1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

MOBILUS TELEFONAS IR JO ŽALA

Spausdinti
mobilus

Šiandien beveik kiekvienas turi mobilųjį telefoną, tačiau ar visi susimąsto apie jo poveikį žmogaus sveikatai.

Mobilusis ryšys yra be galo patogus išradimas, labai palengvinantis gyvenimą. Tačiau tie, kas juo naudojasi, ne visada žino, kiek už tai teks mokėti. Mobiliojo ryšio sąskaitos apmokamos ne vien pinigais o sveikata, net gyvybe. Mes dalyvaujame pačiame didžiausiame eksperimente žmonijos istorijoje.
Visa bevielio ryšio technologija vystoma remiantis klaidinga prielaida, kad yra tik šiluminis poveikis, kai nuo spinduliuotės kyla audinių temperatūra, nepripažįstant biologinio ilgalaikės spinduliuotės poveikio.

Pagrindinį poveikį žmogaus sveikatai daro aukšto dažnio spinduliuotės kurias sukuria mobilusis telefonas. Pagrindinis jo šaltinis yra telefono antena, kuri, nežiūrint to kad lyg jos ir daugelyje telefonų nėra, tačiau kiekviename iš jų yra (dažnai ji yra korpuse).

KENKSMINGAS MOBILAUS TELEFONO POVEIKIS PASIREIŠKIA NET NEGIMUSIAM VAIKUI MOTINOS ĮSČIOSE.

Mokslininkai nustatė, kad motinos, kurios nėštumo metu naudojosi mobiliu telefonu, 55% iš jų dažniau gimdavo vaikai su įvairiomis psichinėmis problemomis. Kuo dažniau moteris būdavo veikiama telefono spinduliuotės, tuo didesnė galimybė minėtų problemų atsiradimui.

Mokslininkai – genetikai griežtai tvirtina tai kad mobilaus telefono spinduliuotė veikia chromosomų struktūrą. Tai gali iššaukti vaisiaus vystymosi anomalijas jau pirminėse stadijose.

MOBILAUS TELEFONO NEIGIAMAS POVEIKIS VAIKAMS

Mobilaus telefono neigiamas poveikis vaikams keletą kartų didesnis, nei suaugusiems žmonėms. Pas juos mažesnės galvos ir plonesnės kaukolės. Vieno eksperimento metu mokslininkai pagamino vaikų galvų maketus, atkuriančius vaikų galvų formas, tipinius išmatavimus ir galvų sluoksnių elektromagnetinį laidumą. Eksperimento rezultatai parodė tai kad apspinduliuojant juos jie gavo 2 -4 kartus daugiau elektromagnetinės energijos nei statistinis suaugęs žmogus. Augančio vaiko organizmas pasižymi padidintu jautrumu visoms spinduliuotėms (tame tarpe miego, darbo, poilsio zonose). Tai paaiškinama tuo kad jų dar neišsivysčiusios apsauginės imuninės sistemos gali stipriai nukentėti nuo pastovių spinduliuočių poveikio.

Vaikai iki 18 metų besinaudojantys mobiliais telefonais, rizikuoja susidurti su atminties problemomis dėmesio sutrikimu, nemiga ir pastoviu galvos skausmu. Jiems padidėja rizika susirgti epilepsija ir onkologinėmis ligomis. Vaikas gaus žymiai daugiau spinduliuočių nei jo tėvai, kurie įsigijo mobilius telefonus žymiai vėliau nei jie. Daugelio išsivysčiusių pasaulio šalių mokslininkų reikalauja vaikams iki 18 metų uždrausti naudotis mobiliais telefonais. Tai jau rekomenduojama daugelyje pasaulio šalių. Vaikui intensyviai besinaudojant telefonu jis gali susirgti liga kurios pagrindinis požymis vadinamasis „ suerzinto silpnumo sindromas“. Jauno mokyklinio amžiaus vaikams šis sindromas pasireiškia pastoviu kaprizingumu, o vyresnių vaikų tarpe emocijų nevaldymu ir nuotaikų kaita. Tolimesnėje ligos eigoje atsiranda nemiga, miegas tampa neramiu, atsibudus ryte gali pasireikšti pykinimas, jie skundžiasi dažnais galvos skausmais. Mokyklinio amžiaus vaikams atsiranda sunkumai moksluose (dėl koncentracijos sumažėjimo). Ispanijos neurodiagnostiniame institute 2001 metais buvo nustatyta, kad 11 – 13 metų vaikams kalbėjusiems dvi minutes mobiliu telefonu, smegenų bioelektrinio aktyvumo pokyčiai išlieka dar dvi valandas nustojus kalbėti. Tai patvirtino ir Anglijos Bristolio universiteto tiriamieji darbai .

MOBILAUS TELEFONO POVEIKIS VYRAMS

Mobilus telefonas gali trečdaliu pabloginti spermos kokybę. Nebūtina telefonu kalbėti, užtenka jį nešioti su savimi. Pavojingiausiai vyrams nešioti telefoną ant diržo ar kelnių kišenėje, nes tai didina vyrų nevaisingumą.

KAIP SUMAŽINTI TELEFONŲ KELIAMĄ ŽALĄ?

 

 • Kalbėti įsijungus mikrofoną ir laikyti kuo toliau, ne mažiau 10 cm nuo kūno. Mobiliojo elektromagnetinė radiacija labai sumažėja laikant jį toliau nuo kūno.
 • Nešiojantis mobilaus telefono nekabinti ant kaklo, nes tai veikia širdį. Nelaikyti net ir kišenėje, nes net ir nekalbant telefonas spinduliuoja elektromagnetines bangas ir turi elektromagnetinį lauką. Geriausia laikyti atskiroje rankinėje ir kuo toliau nuo kūno.
 • Kalbėti lauke, nes uždarose erdvėse signalas ir skleidžiama radiacija tampa labiau koncentruota.
 • Išjungti mobilųjį telefoną nakčiai ar bent jau nelaikyti arti lovos, nes elektromagnetinės bangos trikdo smegenų bangas ir taip neleidžia tinkamai miegoti ir gerai pailsėti.
 • Nedėti telefono prie ausies tol, kol kitas žmogus neatsiliepia, nes radiacija yra žymiai didesnė sujungimo procese.
 • Atminkite, kad šalia esantis žmogus taip pat kenčia nuo pasyviosios spinduliuotės, kalbėkite atsitraukę nuo kitų;
 • Kalbėkite iš tos vietos, kur ryšys geriausias, nes ten mažiausia ekektromagnetinė spinduliuotė. Venkite naudotis mobiliuoju, jei signalas ypač silpnas.
 • Telefonu, kaip žadintuvu patariama nesinaudoti. Net tada, kai telefonu nekalbate, jis spinduliuoja elektromagnetines bangas. Taigi geriau jį laikyti kuo toliau nuo kūno ir ypač galvos, o dar geriau net nesinešti jo į tą kambarį, kuriame miegate.
 • Geriau rašyti trumpąsias žinutes
 • Geriau telefonu kalbėti naudojantis laisvų rankų įrangą.

Straipsnį parengė Visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aida Butkienė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.