1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

ORO KONDICIONIERIUS IR SVEIKATA

Atnaujinta Trečiadienis, 21 Rugpjūtis 2013 20:21

Spausdinti

kondicionierius

Didelę įtaką gyventojų sergamumui turi patalpų mikroklimatas. Patalpose mikroklimatą lemia trys pagrindiniai oro veiksniai - temperatūra, drėgmė ir judėjimas. Visų jų kompleksinis veikimas formuoja mūsų šiluminę savijautą patalpose. Patalpų oras tampa grynesnis bei švaresnis dažnai vėdinant. O vėdinti galima ne tik natūraliu, bet ir dirbtiniu būdu – oro kondicionieriais. Oro kondicionierių įsijungiame automobilyje, biure, parduotuvėje, kino teatre, namuose.
Kai už lango karštis, vėsesnio oro gūsis tampa tikra palaima, nors kartais jis gali būti ir ligos priežastimi. Oro kondicionieriaus nauda ar žala mūsų organizmui – nuolatinė diskusijų tema. Vieni specialistai teigia, kad karštomis vasaros dienomis tai atgaiva organizmui, kiti juos laiko potencialiu ligų sukėlėju. Baiminamasi ir dėl kondicionieriaus užpildo, freono dujų, poveikio sveikatai, nors tyrimais įrodyta, kad ši medžiaga nėra alergiška ar toksiška.

Lietuvos higienos norma HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ nustato gyvenamųjų patalpų ir lankytojams skirtų visuomeninių patalpų mikroklimato parametrų ribines vertes, bei buto pagalbinių ir gyvenamųjų pastatų bendrojo naudojimo patalpų temperatūrų ribines vertes šaltuoju bei šiltuoju metų laikotarpiu.

Oro kondicionieriumi galima reguliuoti patalpos temperatūrą (ribinė patalpos temperatūra žmogui šiltuoju metų laikotarpiu yra 18-28o C, šaltuoju metų laikotarpiu 18-22 o C) ir drėgmė turėtų būti tarp 35-65 proc. santykinės drėgmės. Patalpoje, kurioje miegama, temperatūra galėtų būti 2-3oC žemesnė, nes vėsus ir grynas oras pagilina miegą, pagerina poilsį, greičiau užmiegama. Virtuvėje bei kitose patalpose, kur intensyviai dirbama, oro temperatūra taip pat turėtų būti bent pora laipsnių žemesnė. Oro judėjimas šiltuoju metų laikotarpiu 0,15–0,25 m/s, šaltuoju- 0,05-0,15 m/s.

Kondicionierius – puikus išradimas. Pagrindinė taisyklė – lauko ir vidaus temperatūrų skirtumas turėtų būti ne didesnis kaip 6° C laipsniai. Susergame dėl staigių temperatūros pokyčių. Karščio ir tvankumo iškankinti žmonės stengiasi atsisėsti kuo arčiau kondicionieriaus, o tiesioginis oro srautas kartais gali būti vos +8° C. Temperatūros skirtumas sėdint po vėsaus oro srove ir išėjus į vasaros gatves – labai didelis, todėl ir susergame. Peršalti galima net ir nebūnant prie pat kondicionieriaus. Jei lauke +30 0C, o patalpoje vos +180C, temperatūros skirtumas jau pernelyg didelis. Jei lauke 30 laipsnių karščio, optimali temperatūra patalpoje turėtų būti 22–24 laipsniai.

Jeigu žmogus sėda į įkaitusį automobilį ir nustato kondicionierių taip, kad jis pūstų labai šaltą orą, atsiranda didžiulis temperatūrų skirtumas, dėl kurio galima susirgti. Po kelių minučių vėl išeina į lauką, sėda į automobilį, ir viskas kartojasi iš naujo... Jei tokioje pačioje temperatūroje būtume nuolat, organizmas prisitaikytų, tačiau su staigiais temperatūros svyravimais jis nesusitvarko. Tokiu atveju dažnai kaltiname oro kondicionierių, tačiau kalti esame mes patys. Oro kondicionieriumi reikėtų naudotis protingai, išvengiant per didelio temperatūros kontrasto, kad nepakenktų akių bei kvėpavimo takų gleivinei.

