1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

UŽSIENYJE PRIREIKUS GYDYMO PASLAUGŲ GALI PRAVERSTI EUROPOS SVEIKATOS DRAUDIMO KORTELĖ

Spausdinti

Laikinai išvykus į svečią šalį ir prireikus skubių gydymo paslaugų ar tam tikros specialisto konsultacijos, padėti gali nemokamai Lietuvoje išduota Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Tam tikrais atvejais ji garantuoja ne tik nemokamą skubią medicinos pagalbą, bet ir kitas žmogui tuo metu reikalingas gydymo paslaugas. Apie tai kalbamės su Algiu SASNAUSKU, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriumi.

 

Kaip mūsų kraštiečiai, studijuojantys ar laikinai komandiruoti dirbti į Europos Sąjungos šalis, prireikus gali gauti medikų pagalbą? Ką jiems reikia padaryti prieš išvykstant iš Lietuvos?

Prieš išvykstant į užsienį, labai svarbu apsilankyti teritorinėje ligonių kasoje (TLK) ir pasiimti ESDK, kuri išduodama nemokamai visiems Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu (toliau – PSD) apdraustiems asmenims. Tuomet užsienyje nekils problemų ir prireikus būtinosios medicinos pagalbos, ji bus suteikta.

Ar žmogus, kuris yra Lietuvoje draustas PSD ir turėdamas ESDK, gali gauti nemokamai užsienyje tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugas?

Taip, ši kortelė garantuoja tų sveikatos priežiūros paslaugų, kurios buvimo kitoje šalyje metu yra būtinos, išlaidų apmokėjimą. Svarbu žinoti, kad gydantis gydytojas, skirdamas gydymą, privalo atsižvelgti į žmogaus buvimo trukmę toje šalyje ir tai, ar toks gydymas pacientui tikrai reikalingas. Kitaip tariant, vienokių paslaugų nemokamai galima tikėtis trumpam išvykus atostogauti į užsienį, kitokių praleidžiant užsienio šalyje ilgesnį laiką (pvz. studijuojant ar vykstant į ilgesnę komandiruotę). Taigi ESDK garantuoja ne tik skubios ar neatidėliotinos medicinos pagalbos, bet prireikus ir kitų būtinų sveikatos priežiūros paslaugų suteikimą ar kompensuojamųjų vaistų išrašymą. Pavyzdžiui, su ESDK į gydymo įstaigą galima kreiptis paūmėjus lėtinei ligai, patyrus įvairias traumas ar prireikus medicinos pagalbos paslaugų nėštumo atveju.

Kokios tos paslaugos? Ar už jas reikia kažkiek prisimokėti, ar jos yra pilnai kompensuojamos pagal ESDK?

Suteiktos medicinos paslaugos gali būti pačios įvairiausios. Galbūt vienu atveju pacientui bus suteikta tik skubi pagalba, stabilizuota jo būklė, o tolimesnį gydymą jis galės tęsti grįžęs į šalį, kurioje yra apdraustas PSD. Tuo tarpu kitu atveju, jei pacientas ilgam išvykęs, ESDK pagrindu suteiktos medicinos pagalbos apimtis gali būti žymiai platesnė. Pavyzdžiui, jei užsienyje studijuojančiam ir lėtine liga sergančiam žmogui prireiktų gydytojo konsultacijos, kitų paslaugų (tarkim, dializės paslaugų)  arba kompensuojamų vaistų (tarkim, padidėjusiam krausjospūdžiui ar astmai gydyti), jis turėtų pasinaudoti šia kortele ir kreiptis į vietos gydytoją. Tokia pagalba jam bus suteikta.

Svarbu žinoti, kad ESDK pagrindu suteiktų gydymo paslaugų išlaidas apmoka paslaugas teikiančios šalies ligonių kasa pagal toje šalyje galiojančią tvarką. Taigi, jei ten pacientai privalo patys padengti dalį gydymo paslaugų išlaidų, tai padaryti privalės ir ESDK  turintis pacientas. Tačiau, jei į kitą Europos šalį vykstama turint tikslą gauti konkrečią gydymo paslaugą, žmogus privalės pats padengti visas išlaidas. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, pacientas priėmimo kambaryje pirmiausia privalo užpildyti blanką, kuriame pažymi atvykimo į  šalį tikslą bei pasirenka Vokietijos ligonių kasą, kuri padengs ESDK pagrindu suteiktų gydymo paslaugų išlaidas.

Ar bus suteiktos gydymo paslaugos nemokamai turint ESDK, jei žmogui reikės, tarkim, akių specialisto konsultacijos, pašalinti karpą, kuri trukdo vaikščioti, atlikti apendicito ir neplanuotas, bet būtinas operacijas, kurių netikėtai gali prireikti?

Spręsdamas, ar gydymo paslauga gali būti suteikta ESDK pagrindu, gydytojas atsižvelgia į paciento buvimo šalyje laiką bei atvykimo tikslą. Gydytojas turi išsiaiškinti, ar jis atvyko gauti gydymo paslaugų, ar ne. Taigi, jei žmogus atvyko kitais tikslais, gali būti, kad prireikus bus suteiktos ir klausime išvardytos gydymo paslaugos. Žinoma, jei jos tuo metu pacientui tikrai reikalingos. Be to, svarbu žinoti, jog tam tikrais atvejais, norint gauti minėtas paslaugas, kaip ir Lietuvoje, reikalingas gydytojo siuntimas.

Daugiau informacijos apie galimybę kitose šalyse gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas galima rasti VLK interneto svetainėje www.vlk.lt skyrelyje „Būtinoji pagalba keliaujantiems“ bei Europos Komisijos svetainėje Klaida! Neleistina nuoroda į hipersaitą.

