1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

PASAULINĖ AIDS DIENA

kaspinas

Gruodžio 1 - ąją bus pažymima Pasaulinė AIDS diena, kuri pasaulyje minima jau 30-tą kartą. 

Raudonas kaspinas – tarptautinis paramos, prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS simbolis. Raudonas kaspinas – reiškia „aš galiu kalbėtis apie ŽIV/AIDS“. Segintis raudoną kaspiną žmogus yra neabejingas ŽIV/AIDS problemoms.

Raudono kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis.

Kitas žingsnis – kiekvieno mūsų aktyvus dalyvavimas ŽIV infekcijos prevencinėje veikloje.

Šių metų pasaulinės AIDS dienos kampanijos šūkis „Gyvenk pozityviai  ̶  žinok savo būklę dėl ŽIV“. Šiuo šūkiu visuomenė raginama atlikti ŽIV tyrimą ir žinoti, ar neserga ŽIV liga.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje 94 proc. visų galimai užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, jog yra užsikrėtę ŽIV. Tačiau apie 300 žmonių Lietuvoje gali nežinoti, jog yra užsikrėtę ŽIV. Per trisdešimt ŽIV infekcijos registravimo metų Lietuvoje iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. užregistruoti 3147 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2502) - vyrų ir 645 moterys.Kaip nustatoma ŽIV infekcija?
Vienintelis būdas sužinoti, ar esate užsikrėtęs (-usi) , yra ŽIV testas. Šis tyrimas atliekamas paėmus Jūsų kraujo mėginį.
ŽIV organizme nustatomas metodais, kuriais aptinkami antikūniai prieš ŽIV arba aptinkama ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūniai organizme randami po užsikrėtimo praėjus 3-4 savaitėms ar net keliems mėnesiems.
Tyrimo dėl ŽIV rezultatas gali būti neigiamas, neaiškus arba teigiamas.

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu nepavyko aptikti antikūnių prieš ŽIV, tačiau dėl inkubacinio (lango) periodo, kai viruso antikūnių dar nėra pakankamai, siūloma testą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai. Tai labai tinkamas laikas pamąstyti apie savo rizikingus poelgius ir jų koregavimą.
Neaiškus tyrimo rezultatas - priežasčių gali būti įvairių. Tyrimas turi būti kartojamas.
Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūniai. Norint patvirtinti, kad tikrai esate užsikrėtęs ŽIV, reikia atlikti sudėtingesnį ŽIV patvirtinantį tyrimą. Jei šio tyrimo rezultatas teigiamas, reiškia esate užsikrėtęs ŽIV infekcija.

Kaip kinta sveikatos būklė užsikrėtus ŽIV?
Žmogus, kuriam patvirtinta ŽIV infekcija, ilgai nejaučia jokių negalavimų bei atrodo ir jaučiasi visiškai sveikas. Tuoj pat po ŽIV infekcijos patvirtinimo Jūs turite pasirinkti šią ligą gydantį gydytoją (ar šeimos gydytoją) ir pas jį reguliariai lankytis. Gydytojas stebės Jūsų sveikatos būklę, skirs reikiamus tyrimus, atsakys į Jūsų klausimus.
ŽIV patekęs į Jūsų kraujotakos sistemą užkrečia baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį saugant žmogaus organizmą nuo infekcijų. ŽIV infekcijai progresuojant, imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ir infekcijų, nuo kurių sveika imuninė sistema apsigina.

AIDS – yra vėlyvoji ŽIV ligos stadija. Laiko periodas nuo užsikrėtimo ŽIV iki AIDS priklauso nuo žmogaus organizmo stiprumo. Kuo stipresnė žmogaus imuninė sistema, tuo didesnė tikimybė, kad sveikata ilgus metus liks nepakitusi. Nesigydant ŽIV liga baigiasi mirtimi.

Kada reikia vartoti vaistus nuo ŽIV ?

Užsikrėtus ŽIV, kas šešis mėnesius reikėtų tikrintis sveikatą, atlikti tyrimus.

Vaistai vartojami ŽIV ligai gydyti vadinami antiretrovirusiniais vaistais (ARV). Gydoma mažiausiai trijų ARV deriniais. Šie vaistai nesunaikina viruso, tačiau nuslopina jo dauginimąsį ir neleidžia sunaikinti imuninės sistemos. Jie gerokai pailgina gyvenimą ir pagerina jo kokybę. Pradėjus vartoti vaistus jie geriami visą gyvenimą. Labai svarbu vartoti vaistus, kaip nurodė gydytojas, ir nepamiršti išgerti nė vienos vaistų dozės, nes gali išsivystyti viruso atsparumas vaistams ir Jūsų sveikatos būklė blogės.

Sužinojus, kad esi užsikrėtęs (-usi) ŽIV būtina atsakingiau rūpintis savo sveikata, pasistengti sužinoti kuo daugiau apie ŽIV ligą, jos gydymą profilaktiką, imuniteto stiprinimo priemones. Stenkitės elgtis taip , kad neužkrėstumėte ŽIV kitų žmonių. ŽIV plinta per kraują, lytinių santykių metu, ŽIV užsikrėtusi moteris gali perduoti virusą kūdikiui neštumo, gimdymo, ir maitinimo krūtimi metu. Didesnė užsikrėtimo ŽIV rizika yra tiems, kurie turi atsitiktinių lytinių partnerių, nesaugių lytinių santykių, vartoja narkotikus.
Kad ŽIV neplistų:

Venkite atsitiktinių lytinių santykių;

Niekam neduokite savo švirkštimosi priemonių;

Nesinaudokite ne savo ar nesteriliais švirkštimosi įrankiais;

Medicininių ir kosmetinių procedūrų metu naudoti (reikalaukite) vienkartinius ir sterilius instrumentus;

Skutimuisi, manikiūrui ir higienos procedūroms buityje naudokite tik asmenines priemonės.

 

Lapkričio 29 d. nuo 10 iki 13.30 val. rajono gyventojai, norintys pasidaryti greituosius ŽIV, hepatitų B ir C testus, kviečiami kreiptis į Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyrių, Budrio g.5, socialinių darbuotojų kabinetą Nr.1 (anonimiškai).

 

Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Virginija Juozapaitytė

 

 

Paruošta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

 

 

 

 

Šiandien


Penktadienis
20
Rugsėjis 2019

Klausimas

Ar turite pakankamai informacijos, kaip saugoti savo sveikatą?

 

 


  Rezultatai

Žemėlapis

first
  
last
 
 
start
stop
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.