Taip pat biuruose ar įstaigose, kur įrengti kondicionieriai, dalis darbo vietų atsiduria po angomis, per kurias pučiamas šaltas oras. Žmogui ima skaudėti gerklę, prasideda sloga, galinti baigtis netgi sinusitu, bronchitu, plaučių uždegimu, galimais kaklo ar nugaros raumenų uždegimais. Labai svarbu, kad kondicionieriaus oro srovė nepūstų tiesiai į žmogų. Rekomenduojama įrengti oro kondicionierių taip, kad jis vėsesnį orą pūstų į lubas, nes tada šaltesnis oras tolygiai leisis iš viršaus į apačią.

Kondicionieriuose būna skirtingi filtrai: pirminio valymo filtras su bakterijų naikinimo priemone ir anglies filtras. Pirminio valymo filtras sulaiko labai smulkias ore esančias daleles, jį galima plauti ir naudoti daug kartų. Anglies filtras naikina nemalonius kvapus - cigarečių dūmų, maisto ir pan.
Reikėtų žinoti, kad oro kondicionierius yra vasaros sezonui skirtas įrengimas, išskyrus tuos atvejus, jei jame sumontuotas “žiemos modulis”. Paprastai būna nurodyta, kokiai temperatūrai esant jį galima eksploatuoti. Kad oro kondicionierius tarnautų patikimai ir ilgai, reikia reguliariai papildyti šaldomosios medžiagos kiekį, išvalyti dulkes ir kitus nešvarumus iš vidinio ir išorinio įrenginio blokų, kondensato vamzdelio, patikrinti elektrinę įrenginio dalį ir darbo režimus. Tokį aptarnavimą reikėtų atlikti kiekvieno sezono pradžioje - pavasarį. Reikėtų rinktis naujos kartos oro kondicionierius, kurie skleidžia mažesnį triukšmą, mažiau trikdo poilsį ir kuriuose naudojama nekenksminga aplinkai, netoksiška šaldomoji medžiaga. Senų kondicionierių naudoti, kurių filtrai nevalyti, iš viso nepatartina, nes į aplinką jie išpučia visas sutrauktas dulkes, nešvarumus. O tai ypač pavojinga alergiškiems žmonėms, nes gali sukelti astmos priepuolį, dusulį ar akių uždegimą.

Tai, kad patalpa kondicionuojama, joje maloniai vėsu, dar nereiškia, kad yra pakankamai gryno oro. Patalpą būtina vėdinti, nes jeigu to nedarysime, visą laiką kvėpuosime tuo pačiu oru. Rekomenduojama kas porą valandų bent 15 minučių plačiai atverti langus.

Kondicionieriaus žala:

 • dėl staigių temperatūros pokyčių žmogus gali peršalti ir užkimti, susirgti gerklės, net

plaučių uždegimu;

 • kondicionierius džiovina ne tik orą, bet ir akis. Todėl manoma, kad jis gali pakenkti vairuotojams, nešiojantiems linzes, besiskundžiantiems sausų akių sindromu ar tiesiog silpnu regėjimu;
 • kondicionuojamame ore sumažėja santykinė drėgmė, oras pasidaro sausas. Tai neigiamai

veikia odą, ji gali perdžiūti, parausti ir šerpetoti;

 • netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti ir alerginių bei infekcinių ligų

priežastimi.

 

Kondicionieriaus nauda:

 

 • juo galima reguliuoti automobilio ar patalpos vidaus temperatūrą pagal savo poreikius;
 • jis yra tikras išsigelbėjimas žmonėms, kurie nepakelia karščio;
 • įrodyta, kad nuo karščio ir tvankaus oro mažėja žmogaus budrumas, o tai labai aktualu vairuotojams.

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Žemaitienė

 

 

 

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.