1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

SEMINARAS ,,SVEIKATOS NETOLYGUMAI IR JŲ MAŽINIMO GALIMYBĖS KĖDAINIŲ RAJONE"

Spausdinti

netolygumai

                      2015-12-02 įvyko Kėdainių rajono savivaldybės administracijos ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuotas seminaras ,,Sveikatos netolygumai ir jų mažinimo galimybės Kėdainių rajone". Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Sveikatą stiprinančio Kauno regiono Konsultantų tarybos pirmininko pavaduotoja, profesorė Irena Misevičienė teigė, kad norint mažinti sveikatos netolygumus turime vadovautis strategija „Sveikata – visose politikose“. Tačiau ji nėra pagrįsta realiomis priemonėmis, nėra sutariama dėl optimalaus ir visa apimančio įgyvendinimo modelio. Šiuo požiūriu galima rinktis iš plataus spektro priemonių, metodų ir politikos įrankių. Kėdainių rajono savivaldybės gydytoja Ramunė Kabošienė pristatė mirtingumo rodiklius. Ką turėtume daryti, kad mirtingumo rodikliai mažėtų? Kokių priemonių, metodų reikėtų imtis? VŠĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Audronė Rimkevičienė supažindino su užkrečiamųjų ligų profilaktika sveikatos netolygumų kontekste. Skiepų apimtis Kėdainiuose pasižymi aukščiausiais rodikliais.

Gerąja patirtimi, kaip galima gerinti žmonių sveikatą bendruomenėse pasidalino Kėdainių rajono veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė, kuri seminaro dalyvius supažindino su kaimo bendruomenių strategija. Pasidalino patirtimi kaip galima kaimo bendruomenėse gyventojus skatinti sveikiau gyventi ( rinkti žoleles, virti uogienes, vykti į edukacines ekskursijas ir kt).

Kėdainių rajono veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, įteikė Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos Programos „LEADER“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro padėką už paramą įgyvendinant LEADER metodą 2007-2013 m.

neto.ygumai

Kaip pasitelkus tam tikros srities specialistus galima gyventojus sveikatinti ir skatinti sveikai gyventi, dalinosi Josvainių – kultūros sostinė 2016 m. bendruomenės centro vadovė Danguolė Raudeliūnienė. Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas pristatė sveikatai palankios aplinkos kūrimą. Julius Lukoševičius, Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas pasidalino Kėdainių rajono ugdymo įstaigų patirtimi vaikų sveikatos stiprinimo klausimais. Audronė Stadalnykienė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) supažindino su aktyviomis erdvėmis jaunimui, kuriose rengiami turnyrai, treniruotės. Jose nėra kompiuterių. Pasak, Audronės Stadalnykienės, norint įgyvendinti daugiau tokių projektų labai svarbus tarpinstitucinis bendradarbiavimas, svarbus žmogiškasis faktorius.

                      Tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą pabrėžė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė. Seminaro dalyviai buvo supažindinti su visuomenės sveikatos biuro atliekamomis funkcijomis, gerinant gyventojų sveikatą. Siekiant sumažinti savižudybių skaičių, Kėdainių rajone nuo 2009 metų gegužės mėnesio veikė nemokamos emocinės pagalbos telefonu linija, bendradarbiauta su Kauno kolegijos Jonušo Radvilo Kėdainių studijų centru. Vykdytas projektas bendradarbiaujant su Higienos institutu ”Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose” Kauno apskrities vyriausiojo Policijos komisariato Kėdainių rajono Policijos komisariate. Aušra Pupkutė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus bendruomenių pareigūnų veiklos skyriaus specialistė pristatė kaip policija bendradarbiaudama su bendruomenėmis kuria saugios kaimynystės grupes ( 2015 m. įkurta 48 gr.). Jūratė Vaitonienė Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) direktorė pabrėžia, kad senjorai yra ir turi išlikti svarbia visuomenės dalimi. Įgyvendinant idėjas, susiduriama su sunkumais: lektorių, patalpų trūkumas.

                      Pagerinti žmonių sveikatą galėsime, kai sugebėsime žiūrėti ta pačia kryptimi, suprasime vienodai sveikatos sąvoką ir pradėsime vykdyti žodžio „bendradarbiauti“ reikšmę.

 

 

 

Dovilė Pabilionytė

Kėdainių rajono savivaldybės VSB visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.