1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • SUMUŠTINIS GALI BŪTI SVEIKATAI PALANKUS UŽKANDIS?

   suktinukai su morkomis SP_2

  Ar sumuštinis gali būti sveikatai palankus užkandis? Anot sveikos mitybos specialistės, el. knygos šeimos mitybos gidas autorės Ramintos Bogušienės – taip, jei jis pagamintas iš kokybiškų, mūsų kūnui naudingų ir tinkamų produktų. Specialistė dalijasi patarimais apie tai, kaip teisingai pasirinkti duoną ir ką ant jos tepti bei dėti.

  Kokią duoną ar batoną rinktis?

   „Gaminant sumuštinius reikėtų rinktis ekologišką, viso grūdo duoną ar batoną be pridėtinių mielių. Sudėtyje turėtų būti didžiausias viso grūdo miltų kiekis, tuo tarpu druskos – iki 1 g, cukrų – iki 5 g, skaidulinių medžiagų – daugiau nei 6 gramai šimte gramų duonos“, – sako VšĮ „Sveikatai palankus“ vadovė Raminta Bogušienė.

  Anot specialistės, renkantis ekologišką duoną užtikrinama, kad ji pagaminta iš grūdų, užaugintų be sintetinių, organizmą neigiamai veikiančių chemikalų. Tuo tarpu, ekspertės teigimu, atsisakyti mielinės duonos nėra būtina, išskyrus tuos atvejus, kuomet susiduriama su nemaloniai pojūčiais – padidėjusiu rūgštingumu, pilvo pūtimu ar tiesiog norint sumažinti kūno svorį.

  „Mielės yra gyvas organizmas, kurios patekusios į mūsų kūną gali užimti gerųjų bakterijų vietą. Vis tik negalima teigti, kad mielinė duona organizmui yra žalinga, tačiau jos tikrai reikėtų atsisakyti pajutus su ja siejamus nemalonius pojūčius ar valgant miltinių mielinių gaminių nesaikingai“, – sako R. Bogušienė.

  Renkantis duoną parduotuvėje, R. Bogušienė pataria atkreipti dėmesį į viso grūdo procentinę dalį kepinyje.

  „Renkantis iš viso grūdo miltų iškeptą duoną, geriausia, kad ji būtų ruginė. Taip pat, jei galima pasirinkti iš gaminių, kuriuose yra tarp 30 proc. ar 60 proc. viso grūdo, geriau rinktis, kur jo yra daugiau“, – sako R. Bogušienė.

   Specialistė pažymi, kad esant glitimo netoleravimui ar alergijai, organizmui netinkama bus net ir viso grūdo kvietinių, ruginių ar spelta kviečių duona.

  „Alergiškiems žmonėms reikėtų ieškoti sveikų duonos alternatyvų. Tai galėtų būti kukurūzų ar grikių trapučiai, ryžių duoniukai ir panašūs, kokybiški produktai.“, – sako el. šeimos mitybos knygos autorė R. Bogušienė.

  R. Bogušienė pabrėžia, kad sveikam žmogui trapučiai ar duoniukai įprastos duonos – neatstos, bet gali būti kaip alternatyva. Tik nepamirškime, kad trapučiai aukšto glikeminio indekso ir traškaus skonio, kas suteikia mažesnį sotumo jausmą ir galima suvalgyti daugiau nei reikia organizmui.

  Sveikatai palankių sumuštinių idėjos

  „Žinoma duona sudaro tik pusę mūsų sumuštinio. Viso grūdo, ekologiška duona su rūkytos dešros griežinėliais nebus sveikatai palankus pasirinkimas. Labai svarbu teisingai pasirinkti su kuo tą duoną ar batoną valgome“, – sako R. Bogušienė.

  Sveikiems sumuštiniams gaminti specialistė rekomenduoja rinktis daržoves, pieno produktus ir t.t. Idealu – ekologiškus.

  Anot mitybos ekspertės, pagal norą sumuštinius galima keisti ir suvožtiniais ar tortilijomis, tačiau svarbu prisiminti, kad užtepėlių ar sviesto sluoksnis turėtų būti plonas, o tai kas jį dengia – tik vertingos ir organizmui palankios maisto medžiagos.

  „Sumuštinius galima gardinti įvairiomis, sveikatai palankiomis užtepėlėmis iš avinžirnių, avokadų, burokėlių ar keptų daržovių“, – sako R. Bogušienė.

   Sveikos mitybos specialistė R. Bogušienė pateikia keletą sveikatai palankių sumuštinių receptų idėjų. Gaminant juos galima improvizuoti – papildyti ar pakeisti kitais šeimos mėgstamais, sveikatai naudingais produktais, ruošti kaip suvožtinius ar viso grūdo tortilijos suktinukus.