Ką daryti, jei žmogui būnant užsienyje ESDK galiojimo laikas baigėsi arba jis ją tiesiog pametė? Ar galima šią kortelę gauti paštu iš Lietuvos? Ar vis tik būtina parvykti į  Lietuvą jos pasiimti?

Dažniausiai tokiu atveju išduodamas ESDK pakeičiantis sertifikatas. Prireikus jis siunčiamas tiesiai gydymo įstaigai, į kurią kreipėsi mūsų šalies apdraustasis. Be to, šią kortelę atsiimti gali ir apdraustojo įgaliotas atstovas, pavyzdžiui, vienas iš tėvų, brolis ar sesuo. Na, o siekiant išvengti tokių situacijų rekomenduojame dar prieš išvykstant pasitikrinti, ar šio dokumento galiojimas nesibaigia.

Jei studijuojant ar laikinai dirbant užsienyje prireikia skiepų, pavyzdžiui, dėl erkių, gripo ar tymų, ar šios paslaugos bus suteiktos nemokamai ESDK pagrindu?

Tokios paslaugos paprastai yra iš anksto planuojamos, tad jomis reiktų pasirūpinti prieš išvykstant. Be to įvairiose šalyse yra skirtinga tvarka ir kitaip organizuojamos bei finansuojamos profilaktinių skiepijimų bei patikrų programos. Tad nebūtinai šių paslaugų išlaidos yra kompensuojamos.

Įsivaizduokite, jauna šeima, kuri laukiasi vaikelio, išvyksta laikinai gyventi ir dirbti į užsienį pusmečiui. Per šį laikotarpį, kol jaunasis tėtis svečioje šalyje dirba, gimsta mažylis. Tokiais atvejais yra rekomenduojama naujagimį paskiepyti nuo tuberkuliozės. Ar ši vakcina bus nemokama, turint ESDK?

Pirmiausia, išvykus į užsienio šalį dirbti, toje šalyje mokamos ir socialinio bei sveikatos draudimo įmokos, taigi asmuo tampa draustas PSD toje šalyje. Šiuo atveju jis nebėra Lietuvos apdraustasis, tad ir TLK išduota ESDK naudotis negali, net jei šios kortelės galiojimo laikas nepasibaigęs. Gimęs vaikelis taip pat turi teisę būti apdraustas toje šalyje kartu su dirbančiu tėvu. Tokiu atveju mažyliui priklausytų visos paslaugos, kokias gauna tos šalies naujagimiai. Taigi, jei nuo tuberkuliozės vakcinuojami tos šalies naujagimiai, tokia paslauga būtų suteikta ir jam. Kitokia situacija būtų, jei tėvelis išvyktų į užsienio komandiruotę. Tokiu atveju jis ir toliau būtų apdraustas PSD Lietuvoje. Kartu su juo užsienyje gyvenančiai sutuoktinei gimdymo paslaugos ir naujagimiui reikalinga pagalba būtų teikiama ESDK pagrindu. Be to, svarbus patarimas – jei svetur ketinama gyventi ilgiau su kūdikiu, reikėtų pasirūpinti tokiu draudimu, kuris apimtų ir planines gydymo paslaugas.

Tėveliams aktualus klausimas – kokio amžiaus vaikui galima išsiimti ESDK?

Šią kortelę galima gauti, kai vaikelis yra įregistruojamas Civilinėje metrikacijoje, t.y. kai apie jį duomenis ligonių kasa gauna iš Gyventojų registro tarnybos. Daugelis jaunų tėvų neretai keliauja į užsienį ir su savimi vežasi atžalą, tad tokiais atvejais ši kortelė išties reikalinga.

Kas yra daroma tokiais atvejais, jei žmonės neteisėtai pasinaudoja ESDK ir už jiems suteiktas paslaugas yra apmokama PSDF lėšomis?

ESDK kortele galima naudotis tik teisėtai – ja naudotis gali tik PSD apdrausti žmonės. Jei nutinka taip, kad ja pasinaudojama neteisėtai ir už paslaugas apmokama PSDF lėšomis, vėliau šią pinigų sumą reikia grąžinti.

Kokios paslaugos nėra apmokamos turint ESDK?

Ši kortelė garantuoja nemokamą būtinąją pagalbą, tačiau nėra dengiamos transportavimo iš vienos valstybės į kitą išlaidos, taip pat priemokos už gydymo paslaugas, galiojančios svečioje šalyje. Minėtas išlaidas žmogus turi apmokėti savo lėšomis arba jas dengia draudimo bendrovė, apdraudusi klientą papildomai tokiu draudimu. Pavyzdžiui, jei žmogui slidinėjant kalnuose ir patyrus traumą prireikia jį gabenti sraigtasparniu į gydymo įstaigą, šias transportavimo išlaidas turėtų padengti draudimo bendrovė arba pats asmuo, jei nėra papildomai apsidraudęs.

Per kiek laiko galima gauti ESDK?

Ją galima gauti keliais būdais. ESDK galima užsakyti internetu ir per 14 dienų ji bus pagaminta. Tuo atveju, jei apdraustasis kreiptųsi tiesiogiai į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ar Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyrius, kortelė jam bus pagaminta ir išduota iš karto. Ilgiau reikia laukti tik, jei kortelė užsakoma TLK padaliniuose savivaldybėse. Dėl greito kortelės išdavimo sulaukiame daugybės teigiamų atsiliepimų iš mūsų apdraustųjų. Be to, Vilniaus TLK dirba ir šeštadieniais, tad čia užsukti galima ir savaitgalį.

Ačiū už pokalbį.

 

Rūpimus klausimus visi gyventojai gali pateikti el. pašto adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai "> Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.