1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

ARTĖJANT MOKSLO METAMS REKOMENDUOJAMA PASIRŪPINTI VAIKŲ SKIEPAIS

Spausdinti

Publikavimo data: 2012-07-11

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad vasara – tinkamas laikas peržiūrėti vaikų profilaktinių skiepų kalendorių ir pasiruošti artėjantiems mokslo metams. Vakcinacija yra vienas svarbiausių dalykų, kurį tėvai ar globėjai gali padaryti savo vaikų ir bendruomenės sveikatos labui.
 
Infekcijos plinta kolektyvuose
Vaikai praleidžia daug laiko mokyklos kolektyve bei uždarose patalpose, kur susidaro palankios sąlygos ligų užkratui plisti oro lašeliniu būdu. Taip pat dėl negalutinai susiformavusių higienos įgūdžių lengviau užsikrečiama ir fekaliniu-oraliniu keliu – per nešvarias rankas ir daiktus. Užkratui imlūs (neturintys imuniteto) gali susirgti užkrečiamosiomis ligomis. Paskiepytieji įgyja imunitetą, tampa atsparūs užkrečiamajai ligai, kartu yra užkertamas kelias epidemijoms. Jei pasiekiama didelių skiepijimo apimčių, sukuriamas aukšto lygio visuomenės imunitetas. Taip sumažinama tikimybė susirgti užkrečiamąja liga.
Pradėjus skiepyti vaikus pirmaisiais gyvenimo metais dauguma jų įgyja imunitetą, tačiau, laikui bėgant, paskiepytųjų imuninė gynyba nusilpsta, todėl vyresnio amžiaus vaikai vėl tampa imlūs įvairioms infekcijoms.

Kokliušas puola ir paauglius
Pastaruoju metu pastebimas sergamumo kokliušu didėjimas tarp visai neskiepytų ar nepilnai paskiepytų (tai yra paskiepytų mažiau nei penkiomis kokliušo komponento turinčiomis vakcinomis) 11–17 metų paauglių. Todėl būtina 6–7 metų vaikus prieš jiems pradedant lankyti mokyklą pakartotinai paskiepyti sustiprinančia kokliušo, difterijos, stabligės ir inaktyvinto poliomielito vakcina, kuri sukelia pakartotinę specifinių šioms ligoms antikūnų gamybą.
Kadangi šia vakcina ikimokyklinio amžiaus vaikai skiepijami tik nuo 2008 m., anksčiau nei 2001 m. gimusiųjų vaikų tėvai neturėjo galimybės paskiepyti savo atžalų pakartotine vakcinos doze. Tokiu atveju būtų naudinga konsultuotis su šeimos gydytoju dėl papildomo šios vakcinos skyrimo.
 
Tymų grėsmę didina turizmas
ULAC duomenimis, visoje Europoje daugėja susirgimų tymais. Šiemet užregistruoti 2 tymų atvejai ir Lietuvoje. Dėl pastaraisiais metais didėjančio sergamumo tymais ypač svarbu, kad vaikai laiku būtų paskiepyti tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Sustiprinančioji šios vakcinos dozė skiriama būtent prieš vaikui pradedant lankyti mokyklą, kai jam sueina 6 arba 7 metai. Jeigu tokio amžiaus sulaukęs vaikas nebuvo paskiepytas šia vakcina, jam valstybės kompensuojama tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina skiriama tada, kai sueina 12 metų.
Grėsmę imliems (nepersirgusiems ir neskiepytiems) asmenims užsikrėsti šiomis infekcijomis didina ir didelė gyventojų migracija ir turizmas.
 
Galimos vėjaraupių komplikacijos
Prieš pradedant lankyti mokyklą specialistai rekomenduoja paskiepyti nuo vėjaraupių anksčiau nesirgusius vaikus, kadangi virusas gerai plinta dideliuose ir uždaruose kolektyvuose. Taip didėja ir kontakto su šia infekcija rizika.
Visuomenėje vyrauja klaidinga nuomonė, kad vėjaraupiais geriau persirgti nei nuo jų skiepytis, nes susirgimas dažniausiai nekomplikuotas, o imunitetas susidaro visam gyvenimui. Tačiau medikai primena, kad kuo vaikas vyresnis, tuo sunkiau jis gali susirgti.
Vėjaraupių viruso latentinė forma išlieka nugaros smegenų ganglijuose, todėl virusas gali pakartotinai tapti aktyvus ir pasireikšti juostine pūsleline.  
 
Pavojingas ir hepatito A virusas
Įvertinus hepatito A epidemiologinę situaciją Lietuvoje, prieš leidžiant vaikus į kolektyvą, juos rekomenduojama paskiepyti ir šia vakcina. Hepatito A vakcinas galima skiepyti kartu su kitomis vaikams skirtomis vakcinomis. Hepatitu A užsikrečiama nuo infekuoto žmogaus, kuris sukėlėjo virusus išskiria su išmatomis. Vaikai yra pagrindiniai šio viruso nešiotojai.
Kadangi sergančiųjų izoliavimas neveiksmingas, nes pasireiškus klinikiniams požymiams išmatose sukėlėjo jau beveik nebėra, o užtikrinti vaiko nepriekaištingą higieną tuo metu, kai jis yra kolektyve, beveik neįmanoma, vienintelė veiksminga profilaktikos priemonė – skiepai nuo hepatito A.
 
Pneumokokas – klastinga infekcija
Pneumokokinę infekciją sukelia Streptococcus pneumoniae bakterija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Dažniausia šia infekcija užsikrečiama susibūrimo vietose, kolektyvuose. Todėl darželiai ir mokyklos yra palanki vieta pneumokoko užkratui plisti.
Neretai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas gali nesukelti jokių ligos požymių, tačiau nusilpus užsikrėtusiojo imunitetui jis gali išprovokuoti ligas (meningitą, sinusitą, anginą, kraujo užkrėtimą ir kt.) ir sukelti rimtų komplikacijų.
Streptococcus pneumoniae bakterijų sukeltos komplikacijos gali išprovokuoti rimtą grėsmę susirgus gripu. Todėl pasiskiepijus nuo pneumokokinės infekcijos įgyjama papildoma apsauga nuo galimų gripo komplikacijų.
 
Būtina ruoštis gripo sezonui
Įvairaus amžiaus vaikai priskiriami gripo rizikos grupei. Vaikų lankymasis kolektyvuose sudaro palankias sąlygas ir gripo virusui plisti. Lietuvoje sergamumas gripu pradeda didėti nuo spalio pradžios. Po vakcinos įskiepijimo pilnavertis imunitetas susidaro tik po dviejų savaičių, todėl vakcinaciją gripo vakcina naudinga pradėti planuoti jau vasaros gale.
Prieš kiekvieną vaiko skiepijimą tėvus ar globėjus gydytojas turi informuoti apie vakcinų skyrimo tvarką, galimas nepageidaujamas reakcijas po skiepų.
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Aušra Lileikytė.
 
Daugiau informacijos
Karolina Šerytė
8 684 33174,  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai "> Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.