  Viso grūdo duona arba tortilijos suktinukas:

  • su varškės užtepėle, pomidoru, salotomis;
  • su žolelių sviestu, ridikėliais, agurkais ir salotomis;
  • su raugintu, pjaustytu agurku;
  • su smulkiai sutrintu avokadu, pagardintu pipirais ir citrina;
  • su sūriu, špinatais, pomidorais;
  • su virtu kiaušiniu, daržovėmis;
  • su sviestu, varškės sūriu, špinatais;
  • su sviestu, ridikėliais, svogūnų laiškais;
  • varškės sūriu, rukola;
  • su silke/ sūdyta lašiša/ virta mėsa, daržovėmis.

   

 • SERGANČIŲJŲ TYMAIS DAUGĖJA: KAS SAUGŪS, O KAM REIKĖTŲ SUSIRŪPINTI?

   

  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad 2018 m. lapkričio mėnesį Visagine registruotas tymų protrūkis, kuris 2019 m. jau išplito daugelyje apskričių. Lietuvoje per 2018 m. registruota 30 susirgimo atvejų. 2019 m. tymų skaičius toliau didėja.

  Kauno apskrityje 9 asmenims tymų diagnozė jau patvirtinta, apie 30 asmenų tiriama. Tymų diagnozė patvirtinta 6 suaugusiesiems ir trims 11 mėn., 1 m. ir 4 m. amžiaus vaikams. Atliekant tymų židinių epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad serga neskiepyti vaikai ir suaugusieji, kurių skiepijimų būklė dažniausiai nežinoma.

  Kauno apskrityje skiepijimai nuo tymų nesiekia rekomenduojamo 95 proc. lygio, todėl rizika tolimesniam tymų plitimui yra didelė.

  Kiekviena šalis, kurios skiepijimo nuo tymų apimtys nesiekia 95 proc., yra rizikinga, mat specifinio gydymo nuo tymų nėra, o geriausiai apsaugo vakcinavimas.

                 Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal profilaktinių skiepų kalendorių yra skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Jeigu suaugęs asmuo neskiepytas, nesirgęs arba skiepytas tik viena vakcinos doze, jam rekomenduojama pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais.

 • ŠV. VALENTINO DIENOS INFORMACINĮ LANGELIS

  Šv. Valentino dienos informacinį langelį rasite čia

 • Kas yra tymai?

  Atsisųsti 

 • NUO SKARLATINOS SAUGO RANKŲ HIGIENA IR KOSĖJIMO BEI ČIAUDĖJIMO ETIKETAS

  Atsisiųsti  Nuo skarlatinos saugo rankų higiena ir kosėjimo bei čiaudėjimo etiketas

PASAULINĖ AIDS DIENA

kaspinas

Gruodžio 1 - ąją bus pažymima Pasaulinė AIDS diena, kuri pasaulyje minima jau 30-tą kartą. 

Raudonas kaspinas – tarptautinis paramos, prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS simbolis. Raudonas kaspinas – reiškia „aš galiu kalbėtis apie ŽIV/AIDS“. Segintis raudoną kaspiną žmogus yra neabejingas ŽIV/AIDS problemoms.

Raudono kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis.

Kitas žingsnis – kiekvieno mūsų aktyvus dalyvavimas ŽIV infekcijos prevencinėje veikloje.

Šių metų pasaulinės AIDS dienos kampanijos šūkis „Gyvenk pozityviai  ̶  žinok savo būklę dėl ŽIV“. Šiuo šūkiu visuomenė raginama atlikti ŽIV tyrimą ir žinoti, ar neserga ŽIV liga.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje 94 proc. visų galimai užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, jog yra užsikrėtę ŽIV. Tačiau apie 300 žmonių Lietuvoje gali nežinoti, jog yra užsikrėtę ŽIV. Per trisdešimt ŽIV infekcijos registravimo metų Lietuvoje iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. užregistruoti 3147 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2502) - vyrų ir 645 moterys.Kaip nustatoma ŽIV infekcija?
Vienintelis būdas sužinoti, ar esate užsikrėtęs (-usi) , yra ŽIV testas. Šis tyrimas atliekamas paėmus Jūsų kraujo mėginį.
ŽIV organizme nustatomas metodais, kuriais aptinkami antikūniai prieš ŽIV arba aptinkama ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūniai organizme randami po užsikrėtimo praėjus 3-4 savaitėms ar net keliems mėnesiems.
Tyrimo dėl ŽIV rezultatas gali būti neigiamas, neaiškus arba teigiamas.

