1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

PASAULINĖ AIDS DIENA

kaspinas

Gruodžio 1 - ąją bus pažymima Pasaulinė AIDS diena, kuri pasaulyje minima jau 30-tą kartą. 

Raudonas kaspinas – tarptautinis paramos, prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS simbolis. Raudonas kaspinas – reiškia „aš galiu kalbėtis apie ŽIV/AIDS“. Segintis raudoną kaspiną žmogus yra neabejingas ŽIV/AIDS problemoms.

Raudono kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis.

Kitas žingsnis – kiekvieno mūsų aktyvus dalyvavimas ŽIV infekcijos prevencinėje veikloje.

Šių metų pasaulinės AIDS dienos kampanijos šūkis „Gyvenk pozityviai  ̶  žinok savo būklę dėl ŽIV“. Šiuo šūkiu visuomenė raginama atlikti ŽIV tyrimą ir žinoti, ar neserga ŽIV liga.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje 94 proc. visų galimai užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, jog yra užsikrėtę ŽIV. Tačiau apie 300 žmonių Lietuvoje gali nežinoti, jog yra užsikrėtę ŽIV. Per trisdešimt ŽIV infekcijos registravimo metų Lietuvoje iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. užregistruoti 3147 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2502) - vyrų ir 645 moterys.Kaip nustatoma ŽIV infekcija?
Vienintelis būdas sužinoti, ar esate užsikrėtęs (-usi) , yra ŽIV testas. Šis tyrimas atliekamas paėmus Jūsų kraujo mėginį.
ŽIV organizme nustatomas metodais, kuriais aptinkami antikūniai prieš ŽIV arba aptinkama ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūniai organizme randami po užsikrėtimo praėjus 3-4 savaitėms ar net keliems mėnesiems.
Tyrimo dėl ŽIV rezultatas gali būti neigiamas, neaiškus arba teigiamas.

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu nepavyko aptikti antikūnių prieš ŽIV, tačiau dėl inkubacinio (lango) periodo, kai viruso antikūnių dar nėra pakankamai, siūloma testą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai. Tai labai tinkamas laikas pamąstyti apie savo rizikingus poelgius ir jų koregavimą.
Neaiškus tyrimo rezultatas - priežasčių gali būti įvairių. Tyrimas turi būti kartojamas.
Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūniai. Norint patvirtinti, kad tikrai esate užsikrėtęs ŽIV, reikia atlikti sudėtingesnį ŽIV patvirtinantį tyrimą. Jei šio tyrimo rezultatas teigiamas, reiškia esate užsikrėtęs ŽIV infekcija.

Kaip kinta sveikatos būklė užsikrėtus ŽIV?
Žmogus, kuriam patvirtinta ŽIV infekcija, ilgai nejaučia jokių negalavimų bei atrodo ir jaučiasi visiškai sveikas. Tuoj pat po ŽIV infekcijos patvirtinimo Jūs turite pasirinkti šią ligą gydantį gydytoją (ar šeimos gydytoją) ir pas jį reguliariai lankytis. Gydytojas stebės Jūsų sveikatos būklę, skirs reikiamus tyrimus, atsakys į Jūsų klausimus.
ŽIV patekęs į Jūsų kraujotakos sistemą užkrečia baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį saugant žmogaus organizmą nuo infekcijų. ŽIV infekcijai progresuojant, imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ir infekcijų, nuo kurių sveika imuninė sistema apsigina.

AIDS – yra vėlyvoji ŽIV ligos stadija. Laiko periodas nuo užsikrėtimo ŽIV iki AIDS priklauso nuo žmogaus organizmo stiprumo. Kuo stipresnė žmogaus imuninė sistema, tuo didesnė tikimybė, kad sveikata ilgus metus liks nepakitusi. Nesigydant ŽIV liga baigiasi mirtimi.

Kada reikia vartoti vaistus nuo ŽIV ?

Užsikrėtus ŽIV, kas šešis mėnesius reikėtų tikrintis sveikatą, atlikti tyrimus.

Vaistai vartojami ŽIV ligai gydyti vadinami antiretrovirusiniais vaistais (ARV). Gydoma mažiausiai trijų ARV deriniais. Šie vaistai nesunaikina viruso, tačiau nuslopina jo dauginimąsį ir neleidžia sunaikinti imuninės sistemos. Jie gerokai pailgina gyvenimą ir pagerina jo kokybę. Pradėjus vartoti vaistus jie geriami visą gyvenimą. Labai svarbu vartoti vaistus, kaip nurodė gydytojas, ir nepamiršti išgerti nė vienos vaistų dozės, nes gali išsivystyti viruso atsparumas vaistams ir Jūsų sveikatos būklė blogės.

Sužinojus, kad esi užsikrėtęs (-usi) ŽIV būtina atsakingiau rūpintis savo sveikata, pasistengti sužinoti kuo daugiau apie ŽIV ligą, jos gydymą profilaktiką, imuniteto stiprinimo priemones. Stenkitės elgtis taip , kad neužkrėstumėte ŽIV kitų žmonių. ŽIV plinta per kraują, lytinių santykių metu, ŽIV užsikrėtusi moteris gali perduoti virusą kūdikiui neštumo, gimdymo, ir maitinimo krūtimi metu. Didesnė užsikrėtimo ŽIV rizika yra tiems, kurie turi atsitiktinių lytinių partnerių, nesaugių lytinių santykių, vartoja narkotikus.
Kad ŽIV neplistų:

Venkite atsitiktinių lytinių santykių;

Niekam neduokite savo švirkštimosi priemonių;

Nesinaudokite ne savo ar nesteriliais švirkštimosi įrankiais;

Medicininių ir kosmetinių procedūrų metu naudoti (reikalaukite) vienkartinius ir sterilius instrumentus;

Skutimuisi, manikiūrui ir higienos procedūroms buityje naudokite tik asmenines priemonės.

 

Lapkričio 29 d. nuo 10 iki 13.30 val. rajono gyventojai, norintys pasidaryti greituosius ŽIV, hepatitų B ir C testus, kviečiami kreiptis į Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyrių, Budrio g.5, socialinių darbuotojų kabinetą Nr.1 (anonimiškai).

 

Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Virginija Juozapaitytė

 

 

Paruošta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

 

 

 

 

Šiandien


Šeštadienis
15
Gruodis 2018

Klausimas

Ar turite pakankamai informacijos, kaip saugoti savo sveikatą?

 

 


  Rezultatai

Žemėlapis

first
  
last
 
 
start
stop
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.