priemonė persišaldžius, pasižymi karščiavimą mažinančiomis ir prakaitavimą skatinančiomis savybėmis

            Kaip gydomąją priemonę galima naudoti ir eukaliptinę vantą. Ji yra stipraus ir malonaus kvapo, turi antiseptinių savybių. Stiprų inhaliacinį efektą pasieksite, pirties sienas apšlakstę eukalipto antpilu, užpylę ant įkaitintų akmenų vandens su šiuo antpilu ar pakvėpavę per eukalipto vantą. Tokios procedūros poveikį pajusite netrukus: gerklė, trachėja ir bronchai iš karto prisipildo kvepiančiais garais ir kvėpavimo takai netrukus išsivalo.Eukalipto vantos trūkumas – itin plonos ir per lanksčios šakelės, todėl jas deda tarp beržinės vantos šakų.Vanotis patogu ir naudinga.

             Be čia paminėtų vantų dar būna kadaginės, dilgėlinės, klevinės, alksninės, riešutinės, ievinės, vyšninės, putininės, šermukšninės ir uosinės vantos.

  Pirties nauda                                                          

  Švarina kūną. Po dušu ar vonioje niekada taip švariai nenusiprausi kaip pirtyje. Nuo įkaitusio kūno lengvai nusitrina visas viršutinis epidermio sluoksnis. Oda pasidaro rausva, lygesnė, stangresnė.
  Gydo kai kurias ligas. Pirtyje gerai įšyla raumenys, kaulai, sąnariai, kvėpuojama karštu oru. Tokios sąlygos labai palankios sergantiems daugeliu chroniškų ligų. Nustatyta, kad pirčių mėgėjos rečiau serga ginekologinėmis ligomis, lengviau išgyvena menopauzės laikotarpį.
  Valo organizmą. Karštyje kūnas intensyviai prakaituoja. Per vieną apsilankymą pirtyje netenkama nuo 0,5 iki 1,5 litro prakaito ( priklauso nuo prakaitavimo intensyvumo, kūno svorio), o su juo iš organizmo pasišalina daug toksinų, šlakų. Tinkamas aromatas padeda atsipalaiduoti, sumažina galvos ar raumenų skausmą, pagerinti kraujotaką, sušvelninti peršalimo simptomus. Be to, prieš naudojant vieną ar kitą eterinį aliejų, reikia žinoti ir jo kvapo savybes.

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  direktorė Danguolė Avižiuvienė

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
  Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
  Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
  Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

  Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

  2008-2014 m.