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu nepavyko aptikti antikūnių prieš ŽIV, tačiau dėl inkubacinio (lango) periodo, kai viruso antikūnių dar nėra pakankamai, siūloma testą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai. Tai labai tinkamas laikas pamąstyti apie savo rizikingus poelgius ir jų koregavimą.
Neaiškus tyrimo rezultatas - priežasčių gali būti įvairių. Tyrimas turi būti kartojamas.
Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūniai. Norint patvirtinti, kad tikrai esate užsikrėtęs ŽIV, reikia atlikti sudėtingesnį ŽIV patvirtinantį tyrimą. Jei šio tyrimo rezultatas teigiamas, reiškia esate užsikrėtęs ŽIV infekcija.

Kaip kinta sveikatos būklė užsikrėtus ŽIV?
Žmogus, kuriam patvirtinta ŽIV infekcija, ilgai nejaučia jokių negalavimų bei atrodo ir jaučiasi visiškai sveikas. Tuoj pat po ŽIV infekcijos patvirtinimo Jūs turite pasirinkti šią ligą gydantį gydytoją (ar šeimos gydytoją) ir pas jį reguliariai lankytis. Gydytojas stebės Jūsų sveikatos būklę, skirs reikiamus tyrimus, atsakys į Jūsų klausimus.
ŽIV patekęs į Jūsų kraujotakos sistemą užkrečia baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį saugant žmogaus organizmą nuo infekcijų. ŽIV infekcijai progresuojant, imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ir infekcijų, nuo kurių sveika imuninė sistema apsigina.

AIDS – yra vėlyvoji ŽIV ligos stadija. Laiko periodas nuo užsikrėtimo ŽIV iki AIDS priklauso nuo žmogaus organizmo stiprumo. Kuo stipresnė žmogaus imuninė sistema, tuo didesnė tikimybė, kad sveikata ilgus metus liks nepakitusi. Nesigydant ŽIV liga baigiasi mirtimi.

Kada reikia vartoti vaistus nuo ŽIV ?

Užsikrėtus ŽIV, kas šešis mėnesius reikėtų tikrintis sveikatą, atlikti tyrimus.

Vaistai vartojami ŽIV ligai gydyti vadinami antiretrovirusiniais vaistais (ARV). Gydoma mažiausiai trijų ARV deriniais. Šie vaistai nesunaikina viruso, tačiau nuslopina jo dauginimąsį ir neleidžia sunaikinti imuninės sistemos. Jie gerokai pailgina gyvenimą ir pagerina jo kokybę. Pradėjus vartoti vaistus jie geriami visą gyvenimą. Labai svarbu vartoti vaistus, kaip nurodė gydytojas, ir nepamiršti išgerti nė vienos vaistų dozės, nes gali išsivystyti viruso atsparumas vaistams ir Jūsų sveikatos būklė blogės.

Sužinojus, kad esi užsikrėtęs (-usi) ŽIV būtina atsakingiau rūpintis savo sveikata, pasistengti sužinoti kuo daugiau apie ŽIV ligą, jos gydymą profilaktiką, imuniteto stiprinimo priemones. Stenkitės elgtis taip , kad neužkrėstumėte ŽIV kitų žmonių. ŽIV plinta per kraują, lytinių santykių metu, ŽIV užsikrėtusi moteris gali perduoti virusą kūdikiui neštumo, gimdymo, ir maitinimo krūtimi metu. Didesnė užsikrėtimo ŽIV rizika yra tiems, kurie turi atsitiktinių lytinių partnerių, nesaugių lytinių santykių, vartoja narkotikus.
Kad ŽIV neplistų:

Venkite atsitiktinių lytinių santykių;

Niekam neduokite savo švirkštimosi priemonių;

Nesinaudokite ne savo ar nesteriliais švirkštimosi įrankiais;

Medicininių ir kosmetinių procedūrų metu naudoti (reikalaukite) vienkartinius ir sterilius instrumentus;

Skutimuisi, manikiūrui ir higienos procedūroms buityje naudokite tik asmenines priemonės.

 

Lapkričio 29 d. nuo 10 iki 13.30 val. rajono gyventojai, norintys pasidaryti greituosius ŽIV, hepatitų B ir C testus, kviečiami kreiptis į Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyrių, Budrio g.5, socialinių darbuotojų kabinetą Nr.1 (anonimiškai).

 

Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Virginija Juozapaitytė

 

 

Paruošta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

 

 

 

 

Šiandien


Pirmadienis
18
Vasaris 2019

Klausimas

Ar turite pakankamai informacijos, kaip saugoti savo sveikatą?

 

 


  Rezultatai

Žemėlapis

first
  
last
 
 
start
stop
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
 • Reklaminis skydelis
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.