1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

APIE ŽALOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI IŠIEŠKOJIMĄ IŠ FIZINIŲ ASMENŲ

Spausdinti

LR Sveikatos draudimo įstatyme nurodyta, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto pajamas, be kitų įplaukų, sudaro iš fizinių asmenų išieškotos lėšos už žalą, padarytą asmens sveikatai, kai asmens gydymo išlaidos buvo apmokėtos iš šio biudžeto lėšų.

Kuriais atvejais teritorinės ligonių kasos išieško asmens gydymo išlaidų, kurios buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšų, atlyginimą? Apie žalos PSDF biudžetui išieškojimo aspektus iš fizinių asmenų kalbamės su Kauno teritorinės ligonių kasos Teisės skyriaus vedėja Evelina Džiovenyte.

 

Kaip vykdoma žalos, padarytos PSDF biudžetui, išieškojimo procedūra?

E. D.: Žalos išieškojimo procedūros pradedamos gavus pranešimą iš policijos komisariatų, prokuratūrų, informuojant apie neteisėtą veiką (pvz. nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui) bei joje nukentėjusius asmenis. Jei pranešimuose nurodytiems nukentėjusiesiems asmenims suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšų, Kauno teritorinės ligonių kasos atstovai, apskaičiavę tikslų žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį ar teikia pretenziją draudimo bendrovei, apdraudusiai eismo įvykyje dalyvavusį automobilį, siekdami išsiieškoti sumokėtas sumas.

Taip pat, gavus Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tarptautinių ryšių skyriaus pranešimus, pradedamos vykdyti žalos PSDF biudžetui išieškojimo procedūros ir dėl neteisėto Europos sveikatos draudimo kortelės (toliau – ESDK) panaudojimo. Pirmiausia, tokiais atvejais, asmuo yra informuojamas apie pareigą padengti jo gydymo išlaidas arba pateikti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje patvirtinančius dokumentus. Jei per nustatytą terminą žala nėra atlyginama arba nepateikiami draustumą patvirtinantys dokumentai, Kauno teritorinės ligonių kasos atstovai kreipiasi į teismą.

Minėjote, kad žala yra išieškoma dėl neteisėto ESDK panaudojimo. Kas yra neteisėtas ESDK panaudojimas?

E. D: Tai yra tokie atvejai kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos sąjungos valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia ESDK nebūdamas draustas Privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Atkreipiu dėmesį, kad prieš išduodant ESDK, asmuo pasirašytinai pasižada nenaudoti jos pasibaigus draudimo Privalomuoju sveikatos draudimu laikotarpiui. Taip pat yra supažindinamas, kad jei, visgi, asmuo užsienio šalies gydymo įstaigai pateiks ESDK nebūdamas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, jis privalės teisės aktų nustatyta tvarka kompensuoti PSDF biudžetui padarytą žalą. Taigi, jis privalės visiškai atlyginti už jo gydymą iš PSDF biudžeto sumokėtas sumas.

Sakykite, prašau, kiek pernai ir š. m. I pusmetį pagal gautus pranešimus pareiškėte ieškinių, pretenzijų draudimo kompanijoms, sudarėte sutarčių dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo? Kiek neteisėtai pasinaudota ESDK?

E. D: Kauno teritorinė ligonių kasa pernai pareiškė 514 civilinių ieškinių, kurių bendra žalos suma viršija 1 milijoną Lt. Draudimo kompanijoms parengta 113 pretenzijų dėl daugiau kaip 390 tūkst. Lt žalos atlyginimo, sudaryta 60 sutarčių beveik dėl 200 tūkst. Lt žalos atlyginimo dalimis. Taip pat gauti 8 pranešimai apie neteisėtai panaudotas ESDK kortelės (suma 1624,15 Lt).

Šių metų I pusmetį pateiktos 65 pretenzijos draudimo kompanijoms apie 400 tūkst. Lt žalos PSDF biudžetui atlygimo, 204 civiliniai ieškiniai dėl daugiau kaip 580 tūkt. Lt žalos PSDF biudžetui, sudarytos 37 sutartys dėl daugiau kaip 150 tūkst. Lt žalos atlyginimo dalimis. Užregistruoti 5 pranešimai dėl neteisėto ESDK kortelės panaudojimo.

