1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

BRANGIEJI TYRIMAI: AR NERIZIKUOJATE SAVO SVEIKATA?

Spausdinti

Pacientų ištyrimui vis dažniau atliekami rentgeno, kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai. Dalis gyventojų, susirgę viena ar kita liga, neretai prašo gydytojo, kad paskirtų atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą.

Kokia yra brangiųjų tyrimų kompensavimo tvarka? Kada šis tyrimas yra būtinas, kada gali būti žalingas sveikatai? Apie tai Kauno teritorinės ligonių kasos Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Veronika Pečkienė kalbasi su Kauno teritorinės ligonių kasos kontrolės skyriaus vedėja Nijole Bijanskiene ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno Klinikų Tomografijų skyriaus vadovu, gydytoju radiologu prof. Sauliumi Lukoševičiumi.

Trumpa statistika

Kompiuterinės tomografijos tyrimus Kauno teritorinės ligonių kasos (toliau TLK) veiklos zonoje atlieka 8  gydymo įstaigos. Be to, Kauno TLK veiklos zonos gyventojams šios paslaugos yra teikiamos ir kitų teritorinių ligonių kasų veiklos zonų įstaigose.

Kauno teritorinės ligonių kasos duomenimis, 2012 metais Kauno TLK veiklos zonos gyventojams atlikti 36883 kompiuterinės tomografijos tyrimai ambulatorinėmis sąlygomis, t. y., 1797 tyrimų daugiau nei 2011 metais. Šių metų pirmąjį ketvirtį jau atlikti 9375 kompiuterinės tomografijos tyrimai ambulatorinėmis sąlygomis, t.y. 8 proc. mažiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Skubios pagalbos atveju kompiuterinės tomografijos tyrimai ambulatorinėmis sąlygomis atliekami tą pačią dieną, o ilgiausia laukimo trukmė skirtingose įstaigose yra nuo 1 iki 30 dienų.

Ar dažnai mediko darbe reikalingas rentgeno aparatas?

Prof. Saulius Lukoševičius: šiais laikais jonizuojančioji spinduliuotė naudojama gana plačiai: kaulų lūžių, plaučių, žarnyno ligų diagnostikai, prarytų daiktų nustatymui ir tt. Rentgeno nuotrauka reikalinga bet kurios srities gydytojui, juolab chirurgui, onkologui ar odontologui. Šiuo metu Lietuvos gydymo įstaigose yra 60 kompiuterinės tomografijos aparatų. Kompiuterinė tomografija – vienas iš radiologinių tyrimo metodų, kai naudojant rentgeno spindulius galime pamatyti organizmo vidinę struktūrą, jų pakitimus. Kompiuterinė tomografija - tikslesnis tyrimas nei paprasta rentgeno nuotrauka, o magnetinio rezonanso tyrimas – daugumoje atvejų dar tikslesnis nei kompiuterinės tomografijos tyrimas. Šiuos brangius tyrimus atlieka beveik kiekviena didesnė gydymo įstaiga. Lietuvoje daugiausiai tyrimų atliekama tiriant nervų sistemos bei sąnarių patologiją, mažiau – pilvo, krūtinės ląstos. Kiek kokių kompiuterinės tomografijos tyrimų atliekama priklauso nuo ligoninės profilio, pacientų kontingento, jų gydymo galimybių ar radiologų, radiologijos technologų kompetencijos.

Ką patartumėte pacientui, kuris primygtinai reikalauja kompiuterinės tomografijos?

S.L: daugėja atvejų, kai ligoniai patys pageidauja, kad jiems būtų atlikta kompiuterinė tomografija. Tačiau vertėtų kiekvienam pacientui pagalvoti: „ar tikrai man to reikia?“ Juk kompiuterinės tomografijos metu gaunama nemaža apšvitinimo dozė. Moksliniai tyrimai įrodė, kad daugiau nei 50 proc. viso apšvitinimo gaunama atliekant būtent brangiuosius tyrimus kompiuteriniu tomografu. Apskaičiuota, kad vienos pilnos pilvo kompiuterinės tomografijos metu pacientas gauna tokią jonizuojančios spinduliuotės dozę, kokią gautų atlikus 250 paprastų rentgeno nuotraukų! Dažniausiai, kuo plonesniais pjūviais atliekamas tyrimas, tuo apšvitos dozė yra didesnė. Neabejotinai, tik gydantis gydytojas turi spręsti, ar pacientui reikalingas kompiuterinės tomografijos tyrimas, ar ne.

Kuo gresia žmogaus sveikatai nemaža apšvitinimo dozė?

