1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

KIEKVIENAIS METAIS 77 000 EUROPIEČIŲ SUSERGA PERNEŠĖJŲ SUKELIAMOMIS LIGOMIS

Spausdinti

Žmonėms, gyvenantiems Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regione, nepavyksta išvengti ligų, kurias perneša įvairūs užkrato nešiotojai. Pasaulinę sveikatos dieną, 2014 m. balandžio 7 d., PSO kviečia kiekvieną saugoti save nuo pernešėjų sukeliamų ligų.

 Per dešimtį metų nuo 1990 m. iki 2010 m. uodai, moskitai ir erkės užkrėtė daugiau kaip 1,5 milijono europiečių.

 • Egzotinių ligų, tokių kaip čikungunija, protrūkiai dabar registruojami PSO Europos regione.
 • Vėl atsinaujino vietinio perdavimo dengės karštinės atvejai, kurie daugiau kaip šešiasdešimt metų Europoje nebuvo registruojami.
 • Nepaisant greitos pažangos išnaikinant vietiniu būdu perduodamą maliariją, pastaraisiais metais registruojami vietiniai protrūkiai, o įvežtinės maliarijos atvejų skaičius vis dar didelis.
 • Poveikis sveikatai ir geografinis paplitimas kai kurių Europos regione seniai žinomų ligų, tokių kaip leišmaniozė ir Laimo liga, didėja.

„Europos regione stebimi aiškūs perspėjimo signalai, kad pernešėjų sukeliamos ligos gali ateityje plisti ir jų daugės. Globalios kelionės ir prekyba bei didėjanti urbanizacija Europoje ir besikeičiantys orai, prisideda prie šio reiškinio plitimo“,- sako PSO Europos regiono biuro direktorė Zsuzsanna Jakab. „Istorija rodo, kad kai pastangos perspėti ir kontroliuoti plitimą yra tikslingos ir ryžtingos, mes galime stabdyti ar net atsikratyti kai kurių ligų. Kitu atveju, jos (ligos) gali grįžti ir vėl kelti riziką Europos gyventojams. Mes turime išlikti budrūs ir stiprinti apsaugą“.

Uodų sukeliamų ligų grėsmė

Keliautojai, grįžtantys iš šalių, kuriose tam tikros ligos yra plačiai paplitusios, atveža maliariją, dengę ir čikunguniją į Europos regioną.

Nors dauguma europiečių mano, kad maliarija jų nepasieks, 2013 m. Europoje buvo registruoti 5 000 atvežtinių atvejų. Priešingai, vietiniu būdu sukeliamos maliarijos atvejų žymiai sumažėjo nuo 90 712 atvejų 1995 m. iki 37 atvejų 2013 m. Atvežtiniai atvejai ir pastarųjų metų protrūkiai rodo maliarijos potencialą vėl įsikurti anksčiau laisvose nuo maliarijos teritorijose, ir apsunkina Europos regiono tikslą eliminuoti ligą iki 2015 m.

Globalizacija, didėjančios prekybos ir kelionių apimtys, besitęsianti urbanizacija ir aplinkos bei klimato kaita prisidėjo prie uodų rūšies Aedes – dengės karštinės ir čikungunijos – atsiradimo ir įsikūrimo PSO Europos regione. Ten kur šie įvežtiniai uodai prigijo ar vėl įsikūrė yra rizika, kad ligos pradės plisti jau nuo Europoje savo gyvavimą pradėjusių pernešėjų.

 Dengės karštinės protrūkio grėsmė dabar jau yra ir Europoje; 2010 m. pirmą kartą buvo registruoti vietinių pernešėjų sukelti atvejai Prancūzijoje ir Kroatijoje, o įvežtiniai atvejai registruojami trijose kitose Europos šalyse. 2012 m. pirmasis dengės protrūkis registruotas Madeiros saloje, Portugalijoje, kai buvo nustatyta 2 000 atvejų. Pirmąjį čikungunijos protrūkį Europoje, uodai sukėlė Italijoje 2007 m., kai buvo registruota beveik 200 atvejų.

