1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

TUBERKULIOZĖ – KLASTINGA IR APLINKINIAMS PAVOJINGA LIGA

Atnaujinta Pirmadienis, 26 Kovas 2012 10:44

Spausdinti

Minint tarptautinę tuberkuliozės dieną VšĮ Kėdainių ligoninės gydytoja pulmonologė Irena Krikščikaitė primena, kad tuberkulioze labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kurios iki šiol nepavyksta nugalėti. Liga klastinga ne tik sergančiajam, bet ir pavojinga visiems aplinkiniams. Ji įtariama suaugusiems atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą, vaikams – Mantu mėginį, o nustatoma ištyrus skreplius. Kasmet Kėdainiuose tuberkulioze vidutiniškai suserga daugiau kaip 30 žmonių.

Labiau tuberkulioze sergama ten, kur prastos gyvenimo sąlygos ir skurdas. Tačiau ši liga gali paliesti bet kurį iš mūsų. Žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, į aplinką išskiria apie 1 milijoną tuberkuliozės mikobakterijų, kuriomis kiti žmonės gali užsikrėsti per orą. Manoma, kad kiekvienas sergantis gali užkrėsti net iki 25 sveikų žmonių. Pradėjęs gydytis, žmogus jau po kelių savaičių yra mažai pavojingas aplinkiniams. Tuberkuliozės bacila yra užsikrėtusi trečdalis visos žmonijos. 1 iš 10 užsikrėtusiųjų per visą savo gyvenimą tikrai gali susirgti šia liga. Be abejo, suserga ne kiekvienas bakterijų įkvėpęs žmogus, tačiau jautresnis ar kankinamas streso, gali lengvai pakliūti į klastingus ligos spąstus. Tuberkuliozė žaloja ne tik plaučius, bet ir įvairius kitus organus.

Liga yra sunkiai pastebima, nes susirgimo pradžioje simptomų kaip ir nėra, nusiskundimų būna nedaug, ji neskausminga. Būtina žinoti, kad jeigu jus kankina nuovargis, dusulys, skausmas krūtinėje ir pečių plote, apetito stoka, ilgai trunkantis kosulys ir skrepliavimas su kraujo priemaiša, jeigu vakarais karščiuojate, o naktį prakaituojate galima įtarti tuberkuliozę ir reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Net jeigu minėtų negalavimų ir nejaučiate, kartą per metus profilaktiškai verta pasitikrinti. Primename, kad norint patekti pas pulmonologą būtinas jūsų šeimos gydytojo siuntimas.

Tuberkuliozė labai ilgai gydoma liga. Ją galima įveikti reguliariai nepartraukiamai gydantis bei paisant visų gydytojo nurodymų. Trumpiausias laikas per kurį galima pasveikti vartojant vaistus nuo 6 iki 8 mėnesių. Chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtinė ir sunkiai pagydoma liga. Vidutiniškai 55 proc. ligonių toliau platina ligos sukėlėjus. „Ligoniai turi nepamiršti, kad nutrauktas gydymas, daug blogiau negu visai negydyta tuberkuliozė“, - primena gydytoja I. Krikščikaitė. 28 metų darbo patirtį turinti gydytoja sako, kad sunkiausia kovoti su pacientų nedrausmingumu ir dar kartą įspėja, kad neužbaigto gydimosi pasekmė – atspari tuberkuliozė. Tada gydymas jau gali užtrukti ir 2-3 metus. Tuberkuliozė vis dažniau plinta šeimose, nes šeimos nariai užsikrečia vieni nuo kitų.

Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, mažas kūno svoris, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena. Didelę riziką susirgti tuberkulioze turi sergantieji cukralige, užsikrėtusieji ŽIV. Pavojingas ir ilgas gydymas kortikosteroidais, imunitetą slopinantis gydymas, vėžys, sunkios inkstų, žarnyno ligos.

2011 metais Kėdainių rajone užregistruoti 35 nauji tuberkuliozės atvejai, 2010 (35). 2011 susirgo 2 vaikai (2010 – 4, 2009 – 5). 2011 rajone užregistruoti 5 mirties dėl tuberkuliozės atvejai.

Norint išvengti tuberkuliozės reikia plauti ir vėdinti patalpas, rūpintis savo sveikata, gerai maitintis, saugotis peršalimo ligų, vengti žalingų įpročių – alkoholio ir rūkymo.

Stabdyti tuberkuliozės plitimą galime jeigu:

 • Aktyviai profilaktiškai tikrinsimės
 • Susirgę atsakingai gydysimės
 • Vieni kitiems skleisime informaciją apie šią ligą ir jos profilaktiką

Daugiau informacijos apie šią ligą galite rasti tinklalapiuose:

Jorūnė Liutkienė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.