1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

SERGAMUMAS VIRUSINIAIS MENINGITAIS KĖDAINIŲ RAJONE UŽSITĘSĖ

Atnaujinta Ketvirtadienis, 17 Spalis 2013 13:12

Spausdinti

2013-10-16

Prasidėjus rudeniui daugėja susirgimų oru lašeliniu būdu plintančiomis užkrečiamomis ligomis. Dažniausiai sergama ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kur didžiąją sergančiųjų dalį (apie 80 proc.) sudaro vaikai iki 18 m. Be minėtų infekcijų neretai diagnozuojamos ir kitos, taipogi oru lašeliniu būdu plintančios užkrečiamosios ligas, kaip vėjaraupiai, skarlatina, pasitaiko pavienių epideminio parotito (kiaulytės), bakterinio ar virusinio meningito atvejų. Nors virusinio meningito sergamumo pikas yra liepos-rugsėjo mėn., tačiau sergamumas šia liga Kėdainių rajone užsitęsė ir iki spalio. Per devynis šių metų mėnesius Kėdainių rajone jau užregistruota 17 šios ligos atvejų. Visi susirgimo atvejai pavieniai.

Primename, kad meningitas – infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus. Virusinis meningitas – viena iš susirgimo meningitu formų, kurio sukėlėjas yra virusas.

Kas sukelia virusinį meningitą?

Virusinį meningitą gali sukelti įvairūs virusai: pūslelinės (Herpes), erkinio encefalito, epideminio parotito (kiaulytės), poliomielito, enterovirusai (ECHO, Koksackie) ir kiti. Virusinių meningitų paplitimas, lyginat su bakterinio, yra daug didesnis.

Virusinis meningitas-oru lašeliniu būdu plintanti liga. Užsikrečiama nuo sergančio asmens artimo sąlyčio (kontakto) metu per kvėpavimo takus įkvėpus oro, su smulkiausiais seilių lašeliais, ligoniui kalbant, kosint, čiaudint. Pvz. Herpes simplex virusas gali būti perduotas ir bučiuojantis, naudojantis tais pačiais indais, liečiant pažeistą odą. Galima užsikrėsti ir per burną (su maistu, vandeniu, per neplautas rankas).

Kaip atpažinti virusinį meningitą?

Paprastai virusinis meningitas pasireiškia staiga. Dauguma skundžiasi įprastais meningitui būdingais simptomais, kaip karščiavimu, galvos skausmu, dirglumu, pykinimu, sprando įtempimu, bėrimu. Pusė sergančiųjų vemia, viduriuoja, kosti, jiems skauda raumenis. Enterovirusinio meningito metu gali skaudėti gerklę, akis.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigoje visiems besikreipusiems, atsižvelgiant į klinikinius požymius ir/ar specifinių meninginių simptomų buvimą, pirmiausia atliekamas bendras kraujo tyrimas. Vėliau virusinio meningito diagnozę patvirtina smegenų skysčio tyrimas, atlikus juosmeninę punkciją. Kiti tyrimai padeda nustatyti infekcijos židinį, galvos smegenų pažeidimą, kitas komplikacijas bei atmesti kitas panašias ligas.

Dažniausiai, taikant simptominį gydymą (poilsis, pakankamas skysčių gavimas, temperatūrą mažinantys vaistai, skausmą malšinantys vaistai), virusiniai meningitai praeina savaime per 5–7, rečiau per 10–14 dienų. Dažniausiai visiškai pasveikstama.

Kaip galime apsisaugoti nuo virusinio meningito?

Nuo virusinio meningito apsisaugoti galima taikant bendrąsias nespecifines profilaktikos priemones

namų aplinkoje, vaikų ugdymo įstaigose ar darbo kolektyvuose:

• Kaip ir kitų oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų, kurias sukelia virusai, atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktą su sveikais asmenimis.

• Nuo virusinio meningito atvejo išaiškinimo rekomenduojama 10 dienų stebėti kontaktavusių asmenų sveikatos būklę.

• Reguliariai plauti rankas, t.y. ne tik kai jos susiteršusios, bet nepamiršti jų nusiplauti prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, grįžus iš lauko ir pan.

• Kosint, čiaudint reikia užsidengti nosį ar burną (geriausia vienkartine nosinaite).

• Patalpose būtina užtikrinti tinkamą valymą drėgnu būdu ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba, mokosi daug žmonių.

• Vartoti tik tinkamai ruoštą ir gerai termiškai apdorotą maistą, vengti vartoti vandenį iš atvirų vandens telkinių maisto ruošimui, nevartoti vandens iš netinkamai prižiūrėtų šulinių ar kitų vandens šaltinių. Vasarą maudynių metu stengtis, kad upės, ežero ar kito telkinio vanduo nepatektų į burną.

• Skiepijimas. Kadangi meningitus gali sukelti įvairūs virusai, rekomenduojama vakcinacija nuo ligų, nuo kurių yra skiepai: erkinio encefalito, parotito, poliomielito. Nuo virusinio meningito skiepų nėra.

• Į vaikų ugdymo įstaigą ar darbo kolektyvą grįžti tik visiškai pasveikus ir gydytojui leidus.

Meningitą gali sukelti ne tik virusai, bet ir bakterijos. Priklausomai nuo sukėlėjo skiriasi ir ligos eiga, gydymas bei taikomos profilaktinės priemonės. Todėl, esant meningito simptomams, dėl tikslios diagnozės nustatymo ir tinkamo gydymo paskyrimo būtina nedelsiant kreiptis pagalbos į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Dėmesio! Šalia peršalimo ligoms būdingų požymių atsiradus specifiniams meninginiams simptomams: šviesos baimei, ypač su galvos skausmu, sprando raumenų įtempimui, raudonam ar violetiniui odos ar/ir gleivinių bėrimui, pykinimui ar vėmimui, mieguistumui, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Užkrečiamųjų ligų klausimais informaciją teikia ir konsultuoja Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus specialistai tel. (8 347) 60422.

Lolita Menčikovienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 347) 60422.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.