S.L: Lietuvos gydymo įstaigose kasmet atliekama vis daugiau kompiuterinės tomografijos tyrimų: 2009 m. – 178398, 2010 m. – 189806, 2011 m. – 212305 tyrimų (2012 m. oficialių duomenų dar nėra). Pasaulyje ir Lietuvoje per pastaruosius septynerius metus apšvitinimo problema tapo itin aktuali. Spindulių dozės, kurias žmogus gauna atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą, yra vienos didžiausių radiologinėje diagnostikoje. Žinoma, tai priklauso nuo tyrimo trukmės, tiriamos vietos ir pan. Pavyzdžiui, tiriant juosmeninę stuburo dalį (ypač stambesniam pacientui), kartais jos gali siekti net 10 - 15 mSv (mažesnės dozės - apie 2,3 mSv - gaunamos kompiuteriniu tomografu tiriant galvą).

Norėčiau patarti pacientams primygtiniai nereikalauti, kad gydytojas skirtų atlikti tyrimą kompiuteriniu tomografu ar magnetiniu rezonansu. Per didelė jonizuojanti spinduliuotė gali išprovokuoti vėžį, skatinti genetinius pokyčius ir mutacijas, sukelti apsigimimus ateities kartose.

Todėl skiriant rentgeno diagnostikos procedūrą, būtina atsakingai įvertinti visus pliusus ir minusus: tyrimo naudą ir galimą žalą paciento sveikatai. Jei tai nėra skubus atvejis, ir dar galima apseiti be šio tyrimo, gydantis gydytojas turėtų aptarti problemą su radiologu, paaiškinti situaciją pacientui ir parinkti optimaliausią tyrimo metodą.

Kaip sustiprinti sveikatą pacientui, gavusiam nemažą apšvitinimo dozę? Kokie maisto produktai šiuo atveju yra naudingi?

S.L: patikimų, įrodymais grįstų ir visuotinai pripažintų duomenų, kad tas ar kitas maisto produktas neabejotinai mažina jonizuojančios spinduliuotės poveikį po tyrimo ir riziką susirgti vėžiu – iki šiol nėra. Problema ta, kad šio tipo moksliniai tyrimai labai sudėtingi, kartais net neįmanomi dėl to, kad reikia tirti kelias pacientų kartas ( kai kurie jonizuojančios spinduliuotės poveikio rezultatai pasireiškia tik vėlesnėse kartose). Tačiau kasdienybėje pirmiausiai reiktų prisiminti taip vadinamus antioksidantus, surišančius jonizuojančios spinduliuotės poveikyje ląstelės viduje atsiradusias kenksmingas medžiagas. Priminsiu, kad, paveikus rentgeno spinduliais, ląstelėse susidaro taip vadinami laisvieji radikalai, kurie pažeidžia genetinę medžiagą (DNR). Plačiausiai paplitę antioksidantai – spalvotos daržovės ir vaisiai, uogos, žalia arbata, graikiniai riešutai, ir kt. medžiagos, kuriose gausu vitaminų A, C, E bei seleno. Nereikia pamiršti, kad šie maisto produktai mums vertingi ne tik prieš, ar po rentgenologinių tyrimų, bet ir tinkami vartoti visada. Taigi, minėti antioksidantai, „surišdami“ susidariusius laisvuosius radikalus, turėtų mažinti genetinių mutacijų, o tuo pačiu ir riziką susirgti vėžiu. Beje, jonizuojančios spinduliuotės dozė kiekvieną žmogų veikia skirtingai: kad pasireikštų neigiamas spinduliuotės poveikis, vienam gali pakakti vienos rentgeno nuotraukos, o kitam – ir keli kompiuterinės tomografijos tyrimai nesukelia jokių pokyčių organizme.

Ar tiesa, kad mažiau pavojinga tirti rentgeno aparatu nei kompiuteriniu tomografu?

S.L: abu šie metodai veikia žmogų rentgeno spinduliais, kurių nepageidaujamas poveikis kiekvienam yra skirtingas. Kaip minėjau aukščiau, šiandieninis mokslas neturi atsakymo į klausimą: „Ar sukels mums vėžį kelios rentgeno nuotraukos ar keliolika atliktų kompiuterinės tomografijos tyrimų ?“. Radiologijos klinikoje laikomės nuoseklios tyrimų eigos – pirmiausiai atliekami mažiau kenksmingi (pavyzdžiui, ultragarsinis skenavimas) tyrimai. Kita vertus, tiriant kaulus, plaučius, žarnyną (tam tikrais atvejais), stuburą, be rentgenografijos apsieiti neįmanoma.

Ir tik kai nėra aiškumo tenka daryti kompiuterinę tomografiją. Gydantis gydytojas, prieš siųsdamas pacientą kompiuterinei tomografijai, turėtų prisiminti, kad ligą galima aptikti ir mažiau sveikatai pavojingais būdais.

Kokiems pacientams negalima atlikti magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimų?

