1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

SVEIKA ŽINOTI

Spausdinti

Informuoja Kauno teritorinė ligonių kasa

 

Kiek gali kainuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžetui fizinių asmenų veiksmais padaryta žala? Apie žalos PSDF biudžetui išieškojimo aspektus pasakoja Kauno teritorinės ligonių kasos (toliau -Kauno TLK) Teisės skyriaus vedėja Evelina Džiovenytė.

 

Kada ir kokiais atvejais fizinių asmenų veiksmais yra padaroma žala PSDF biudžetui?

Žala atsiranda tais atvejais, kai dėl fizinių asmenų nusikalstamų veikų (pavyzdžiui, smurtinių nusikaltimų, nusikalstamų veikų transporto eismo saugumui), asmens tyčios ar nerūpestingumo nukentėjusiems asmenims yra suteikiamos iš PSDF biudžeto apmokamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos.

Taip pat žala PSDF biudžetui atsiranda, kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos sąjungos valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia Europos sveikatos draudimo kortelę (toliau – ESDK) nebūdamas draustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje.

                      Visais šiais atvejais teritorinės ligonių kasos ar Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau -VLK), apmokėjusios už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas iš PSDF biudžeto, minėtas sumas išsiieško iš kaltų asmenų. Žalos dydis kiekvienu atveju priklauso nuo suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kiekio bei iš PSDF biudžeto apmokėtų sumų.

Kokia žala PSDF biudžetui dėl fizinių asmenų veiksmų buvo apskaičiuota Kauno TLK veiklos zonoje per 2013 m.?

Atsižvelgiant į glaudesnį bendradarbiavimą su ikiteisminio tyrimo, valstybės ar savivaldybės institucijomis, teismais, per 2013 m. Kauno TLK veiklos zonoje užregistruota žala PSDF biudžetui dėl fizinių asmenų veiksmų viršijo 2 mln. Lt.

Visuomenėje vis dar gajus suvokimas, jog asmuo neturi atlyginti žalos PSDF biudžetui už nukentėjusiems asmenims suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, jei nusikalstamos veikos padarymo metu pats asmeniškai buvo draustas privalomuoju sveikatos draudimu.

Tai yra klaidinga nuomonė. Jei asmuo yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu, tokiu atveju jis neturi mokėti už jam pačiam suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Tačiau privalomasis sveikatos draudimas neapima civilinės atsakomybės. Jei dėl drausto privalomuoju sveikatos draudimu asmens veiksmų nukenčia tretieji asmenys ir jiems yra suteikiamos iš PSDF biudžeto apmokamos paslaugos, kaltas asmuo žalą privalo atlyginti pats. Civiliniame kodekse yra įtvirtinta, kad kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokių elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos.

Per 2013 m. Lietuvoje buvo užregistruota 18,3 proc. daugiau smurto artimoje aplinkoje atvejų nei per 2012 m. Ar turi būti atlyginama žala PSDF biudžetui, jei šeimos nariai neturi vienas kitam pretenzijų ir susitaiko?

Iš policijos komisariatų gaunama vis daugiau pranešimų įgyvendinant Smurto artimoje aplinkoje įstatymą. Noriu pabrėžti, kad asmuo atsako už sutuoktinio, partnerio, svainystės ar kitais artimais ryšiais susijusių asmenų, taip pat asmenų, kartu gyvenančių ir tvarkančių bendrą ūkį, sveikatos sutrikdymą, jei nukentėjusiems asmenims suteiktos paslaugos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto, nepriklausomai nuo to, kad vėliau kaltininkas su nukentėjusiuoju susitaiko.

Pavyzdžiui, Kauno rajono policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu nustatyta, kad moters sveikatą sutrikdė sutuoktinis. Kauno TLK baudžiamojoje byloje buvo pateikusi civilinį ieškinį dėl 609,88 Lt žalos atlyginimo. Kitu atveju – 2013 m. Kaišiadorių rajone pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu nustatyta, kad asmuo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, sutrikdė motinos sveikatą. Žala PSDF biudžetui viršijo 9 tūkst. Lt.

Svarbu dar kartą paminėti, kad tiek smurto artimoje aplinkoje atvejais, tiek visais kitais atvejais, kai asmuo savo veiksmais ar neveikimu padaro žalą PSDF biudžetui, kaltininkas civilinės atsakomybės neišvengs.

