1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

APIE ŽALOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI IŠIEŠKOJIMĄ IŠ FIZINIŲ ASMENŲ

Spausdinti

LR Sveikatos draudimo įstatyme nurodyta, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto pajamas, be kitų įplaukų, sudaro iš fizinių asmenų išieškotos lėšos už žalą, padarytą asmens sveikatai, kai asmens gydymo išlaidos buvo apmokėtos iš šio biudžeto lėšų.

Kuriais atvejais teritorinės ligonių kasos išieško asmens gydymo išlaidų, kurios buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšų, atlyginimą? Apie žalos PSDF biudžetui išieškojimo aspektus iš fizinių asmenų kalbamės su Kauno teritorinės ligonių kasos Teisės skyriaus vedėja Evelina Džiovenyte.

 

Kaip vykdoma žalos, padarytos PSDF biudžetui, išieškojimo procedūra?

E. D.: Žalos išieškojimo procedūros pradedamos gavus pranešimą iš policijos komisariatų, prokuratūrų, informuojant apie neteisėtą veiką (pvz. nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui) bei joje nukentėjusius asmenis. Jei pranešimuose nurodytiems nukentėjusiesiems asmenims suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšų, Kauno teritorinės ligonių kasos atstovai, apskaičiavę tikslų žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį ar teikia pretenziją draudimo bendrovei, apdraudusiai eismo įvykyje dalyvavusį automobilį, siekdami išsiieškoti sumokėtas sumas.

Taip pat, gavus Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tarptautinių ryšių skyriaus pranešimus, pradedamos vykdyti žalos PSDF biudžetui išieškojimo procedūros ir dėl neteisėto Europos sveikatos draudimo kortelės (toliau – ESDK) panaudojimo. Pirmiausia, tokiais atvejais, asmuo yra informuojamas apie pareigą padengti jo gydymo išlaidas arba pateikti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje patvirtinančius dokumentus. Jei per nustatytą terminą žala nėra atlyginama arba nepateikiami draustumą patvirtinantys dokumentai, Kauno teritorinės ligonių kasos atstovai kreipiasi į teismą.

Minėjote, kad žala yra išieškoma dėl neteisėto ESDK panaudojimo. Kas yra neteisėtas ESDK panaudojimas?

E. D: Tai yra tokie atvejai kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos sąjungos valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia ESDK nebūdamas draustas Privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Atkreipiu dėmesį, kad prieš išduodant ESDK, asmuo pasirašytinai pasižada nenaudoti jos pasibaigus draudimo Privalomuoju sveikatos draudimu laikotarpiui. Taip pat yra supažindinamas, kad jei, visgi, asmuo užsienio šalies gydymo įstaigai pateiks ESDK nebūdamas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, jis privalės teisės aktų nustatyta tvarka kompensuoti PSDF biudžetui padarytą žalą. Taigi, jis privalės visiškai atlyginti už jo gydymą iš PSDF biudžeto sumokėtas sumas.

Sakykite, prašau, kiek pernai ir š. m. I pusmetį pagal gautus pranešimus pareiškėte ieškinių, pretenzijų draudimo kompanijoms, sudarėte sutarčių dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo? Kiek neteisėtai pasinaudota ESDK?

E. D: Kauno teritorinė ligonių kasa pernai pareiškė 514 civilinių ieškinių, kurių bendra žalos suma viršija 1 milijoną Lt. Draudimo kompanijoms parengta 113 pretenzijų dėl daugiau kaip 390 tūkst. Lt žalos atlyginimo, sudaryta 60 sutarčių beveik dėl 200 tūkst. Lt žalos atlyginimo dalimis. Taip pat gauti 8 pranešimai apie neteisėtai panaudotas ESDK kortelės (suma 1624,15 Lt).

Šių metų I pusmetį pateiktos 65 pretenzijos draudimo kompanijoms apie 400 tūkst. Lt žalos PSDF biudžetui atlygimo, 204 civiliniai ieškiniai dėl daugiau kaip 580 tūkt. Lt žalos PSDF biudžetui, sudarytos 37 sutartys dėl daugiau kaip 150 tūkst. Lt žalos atlyginimo dalimis. Užregistruoti 5 pranešimai dėl neteisėto ESDK kortelės panaudojimo.