Trys pernešėjų ir ligos kontrolės etapai

Pernešėjų priežiūra ir kontrolė bei ankstyva atvejų diagnostika yra gyvybiškai svarbi siekiant išvengti uodų įvežimo ir įsikūrimo, jų platinamų ligų plitimo. Išskiriami trys pagrindiniai kontrolės etapai:

 

 1. Užkrato pernešėjų kontrolė, reiškianti, kad bus išvengiama pernešėjų įvežimo, įsikūrimo ir plitimo, taip pat bus užtikrintas ankstyvas jų aptikimas ir plitimo stabdymas. Informacijos apie galimą riziką skleidimas ir visuomenės sutelkimas yra esminiai veiksniai.
 2. Ligų prevencija. Tose teritorijose, kuriose pernešėjai vis tik įsikuria, būtina imtis invazinių uodų, erkių ar moskitų stebėsenos ir kontrolės priemonių, kurios būtų koordinuojamos su susijusių ligų stebėsena, siekiant išvengti protrūkių.
 3. Plitimo ribojimas. Siekiant išvengti didelių protrūkių, ypač teritorijose, kuriose tai yra nauja grėsmė, būtina užtikrinti visuomenės mokymą, sveikatos priežiūros specialistų supratimą, tinkamus laboratorijų pajėgumus pernešėjų sukeliamų ligų ankstyvai diagnostikai ir efektyviam gydymui.

Bendra Europos strategija kovai su uodų pernešamomis ligomis

2013 m. rudenį Europos šalys pritarė naują septynerių metų Europos regiono strategiją[1], kuria siekiama tobulinti invazinių uodų stebėseną ir kontrolę bei vėl atsirandančių ligu prevenciją ir kontrolę. PSO Europos regiono biuras, kartu su partneriais – be kitų ir Europos Komisija, Europos uodų kontrolės asociacija ir Europos ligu prevencijos ir kontrolės centru – dirba, kad pagerintų supratimą apie problemą ir padėtų šalims ją spręsti.

„Europos regiono biuro kvietimas imtis veiksmų yra labai savalaikis, atsižvelgiant į Europos regiono didėjantį pažeidžiamumą, iš dalies susijusį su padažnėjusiomis kelionėmis ir tarptautine prekyba bei oro temperatūros šiltėjimu ir ekstremaliais meteorologiniais reiškiniais, kurie pagrindžia didėjantį rūpestį dėl visuomenės sveikatos ir tarpvalstybinį vėl atsirandančių uodų sukeliamų ligu pobūdį“,- pažymi Guénaël Rodier, PSO Europos regiono biuro Užkrečiamųjų ligų, sveikatos saugos ir aplinkos departamento direktorius. „Europos regiono strategija suteikia sprendimų priėmėjams aiškią informaciją apie esamas ir dėl Aedes uodų kylančias grėsmes, padedančią šalims parengti arba atnaujinti savo planus, suderinti galimą atsaką ir koordinuoti tarpvalstybinius veiksmus“.

Strategijoje ypatingas dėmesys skiriamas sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimui diagnozuojant ir gydant naujas ligas bei visuomenės paskatinimui fiksuoti naujų uodų rūšių atsiradimą, namų aplinką padaryti netinkamą uodų išgyvenimui ir apsaugoti save nuo vabzdžių įkandimų.

Papildoma informacija

 • Pasaulinė sveikatos diena kasmet švenčiama balandžio 7 d. pažymint PSO įkūrimą 1948 m. Kiekvienais metais pasirenkama tema, susijusi su svarbia visuomenės sveikatos problema. Pasaulinė sveikatos diena sudaro galimybę kiekvienam žmogui ir bendruomenei dalyvauti veiklose siekiant geresnės sveikatos. 2014 m. metų tema yra pernešėjų sukeliamos ligos.
 • PSO yra Jungtinių Tautų agentūra, atsakinga už žmogaus sveikata. PSO Europos regiono biuras yra vienas iš šešių regioninių biurų įsikūręs Kopenhagoje, Danija. Jis dirba 53 šalims, kurių teritorijos driekiasi nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno, o jose gyvena beveik 900 milijonų gyventojų.
 • PSO Europos regiono biuro internetinėje svetainėje galima rasti duomenų ir faktų apie pernešėjų sukeliamas ligas (http://www.euro.who.int/WHD2014-factsheets) ir daugiau informacijos:

              Pasaulinė sveikatos diena (http://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2014/04/world-health-day-2014-vector-borne-diseases);

              pernešėjų sukeliamos ligos (http://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/vector-borne-and-parasitic-diseases);

              sveikatos apsaugos nuo klimato kaitos poveikio regioninė veiksmų strategija (http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/Climate-change/publications/2010/protecting-health-in-an-environment-challenged-by-climate-change-european-regional-framework-for-action);

              klimato kaita ir sveikata (http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/Climate-change);

              Tarptautinės sveikatos taisyklės (http://www.euro.who.int/en/health-topics/emergencies/international-health-regulations);

              Pasaulinė sveikatos diena (PSO būstinės Ženevoje internetinė svetainė) (http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/en).

Daugiau informacijos : 

Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybė Lietuvoje

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai "> Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Tel. 8 5 212 6743

Didžioji g. 22, LT-01128

Vilnius, Lietuva

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.