S.L: magnetinio rezonanso tomografijos aparatu negalima tirti ligonių, kurių organizme yra metalo. Tai širdies stimuliatoriai ir defibriliatoriai, insulino ar kitų vaistų pompos, sąnarių protezai, metaliniai implantai ar kabutės po chirurginių operacijų, metalo skeveldros akyje.

Šie tyrimai netinka žmonėms, bijantiems uždarų patalpų. Pastaruosius pacientus esant būtinybei tenka tirti su narkoze.

Kompiuterinės tomografijos, kaip ir bet kurio rentgenologinio tyrimo, negalima atlikti nėščioms moterims (iki 1-o nėštumo trimestro pabaigos, kai formuojasi vaisiaus organai), nes radiacinis laukas gali sukelti vaisiaus perkaitimą. Todėl jei laukiatės kūdikio (ar tuo abejojate), būtinai apie tai informuokite jus gydantį gydytoją ar gydytoją radiologą.

Atsargiai tyrimus rentgeno spinduliais reikėtų skirti ir vaikams, kurie jonizuojančiajai spinduliuotei yra jautresni nei suaugusieji.

Kuriais atvejais kompiuterinės tomografijos tyrimas yra būtinas?

S.L: kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tyrimas  būtinas, kai pacientui reikia greitai nustatyti tikslią ligos diagnozę, kai yra planuojama chirurginė intervencija, kai po ūmaus susirgimo pirmosiomis valandomis tenka gelbėti paciento gyvybę, kai kitais diagnostikos metodais negalima atlikti reikiamo ištyrimo ir t.t. Tai gali būti įvairios galvos smegenų-stuburo traumos, navikai, kraujotakos sutrikimai, ūminės pilvo-krūtinės ląstos kraujagyslių ligos, kaulų lūžimai, komplikuoti minkštųjų audinių ar vidaus organų pažeidimai. Kokį tyrimo metodą pasirinkti, sprendžia paciento sveikatos būklę geriausiai žinantis gydantis gydytojas, idealiausiu atveju – pasitaręs su gydytoju radiologu, parenkant ligoniui tinkamiausią tyrimo planą.

Pirmiausiai kompiuterinė tomografija turėtų būti skiriama skubios pagalbos, reanimacijos skyrių pacientams po sunkių galvos - nugaros smegenų traumos, epilepsijos priepuolių, komplikuotus kaulų lūžimų, kraujagyslių užsikimšimo, ar jų vidinės sienelės įplyšimo įvertinimui ir kt.

Pakartotinai kompiuterinė tomografija atliekama pacientams, stebimiems dėl navikinių susirgimų, galvos smegenų, stuburo, krūtinės ar pilvo ligų.

Tai gi esant ypač sunkiai, ūmiai patologijai, kompiuterinės tomografijos vengti nereikėtų.

Kai šis tyrimas yra būtinas, ir negalima gaišti laiko planuojant gydymą, chirurginę intervenciją.

Ar ilgai reikia laukti eilėje, kai tyrimas neišvengiamas?

S.L: rentgenologiniai tyrimai, išskyrus būtinosios medicininės pagalbos atvejus, yra atliekami planine tvarka. Ar tyrimą atlikti skubos ar planine tvarka sprendžia gydantis gydytojas. Kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas skubiai, kai žmogui iš tiesų reikia skubios pagalbos. Dėl tyrimo būtinybės nekyla abejonių, kai tai - vienintelis būdas nustatyti ligą, išgydyti ar išgelbėti pacientui gyvybę.

Kokia yra kompiuterinės tomografijos bei magnetinio rezonanso tyrimo kompensavimo tvarka?

Nijolė Bijanskienė: siuntimą brangiesiems tyrimams ir procedūroms, apmokamiems iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų, išduoda tik antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantis specialistas. Yra sudarytas ligų bei indikacijų sąrašas, kokiais atvejais taikomi iš PSDF biudžeto apmokami kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimai. Tam tikrais atvejais yra nurodoma, kokie tyrimai pacientui turi būti atliekami prieš kompiuterinės tomografijos tyrimą.

Magnetinio rezonanso tyrimui pacientas siunčiamas tik tuomet, kai yra išnaudotos visų tyrimų galimybės, - t.y. kai kiti tyrimo metodai yra nepakankamai informatyvūs ir būtina patikslinti ligos diagnozę.

Šių metų sausio mėnesį patikrinus vienos gydymo įstaigos siuntimus magnetinio rezonanso tyrimui paaiškėjo, kad iš 26 siuntimų, net 12 buvo nepagrįsti. Taigi gydytojams reikėtų labai atsakingai įvertinti tyrimo poreikį ir neskubėti skirti minėtų brangiųjų tyrimų. O jeigu pacientas pageidauja, kad jam vis tik būtų atlikti brangieji tyrimai, už juos tokiu atveju turės pats susimokėti.

 

                                                                                

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.