Kokia yra minimali ir maksimali žalos PSDF biudžetui suma?

E.D: Žalos dydis kiekvienu atveju priklauso nuo suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurios buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto. Pavyzdžiui, 2011 m. mažiausia žalos suma dėl neteisėto ESDK panaudojimo buvo 16,50 Lt, didžiausia - 595,58 Lt, dėl nukentėjusiųjų eismo įvykiuose asmenų gydymo - 55,09 Lt, didžiausia atitinkamai - 53826,84 Lt; dėl kitų veikų (viešosios tvarkos pažeidimai, plėšimai, nužudymai, sumušimai ir kt.) – 37,47 Lt, o didžiausia - 26940,48 Lt.

Tuo tarpu šiemet mažiausia žalos PSDF biudžetui suma 12,81 Lt buvo išieškota dėl neteisėto ESDK panaudojimo, o didžiausia suma 76890,78 Lt buvo atlyginta dėl eismo įvykyje nukentėjusio asmens gydymo.

Kas atsako už padarytą žalą? Pateikite, prašau, keletą pavyzdžių.

E.D: Eismo įvykio atvejais, kai eismo įvykio metu automobilis buvo draustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, žalos išieškojimas nukreipiamas į draudimo kompaniją. Tačiau tenka apgailestauti, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai eismo įvykio metu automobilis nėra draustas. Tuomet žala išieškoma iš paties eismo įvykio kaltininko.

Jei transporto priemonę vairuoja ar asmens sveikatą sutrikdo nepilnametis asmuo, pagal LR civilinio kodekso nuostatas už nepilnamečių padarytą žalą atsako tėvai, rūpintojai ar globėjai. Įsiminė Kauno rajone įvykęs eismo įvykis, kai neblaivus nepilnametis, neturėdamas teisės vairuoti, sukėlė skaudžią avariją, kurios metu nukentėjo žmogus. Kadangi eismo įvykyje dalyvavęs automobilis nebuvo draustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, nepilnamečio tėvai turėjo atlyginti 23278,70 Lt žalą PSDF biudžetui už eismo įvykyje nukentėjusio asmens gydymą.

Kai žala yra padaroma kelių asmenų, jie atsako solidariai. Šis terminas nereiškia, kad žala atlyginama po lygiai ar vienodomis dalimis. Jei žala padaroma bendrais veiksmais, teritorinės ligonių kasos įgyja teisę reikalauti atlyginti visą sumą iš bet kurio kaltininko.

         Taip pat svarbu žinoti, kad naminių gyvūnų arba asmens žinioje esančių laukinių gyvūnų padarytą žalą privalo atlyginti jų savininkas ar valdytojas. Beje, atsakomybė išlieka ir tuomet, jei žalą padaro iš savininko pabėgęs gyvūnas. Skaitytojai turbūt prisimena įvykį Kaune, kai iš narvo pabėgusi meška stipriai sužalojo moterį. Plėšrūno savininkas tuomet turėjo atlyginti 25492,40 Lt žalą PSDF biudžetui.

         Ar galima žalą atlyginti savanoriškai? Jeigu galima, kur reiktų kreiptis?

E. D. Asmuo bet kuriuo momentu iki vykdomojo dokumento išdavimo turi teisę atlyginti žalą geranoriškai, pervesdamas visą sumą arba atvykdamas į Kauno teritorinę ligonių kasą pasirašyti sutarties dėl žalos atlyginimo dalimis. Su sutarties sąlygomis galima susipažinti Kauno teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje www.ktlk.lt skiltyje Gyventojams. Sutartis sudaroma ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį bei į kitas objektyvias aplinkybes.

Dėkojame už pokalbį! Tikiuosi ši informacija bus naudinga skaitytojams.

 

 

                                                                                kalbėjosi Veronika Pečkienė

                                                                                 Kauno teritorinės ligonių kasos

                                                                                vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.