1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

„EXRŪKALIAI NENUGALIMI“: UŽSIREGISTRUOK IR GAUK NAUJĄ PATOBULINTĄ PROGRAMĖLĘ „ICOACH“ – SU JA DAR ŠIANDIEN GALĖSI MESTI SAU IŠŠŪKĮ!

Atnaujinta Trečiadienis, 13 Gegužė 2015 15:19

ex ruk

Ankstesnėse kampanijose vienas iš trijų tarp daugiau nei 431 000 registruotų svetainės vartotojų metė rūkyti po trijų mėnesių, pasitelkdamas nemokamą skaitmeninį sveikatos trenerį
- „iCoach“. Lietuvoje iš viso buvo 4 929 registruoti „iCoach“ vartotojai (užsiregistravę internetu ir mobiliuoju telefonu), iš jų 36 proc. metė rūkyti.

- Rengiantis gegužės 31 d. – Pasaulinei dienai be tabako, kampanija „Exrūkaliai nenugalimi“ kviečia rūkalius mesti sau asmeninį iššūkį – nuosekliai pereiti prie sveikesnio gyvenimo būdo nerūkant.  

Atnaujinta internetinė ir mobilioji priemonė, papildyta naujomis patobulintomis funkcijomis, padės dar daugiau rūkalių užgesinti paskutinę cigaretę.

2015 m. balandžio 13 d. Europos Komisija, siekdama padėti 24–35 metų Europos gyventojams mesti rūkyti, 2011 m. paskelbė kampaniją „Exrūkaliai nenugalimi“. Ši kampanija buvo sėkmingai tęsiama 2012 m. ir 2013 m., o 2015 m. ji labiau nei bet kada siekia padėti jaunimui atsisakyti tabako, pabrėždama nerūkančiųjų gyvenimo pranašumus. Nusprendusieji mesti rūkyti gali tikėtis, kad pasitaisys jų sveikata ir savijauta, taip pat jie sutaupys daugiau pinigų, galiausiai pagerės jų gyvenimo kokybė. Buvę rūkaliai, atsisakę savo žalingo įpročio, ne tik pradeda gyventi kokybiškai – metus rūkyti taip pat palengvėja finansinė našta Europos sveikatos priežiūros sistemoms bei šalių ekonomikoms. Apskaičiuota, kad 2009 m. Europos Sąjungos (ES) visuomenės bendros rūkymo išlaidos siekė 544 mlrd. eurų[1].

Sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis, kalbėdamas apie tai, kodėl Europos Komisijai taip svarbu kovoti su tabaku, teigė: „Kasmet ES dėl su tabaku susijusių priežasčių netenka gyvybės beveik 700 000 žmonių. Nuo cigarečių miršta daugiau žmonių, nei žūsta avarijose, nusikaltimuose ir piktnaudžiaudami narkotikais kartu sudėjus. Būtent todėl įsipareigojau skatinti ES imtis veiksmų, siekiant, kad sumažėtų tabako sukeliamų ligų visoje Europos Sąjungoje, pasitelkdamas teisės aktus ir visuomenės informavimo kampaniją „Exrūkaliai nenugalimi“, bendradarbiaudamas su valstybėmis narėmis, pilietine visuomene bei kitais tarptautiniais partneriais.“

„iCoach“: skaitmeninė pagalbos sistema, metanti iššūkį vartotojams

Naujausia kampanija pradėta pristačius patobulintą „iCoach“ – skaitmeninį sveikatos trenerį. Jį galima naudoti tiek prisijungus prie interneto, tiek kaip mobiliąją programėlę „Apple“ ir „Android“ įrenginiuose. Šis sveikatos treneris veikia 23 kalbomis 28 ES valstybėse. „iCoach“ yra nemokamas ir lengvai prieinamas visiems norintiesiems.