 

Lietuvos Kelių policijos tarnybos duomenimis 2013 m. visose Kauno TLK veiklos zonos savivaldybėse (išskyrus Kalvarijos ir Raseinių) užregistruotų eismo įvykių skaičius, kuriuose nukentėjo asmenys, sumažėjo, tačiau ar mažėja eismo įvykių metu patiriamas žalos PSDF biudžetui dydis?

Įvertinus apskaičiuotos žalos PSDF biudžetui kitimo tendencijas ir permainas, pastebima, kad maksimalūs žalos dydžiai didėja. Ne išimtis yra ir eismo įvykių metu patiriama žala.

Pavyzdžiui, 2013 m. Marijampolės savivaldybėje įvykus eismo įvykiui apskaičiuota žala PSDF biudžetui viršijo 100 tūkst. Lt, kai tuo tarpu 2011 m. maksimali žalos suma, patirta vieno eismo įvykio metu, sudarė 53 tūkst. Lt. Šis eismo įvykis buvo įvykęs Vilkaviškio rajono savivaldybėje. Atsižvelgiant į tai, kad eismo įvykyje dalyvavę automobiliai buvo drausti privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, žalą atlygino draudimo bendrovės. Jei transporto priemonės eismo įvykio metu nebūtų turėjusios galiojančio draudimo, tokiu atveju paminėtas sumas būtų tekę atlyginti automobilių savininkams ar valdytojams.

Minėjote, kad didėja maksimalūs žalos PSDF biudžetui dydžiai. Gal galite įvardinti sumas dėl neteisėto Europos sveikatos draudimo kortelės panaudojimo?

2013 m. Kauno TLK buvo gautas pranešimas iš VLK Tarptautinių ryšių skyriaus dėl neteisėto Europos sveikatos draudimo kortelės panaudojimo, kur žala PSDF biudžetui viršijo 23 tūkst. Lt. Kortele pasinaudojo Marijampolės mieste savo gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo. Minėta suma yra priteista ir perduota antstoliams išieškojimui. Jeigu asmuo nevykdys prievolės sumokėti priteistą sumą gera valia, antstolis turi teisę naudoti įstatyme nustatytas priverstinio vykdymo priemones (tikrinti asmens turtinę padėtį bei gauti kitus duomenis apie asmenį, areštuoti jo turtą, pajamas). Kuo skolininkas ilgiau dels atlyginti teismo priteistą sumą, tuo labiau didės ir vykdymo išlaidos.

2011 m. ir 2012 m. didžiausia žala atitinkamai neviršijo 600,00 Lt (Kėdainių r. sav.), 7 tūkst. Lt (Kauno m. sav.)

Na, o kokią mažiausią sumą turėjo atlyginti kaltininkas sutrikdęs kito asmens sveikatą?

Nuo 2011 m. minimali apskaičiuota žalos PSDF biudžetui suma visais nusikalstamos veikos atvejais išliko ta pati ir sudarė 37,47 Lt, t. y. tiek, kiek 2011 - 2013 m. kainavo viena ambulatorinė gydytojo specialisto konsultacija.

Kokias aktualijas dėl žalos PSDF biudžetui išieškojimo 2013 m. galėtumėte paminėti?

2013 m. pradėtos žalos išieškojimo procedūros dėl maisto produktų saugos pažeidimų, kurių metu buvo sutrikdyta asmenų sveikata. Nustatytas vienas atvejis, kurio metu keturiems Kauno TLK veiklos zonos gyventojams buvo suteiktos ir iš PSDF biudžeto apmokėtos paslaugos dėl maisto produktuose buvusio salmoneliozės užkrato. Apskaičiuota žala – 6858,69 Lt. Šiuo metu yra išsiųstas raginimas dėl savanoriško žalos atlyginimo.

Taigi, žalą galima atlyginti savanoriškai. Kur tokiu atveju reiktų kreiptis?

Nustatytą žalą PSDF biudžetui galima atlyginti geranoriškai, pervedant pinigus į VLK atsiskaitomąją sąskaitą LT 217300010002484333, AB „Swedbank“, banko kodas 73000 arba iki vykdomojo rašto pateikimo antstoliams atvykti į teritorinę ligonių kasą sudaryti sutarties dėl žalos atlyginimo dalimis.

 

 

                                                                                                

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.