1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

TUBERKULIOZĖ – KLASTINGA IR APLINKINIAMS PAVOJINGA LIGA

Atnaujinta Pirmadienis, 26 Kovas 2012 10:44

Spausdinti

Minint tarptautinę tuberkuliozės dieną VšĮ Kėdainių ligoninės gydytoja pulmonologė Irena Krikščikaitė primena, kad tuberkulioze labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kurios iki šiol nepavyksta nugalėti. Liga klastinga ne tik sergančiajam, bet ir pavojinga visiems aplinkiniams. Ji įtariama suaugusiems atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą, vaikams – Mantu mėginį, o nustatoma ištyrus skreplius. Kasmet Kėdainiuose tuberkulioze vidutiniškai suserga daugiau kaip 30 žmonių.

Labiau tuberkulioze sergama ten, kur prastos gyvenimo sąlygos ir skurdas. Tačiau ši liga gali paliesti bet kurį iš mūsų. Žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, į aplinką išskiria apie 1 milijoną tuberkuliozės mikobakterijų, kuriomis kiti žmonės gali užsikrėsti per orą. Manoma, kad kiekvienas sergantis gali užkrėsti net iki 25 sveikų žmonių. Pradėjęs gydytis, žmogus jau po kelių savaičių yra mažai pavojingas aplinkiniams. Tuberkuliozės bacila yra užsikrėtusi trečdalis visos žmonijos. 1 iš 10 užsikrėtusiųjų per visą savo gyvenimą tikrai gali susirgti šia liga. Be abejo, suserga ne kiekvienas bakterijų įkvėpęs žmogus, tačiau jautresnis ar kankinamas streso, gali lengvai pakliūti į klastingus ligos spąstus. Tuberkuliozė žaloja ne tik plaučius, bet ir įvairius kitus organus.

Liga yra sunkiai pastebima, nes susirgimo pradžioje simptomų kaip ir nėra, nusiskundimų būna nedaug, ji neskausminga. Būtina žinoti, kad jeigu jus kankina nuovargis, dusulys, skausmas krūtinėje ir pečių plote, apetito stoka, ilgai trunkantis kosulys ir skrepliavimas su kraujo priemaiša, jeigu vakarais karščiuojate, o naktį prakaituojate galima įtarti tuberkuliozę ir reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Net jeigu minėtų negalavimų ir nejaučiate, kartą per metus profilaktiškai verta pasitikrinti. Primename, kad norint patekti pas pulmonologą būtinas jūsų šeimos gydytojo siuntimas.

Tuberkuliozė labai ilgai gydoma liga. Ją galima įveikti reguliariai nepartraukiamai gydantis bei paisant visų gydytojo nurodymų. Trumpiausias laikas per kurį galima pasveikti vartojant vaistus nuo 6 iki 8 mėnesių. Chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtinė ir sunkiai pagydoma liga. Vidutiniškai 55 proc. ligonių toliau platina ligos sukėlėjus. „Ligoniai turi nepamiršti, kad nutrauktas gydymas, daug blogiau negu visai negydyta tuberkuliozė“, - primena gydytoja I. Krikščikaitė. 28 metų darbo patirtį turinti gydytoja sako, kad sunkiausia kovoti su pacientų nedrausmingumu ir dar kartą įspėja, kad neužbaigto gydimosi pasekmė – atspari tuberkuliozė. Tada gydymas jau gali užtrukti ir 2-3 metus. Tuberkuliozė vis dažniau plinta šeimose, nes šeimos nariai užsikrečia vieni nuo kitų.

Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, mažas kūno svoris, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena. Didelę riziką susirgti tuberkulioze turi sergantieji cukralige, užsikrėtusieji ŽIV. Pavojingas ir ilgas gydymas kortikosteroidais, imunitetą slopinantis gydymas, vėžys, sunkios inkstų, žarnyno ligos.

2011 metais Kėdainių rajone užregistruoti 35 nauji tuberkuliozės atvejai, 2010 (35). 2011 susirgo 2 vaikai (2010 – 4, 2009 – 5). 2011 rajone užregistruoti 5 mirties dėl tuberkuliozės atvejai.

Norint išvengti tuberkuliozės reikia plauti ir vėdinti patalpas, rūpintis savo sveikata, gerai maitintis, saugotis peršalimo ligų, vengti žalingų įpročių – alkoholio ir rūkymo.

Stabdyti tuberkuliozės plitimą galime jeigu:

 • Aktyviai profilaktiškai tikrinsimės
 • Susirgę atsakingai gydysimės
 • Vieni kitiems skleisime informaciją apie šią ligą ir jos profilaktiką

Daugiau informacijos apie šią ligą galite rasti tinklalapiuose:

Jorūnė Liutkienė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.