Kokia yra minimali ir maksimali žalos PSDF biudžetui suma?

E.D: Žalos dydis kiekvienu atveju priklauso nuo suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurios buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto. Pavyzdžiui, 2011 m. mažiausia žalos suma dėl neteisėto ESDK panaudojimo buvo 16,50 Lt, didžiausia - 595,58 Lt, dėl nukentėjusiųjų eismo įvykiuose asmenų gydymo - 55,09 Lt, didžiausia atitinkamai - 53826,84 Lt; dėl kitų veikų (viešosios tvarkos pažeidimai, plėšimai, nužudymai, sumušimai ir kt.) – 37,47 Lt, o didžiausia - 26940,48 Lt.

Tuo tarpu šiemet mažiausia žalos PSDF biudžetui suma 12,81 Lt buvo išieškota dėl neteisėto ESDK panaudojimo, o didžiausia suma 76890,78 Lt buvo atlyginta dėl eismo įvykyje nukentėjusio asmens gydymo.

Kas atsako už padarytą žalą? Pateikite, prašau, keletą pavyzdžių.

E.D: Eismo įvykio atvejais, kai eismo įvykio metu automobilis buvo draustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, žalos išieškojimas nukreipiamas į draudimo kompaniją. Tačiau tenka apgailestauti, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai eismo įvykio metu automobilis nėra draustas. Tuomet žala išieškoma iš paties eismo įvykio kaltininko.

Jei transporto priemonę vairuoja ar asmens sveikatą sutrikdo nepilnametis asmuo, pagal LR civilinio kodekso nuostatas už nepilnamečių padarytą žalą atsako tėvai, rūpintojai ar globėjai. Įsiminė Kauno rajone įvykęs eismo įvykis, kai neblaivus nepilnametis, neturėdamas teisės vairuoti, sukėlė skaudžią avariją, kurios metu nukentėjo žmogus. Kadangi eismo įvykyje dalyvavęs automobilis nebuvo draustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, nepilnamečio tėvai turėjo atlyginti 23278,70 Lt žalą PSDF biudžetui už eismo įvykyje nukentėjusio asmens gydymą.

Kai žala yra padaroma kelių asmenų, jie atsako solidariai. Šis terminas nereiškia, kad žala atlyginama po lygiai ar vienodomis dalimis. Jei žala padaroma bendrais veiksmais, teritorinės ligonių kasos įgyja teisę reikalauti atlyginti visą sumą iš bet kurio kaltininko.

         Taip pat svarbu žinoti, kad naminių gyvūnų arba asmens žinioje esančių laukinių gyvūnų padarytą žalą privalo atlyginti jų savininkas ar valdytojas. Beje, atsakomybė išlieka ir tuomet, jei žalą padaro iš savininko pabėgęs gyvūnas. Skaitytojai turbūt prisimena įvykį Kaune, kai iš narvo pabėgusi meška stipriai sužalojo moterį. Plėšrūno savininkas tuomet turėjo atlyginti 25492,40 Lt žalą PSDF biudžetui.

         Ar galima žalą atlyginti savanoriškai? Jeigu galima, kur reiktų kreiptis?

E. D. Asmuo bet kuriuo momentu iki vykdomojo dokumento išdavimo turi teisę atlyginti žalą geranoriškai, pervesdamas visą sumą arba atvykdamas į Kauno teritorinę ligonių kasą pasirašyti sutarties dėl žalos atlyginimo dalimis. Su sutarties sąlygomis galima susipažinti Kauno teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje www.ktlk.lt skiltyje Gyventojams. Sutartis sudaroma ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį bei į kitas objektyvias aplinkybes.

Dėkojame už pokalbį! Tikiuosi ši informacija bus naudinga skaitytojams.

 

 

                                                                                kalbėjosi Veronika Pečkienė

                                                                                 Kauno teritorinės ligonių kasos

                                                                                vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.