1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

SEMINARAS ,,SVEIKATOS NETOLYGUMAI IR JŲ MAŽINIMO GALIMYBĖS KĖDAINIŲ RAJONE"

Spausdinti

netolygumai

                      2015-12-02 įvyko Kėdainių rajono savivaldybės administracijos ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuotas seminaras ,,Sveikatos netolygumai ir jų mažinimo galimybės Kėdainių rajone". Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Sveikatą stiprinančio Kauno regiono Konsultantų tarybos pirmininko pavaduotoja, profesorė Irena Misevičienė teigė, kad norint mažinti sveikatos netolygumus turime vadovautis strategija „Sveikata – visose politikose“. Tačiau ji nėra pagrįsta realiomis priemonėmis, nėra sutariama dėl optimalaus ir visa apimančio įgyvendinimo modelio. Šiuo požiūriu galima rinktis iš plataus spektro priemonių, metodų ir politikos įrankių. Kėdainių rajono savivaldybės gydytoja Ramunė Kabošienė pristatė mirtingumo rodiklius. Ką turėtume daryti, kad mirtingumo rodikliai mažėtų? Kokių priemonių, metodų reikėtų imtis? VŠĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Audronė Rimkevičienė supažindino su užkrečiamųjų ligų profilaktika sveikatos netolygumų kontekste. Skiepų apimtis Kėdainiuose pasižymi aukščiausiais rodikliais.

Gerąja patirtimi, kaip galima gerinti žmonių sveikatą bendruomenėse pasidalino Kėdainių rajono veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė, kuri seminaro dalyvius supažindino su kaimo bendruomenių strategija. Pasidalino patirtimi kaip galima kaimo bendruomenėse gyventojus skatinti sveikiau gyventi ( rinkti žoleles, virti uogienes, vykti į edukacines ekskursijas ir kt).

Kėdainių rajono veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, įteikė Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos Programos „LEADER“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro padėką už paramą įgyvendinant LEADER metodą 2007-2013 m.

neto.ygumai

Kaip pasitelkus tam tikros srities specialistus galima gyventojus sveikatinti ir skatinti sveikai gyventi, dalinosi Josvainių – kultūros sostinė 2016 m. bendruomenės centro vadovė Danguolė Raudeliūnienė. Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas pristatė sveikatai palankios aplinkos kūrimą. Julius Lukoševičius, Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas pasidalino Kėdainių rajono ugdymo įstaigų patirtimi vaikų sveikatos stiprinimo klausimais. Audronė Stadalnykienė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) supažindino su aktyviomis erdvėmis jaunimui, kuriose rengiami turnyrai, treniruotės. Jose nėra kompiuterių. Pasak, Audronės Stadalnykienės, norint įgyvendinti daugiau tokių projektų labai svarbus tarpinstitucinis bendradarbiavimas, svarbus žmogiškasis faktorius.

                      Tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą pabrėžė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė. Seminaro dalyviai buvo supažindinti su visuomenės sveikatos biuro atliekamomis funkcijomis, gerinant gyventojų sveikatą. Siekiant sumažinti savižudybių skaičių, Kėdainių rajone nuo 2009 metų gegužės mėnesio veikė nemokamos emocinės pagalbos telefonu linija, bendradarbiauta su Kauno kolegijos Jonušo Radvilo Kėdainių studijų centru. Vykdytas projektas bendradarbiaujant su Higienos institutu ”Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose” Kauno apskrities vyriausiojo Policijos komisariato Kėdainių rajono Policijos komisariate. Aušra Pupkutė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus bendruomenių pareigūnų veiklos skyriaus specialistė pristatė kaip policija bendradarbiaudama su bendruomenėmis kuria saugios kaimynystės grupes ( 2015 m. įkurta 48 gr.). Jūratė Vaitonienė Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) direktorė pabrėžia, kad senjorai yra ir turi išlikti svarbia visuomenės dalimi. Įgyvendinant idėjas, susiduriama su sunkumais: lektorių, patalpų trūkumas.

                      Pagerinti žmonių sveikatą galėsime, kai sugebėsime žiūrėti ta pačia kryptimi, suprasime vienodai sveikatos sąvoką ir pradėsime vykdyti žodžio „bendradarbiauti“ reikšmę.

 

 

 

Dovilė Pabilionytė

Kėdainių rajono savivaldybės VSB visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.