1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

MOKINIŲ SVEIKATOS SUTRIKIMAI NESIKEIČIA

Spausdinti

Vaikai - tai visuomenės dalis, kurią mes turime saugoti. Ji yra viena pažeidžiamiausių ir jautriausių visuomenės grupių. Siekiant išvengti su sveikata susijusių sutrikimų, mokyklų sveikatos priežiūros specialistai kasmet pateikia ataskaitas apie mokinių sveikatą.

2012 metais mokyklinio amžiaus vaikų skaičius sumažėjo, tačiau kiekvienais metais pasitikrinusių sveikatą išlieka panaši dalis, t.y. apie 94 proc. Šiemet. pasitikrinusių sveikatą mokinių buvo daugiausiai (99 proc.) nuo 2007 m. Svarbiausi mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos sutrikimai vis dar išlieka tie patys – regos ir stuburo-raumenų sistemos sutrikimai.

Kėdainių rajone 2012 m. regos sutrikimai buvo nustatyti daugiau nei 2400 mokinių. Situacija sergamumo trumparegyste atžvilgiu gerėja nuo 2010 m., nors bendrai regos sutrikimų kasmet užregistruojama vis daugiau. Nemažai regos sutrikimų nustatoma tik pradėjusiems lankyti ugdymo įstaigą mokiniams. 2012 m. 33,2 proc. pirmokų nustatyti regos sutrikimai, iš kurių 19 proc. sudaro trumparegystė.

Dažna moksleivių sveikatos problema – stuburo iškrypimas. Daugiausiai pasitaikančią iškrypimo formą – skoliozę – skatina mažas fizinis aktyvumas bei netaisyklinga laikysena. Kėdainių rajone 2011 m. buvo stebimas tiek laikysenos sutrikimų, tiek ir stuburo iškrypimų mažėjimas mokinių tarpe, tačiau pastaraisiais metais padaugėjo stuburo iškrypimų: nuo 41 iki 49 atvejų 1000-iui mokinių. 2010 m laikysenos sutrikimai buvo nustatyti 6,51 proc. sveikatą pasitikrinusių mokinių, 2012 m. - 5,25 proc. Stuburo iškrypimas daugiau yra nustatomas vyresnių klasių mokiniams, ypač 9-12 klasių. Pirmos klasės mokinių laikysenos sutrikimų skaičius 2012 m. pasikeitė labai nežymiai – padidėjo tik 2 atv. 1000 pasitikrinusių pirmokų. Stuburo iškrypimai nustatyti beveik 30 iš 1000 pasitikrinusių pirmokų.

Pastaraisiais metais vis labiau didėjantis suaugusiųjų nutukimas, neleidžia visuomenės sveikatos specialistams nekreipti dėmesio ir į neproporcingai padidėjusį vaikų svorį. Nuo 2008 m. iki 2012 m. Kėdainių rajone antsvorį turinčių vaikų skaičius padidėjo 1,5 karto (127 mokiniai 2008 m. ir 196 mokiniai 2012 m.). Nutukimas 2012 m. apskaičiuotas 8 iš 1000 sveikatą pasitikrinusių mokinių. 2011 m. didelį nerimą kėlė pirmokų, turinčių antsvorį, skaičiaus staigus padidėjimas, tačiau 2012 m. tokių pirmokų buvo 2,5 karto mažiau. Medikai įspėja, kad nutukę vaikai dažniau serga virškinimo sistemos, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, taip pat didėja jų susirgimas arterine hipertenzija ar antro tipo diabetu.

Daugėja ir mokinių nervų sistemos sutrikimų: kasmet šis rodiklis apskaičiuojamas beveik 5 atvejais 1000 mokinių daugiau nei prieš tai buvusiais metais.

Taip pat kasmet daugėja mokinių, turinčių kvėpavimo bei endokrininės sistemų sutrikimų, tačiau mažėja virškinimo sutrikimų turinčių mokinių.

Bronchinė astma nustatyta 171 mokiniui. Infekuotų tuberkulioze rajone iš viso 2012 m. 167 mokiniai.

Pagrindinių ir vis didesnį nerimą keliančių vaikų sveikatos sutrikimų profilaktika pirmiausia turi rūpintis tėvai. Daugelio pasaulio šalių okulistai tėvams rekomenduoja leisti vaikams pradėti žiūrėti televizorių tik sulaukus 3 metų, o jį žiūrėdamas vaikas turi daryti kuo daugiau pertraukėlių. Taip pat reikia daryti ir dirbant ar žaidžiant kompiuteriu.

Anksčiausiai atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną ir pastebėti sutrikimus gali tėvai. Kuo greičiau jie pastebimi, tuo trumpiau trunka gydymas. Laikysenos sutrikimų profilaktikai reikia daryti rytinę mankštą, sportuoti ne tik per kūno kultūros pamokas, tiesiai sėdėti ir stovėti.

Tam tikras riebalų kiekis kūne yra būtinas, tačiau per didelis jų kiekis sukelia nutukimą, dėl kurio vystosi įvairiausi sveikatos sutrikimai. Tėvai, norėdami spręsti šią problemą, turi tenkinti vaikų poreikius, o ne norus. Antsvorio ir nutukimo atvejų sumažėtų, jei tėvai prisiimtų atsakomybę už vaikus, pasirūpintų tinkama mityba ir vaikų sveikos gyvensenos formavimusi.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Eglė Tuzikaitė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.