Prietaisai „iCoach 2015“ yra šiuolaikiškesni savo forma ir turiniu. Pasitelkiant šį skaitmeninį sveikatos trenerį, patogu naršyti, be to, jis turi papildomų į vartotojus orientuotų funkcijų, ypač išsiskiria funkcija „Challenger“, kviečiančia mesti sau iššūkį. Ši priemonė ir toliau padeda žmonėms, siekiantiems atsikratyti priklausomybės, laipsniškai pereiti penkis metimo rūkyti etapus. Tačiau dabar čia įdiegta ir keletas asmeninių, konkrečiam etapui būdingų pasiūlymų. Pavyzdžiui:

 • stebėkite, kiek cigarečių surūkote per dieną, – galbūt tinkamai neįvertinate savo įpročio (tai galioja rūkaliams, pasiekusiems 2-ąjį etapą);
 • atidėkite maloniausią dienos cigaretę 10 kartų po 10 minučių, tada po 20 minučių (tai taikytina rūkaliams, pasiekusiems 3-iąjį etapą);
 • palikite cigaretes namuose, kai turite trumpam išbėgti (tai galioja rūkaliams, pasiekusiems 4-ąjį etapą).

Mesdami sau šiuos iššūkius, vartotojai patys galės nusistatyti mažus ir pasiekiamus tikslus – juos realizavę rūkaliai pajus įkvėpimą imtis tolesnių iššūkių, padedančių kontroliuoti savo įprotį.

„Ištyrę skirtingus elgesio pokyčių modelius, priėjome prie išvados, kad, siekiant optimizuoti virtimo tempus, būtina suskirstyti kelionę link gyvenimo be dūmo į mažus žingsnelius, numatant tarpinius ir pasiekiamus tikslus. Tiems, kurie visai neketina mesti rūkyti, susitelkti tiesiai į galutinį tikslą gali būti neįveikiama užduotis, – paaiškino Stevenas de Peuteris iš „BrandNewHealth“, kampanijos partnerio, sukūrusio „iCoach“ platformą. – Pavyzdžiui, rūkaliams, kurie neplanuoja atsikratyti savo žalingo įpročio, t. y. 3 % šiuo metu registruotų vartotojų, neabejotinai sudėtinga pasiekti šį svarbiausią kampanijos tikslą. Labai tikimės, kad naujieji iššūkiai šiuos žmones papildomai paskatins pereiti į kitą etapą.“

 

„iCoach“ pripažins sėkmingai įveiktus iššūkius kaip prasmingus pranešimus. Šie padrąsinantys pranešimai, registruotų įvairių šalių „iCoach“ vartotojų kiekvieno etapo skaičiaus atnaujinimai tam tikru laiku, taip pat bendras įveiktų ir pereinant į kitą etapą aktualių iššūkių skaičius turėtų labiau motyvuoti „iCoach“ vartojančius žmones ir padėti jiems pasijusti esant stiprios bendruomenės dalimi. „iCoach“ vartotojai bus kviečiami dalytis iššūkiais, pasiekimais ir asmeninės sėkmės patirtimi socialiniuose tinkluose: tai sustiprins kampaniją emociškai. Yra įrodyta, kad tarpusavio bendravimas padidina kampanijų prieš tabaką poveikį visose socialinėse ir ekonominėse grupėse[2].

 

Mesk iššūkį Pasaulinės dienos be tabako proga

 

Kasmet gegužės 31 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) su partneriais organizuoja Pasaulinę dieną be tabako. Ši organizacija informuoja visuomenę apie žalingą šios medžiagos poveikį sveikatai – taip siekiama, kad pasaulyje būtų vartojama kuo mažiau tabako. Tai ko lauki? Prisijunk prie „iCoach“ šiandien ir mesk sau pirmąjį iššūkį Pasaulinės dienos be tabako proga!

 

Daugiau informacijos rasite šiuo adresu:

 

www.exsmokers.eu

 

Europos Sąjungos visuomenės sveikatos portalas:

 

http://health.europa.eu

 

Europos Komisijos visuomenės sveikatos tinklalapis:

http://ec.europa.eu/health/tobacco/policy/index_en.htm

Šiandien


Antradienis
17
Rugsėjis 2019

Klausimas

Ar turite pakankamai informacijos, kaip saugoti savo sveikatą?

 

 


  Rezultatai

Žemėlapis

first
  
last
 
 
start
stop
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.