1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

SERGAMUMAS VIRUSINIAIS MENINGITAIS KĖDAINIŲ RAJONE UŽSITĘSĖ

Atnaujinta Ketvirtadienis, 17 Spalis 2013 13:12

Spausdinti

2013-10-16

Prasidėjus rudeniui daugėja susirgimų oru lašeliniu būdu plintančiomis užkrečiamomis ligomis. Dažniausiai sergama ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kur didžiąją sergančiųjų dalį (apie 80 proc.) sudaro vaikai iki 18 m. Be minėtų infekcijų neretai diagnozuojamos ir kitos, taipogi oru lašeliniu būdu plintančios užkrečiamosios ligas, kaip vėjaraupiai, skarlatina, pasitaiko pavienių epideminio parotito (kiaulytės), bakterinio ar virusinio meningito atvejų. Nors virusinio meningito sergamumo pikas yra liepos-rugsėjo mėn., tačiau sergamumas šia liga Kėdainių rajone užsitęsė ir iki spalio. Per devynis šių metų mėnesius Kėdainių rajone jau užregistruota 17 šios ligos atvejų. Visi susirgimo atvejai pavieniai.

Primename, kad meningitas – infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus. Virusinis meningitas – viena iš susirgimo meningitu formų, kurio sukėlėjas yra virusas.

Kas sukelia virusinį meningitą?

Virusinį meningitą gali sukelti įvairūs virusai: pūslelinės (Herpes), erkinio encefalito, epideminio parotito (kiaulytės), poliomielito, enterovirusai (ECHO, Koksackie) ir kiti. Virusinių meningitų paplitimas, lyginat su bakterinio, yra daug didesnis.

Virusinis meningitas-oru lašeliniu būdu plintanti liga. Užsikrečiama nuo sergančio asmens artimo sąlyčio (kontakto) metu per kvėpavimo takus įkvėpus oro, su smulkiausiais seilių lašeliais, ligoniui kalbant, kosint, čiaudint. Pvz. Herpes simplex virusas gali būti perduotas ir bučiuojantis, naudojantis tais pačiais indais, liečiant pažeistą odą. Galima užsikrėsti ir per burną (su maistu, vandeniu, per neplautas rankas).

Kaip atpažinti virusinį meningitą?

Paprastai virusinis meningitas pasireiškia staiga. Dauguma skundžiasi įprastais meningitui būdingais simptomais, kaip karščiavimu, galvos skausmu, dirglumu, pykinimu, sprando įtempimu, bėrimu. Pusė sergančiųjų vemia, viduriuoja, kosti, jiems skauda raumenis. Enterovirusinio meningito metu gali skaudėti gerklę, akis.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigoje visiems besikreipusiems, atsižvelgiant į klinikinius požymius ir/ar specifinių meninginių simptomų buvimą, pirmiausia atliekamas bendras kraujo tyrimas. Vėliau virusinio meningito diagnozę patvirtina smegenų skysčio tyrimas, atlikus juosmeninę punkciją. Kiti tyrimai padeda nustatyti infekcijos židinį, galvos smegenų pažeidimą, kitas komplikacijas bei atmesti kitas panašias ligas.

Dažniausiai, taikant simptominį gydymą (poilsis, pakankamas skysčių gavimas, temperatūrą mažinantys vaistai, skausmą malšinantys vaistai), virusiniai meningitai praeina savaime per 5–7, rečiau per 10–14 dienų. Dažniausiai visiškai pasveikstama.

Kaip galime apsisaugoti nuo virusinio meningito?

Nuo virusinio meningito apsisaugoti galima taikant bendrąsias nespecifines profilaktikos priemones

namų aplinkoje, vaikų ugdymo įstaigose ar darbo kolektyvuose:

• Kaip ir kitų oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų, kurias sukelia virusai, atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktą su sveikais asmenimis.

• Nuo virusinio meningito atvejo išaiškinimo rekomenduojama 10 dienų stebėti kontaktavusių asmenų sveikatos būklę.

• Reguliariai plauti rankas, t.y. ne tik kai jos susiteršusios, bet nepamiršti jų nusiplauti prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, grįžus iš lauko ir pan.

• Kosint, čiaudint reikia užsidengti nosį ar burną (geriausia vienkartine nosinaite).

• Patalpose būtina užtikrinti tinkamą valymą drėgnu būdu ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba, mokosi daug žmonių.

• Vartoti tik tinkamai ruoštą ir gerai termiškai apdorotą maistą, vengti vartoti vandenį iš atvirų vandens telkinių maisto ruošimui, nevartoti vandens iš netinkamai prižiūrėtų šulinių ar kitų vandens šaltinių. Vasarą maudynių metu stengtis, kad upės, ežero ar kito telkinio vanduo nepatektų į burną.

• Skiepijimas. Kadangi meningitus gali sukelti įvairūs virusai, rekomenduojama vakcinacija nuo ligų, nuo kurių yra skiepai: erkinio encefalito, parotito, poliomielito. Nuo virusinio meningito skiepų nėra.

• Į vaikų ugdymo įstaigą ar darbo kolektyvą grįžti tik visiškai pasveikus ir gydytojui leidus.

Meningitą gali sukelti ne tik virusai, bet ir bakterijos. Priklausomai nuo sukėlėjo skiriasi ir ligos eiga, gydymas bei taikomos profilaktinės priemonės. Todėl, esant meningito simptomams, dėl tikslios diagnozės nustatymo ir tinkamo gydymo paskyrimo būtina nedelsiant kreiptis pagalbos į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Dėmesio! Šalia peršalimo ligoms būdingų požymių atsiradus specifiniams meninginiams simptomams: šviesos baimei, ypač su galvos skausmu, sprando raumenų įtempimui, raudonam ar violetiniui odos ar/ir gleivinių bėrimui, pykinimui ar vėmimui, mieguistumui, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Užkrečiamųjų ligų klausimais informaciją teikia ir konsultuoja Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus specialistai tel. (8 347) 60422.

Lolita Menčikovienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 347) 60422.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.