1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

SAVIVALDYBIŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURŲ ASOCIACIJOS NARIŲ VISUOTINIS SUVAŽIAVIMAS

Spausdinti

asociacija

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos suvažiavimas vyko 2016 m. kovo 7 d. „Grėjaus name“ Kėdainiuose. Suvažiavimo metu Asociacijos pirmininkė, Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė pasveikino susirinkusius Asociacijos narius, biurų direktorius ir specialistus bei gerbiamus svečius.

LSMU MA VSF Sveikatos tyrimų instituto vadovas, prof. dr. Aurelijus Veryga pristatė universiteto galimybes gerinant visuomenės sveikatos stebėseną. HBSC ir CINDI tyrimų rodiklių kaitos stebėjimas leistų įvertinti šalyje ir atskirose regionuose vykstančių permainų reikšmę vaikų ir suaugusiųjų sveikatai bei gyvensenai, moksliškai būtų pagrįstos sveikatos stiprinimo kryptys ir strategijos. Taip pat pasitelkus vaikų ir suaugusiųjų gyvensenos tyrimų instrumentus, būtų galimybė sudaryti tikslingus savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatus ir HI galėtų kaupti gyvensenos tyrimo duomenų poreikį. Universiteto vaidmuo šiame projekte būtų: mokymai tyrėjams savivaldybėse, atrankos kriterijų sudarymas, duomenų suvedimas ir susisteminimas, duomenų analizė, konsultavimas su tyrimu susijusiais klausimais. 2016 m. turėtų būti pradėtas vykdyti suaugusiųjų gyvensenos tyrimas, o 2018 m. – vaikų gyvensenos.

                      TRINUS atstovai pristatė savo veiklos darbus, kurios metu jaunimas įtraukiamas į darbo grupes, sprendžiant iškilusias problemas jų vidinėje aplinkoje. Dėmesys atkreipiamas į psichikos sveikatos, patyčių, alkoholio vartojimo pasekmes. Atstovai paminėjo, kad darbo tikslas, ugdymo įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose, atpažinti poreikį, įvardinti resursus, suplanuoti pirmą intervencijos žingsnį. Dirbant jaunuolių grupėse atstovai skatina juos kuo daugiau atlikti įvairių užduočių, sudarant kliūtis, kurios tik bendraujant padėtų išspręsti veiksmą.

M. Valančiaus blaivybės sąjūdžio valdybos nariai siūlėsi bendradarbiauti su visais Lietuvos visuomenės sveikatos biurais ir atgaivinti visoje Lietuvoje blaivybės judėjimą. Būtent biurai galėtų skleisti reikiamą informaciją kiekvienoje savivaldybėje, kad žmonės pasirinktų išmintingą ir dvasingą kelią reikia dirbti su alkoholio pasekmėmis.

Asociacijos pirmininkė pristatė 2015 metų veiklos ataskaitą, aptarė ateities veiklos planus. Pirmininkė paminėjo, kad daug dėmesio buvo skirta specialistų kvalifikacijos tobulinimui. Aktyviai dalyvauta daugybėje pasitarimų, posėdžių ir diskusijų Sveikatos apsaugos ministerijoje, Lietuvos Respublikos Seime, Nacionalinės sveikatos taryboje, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centre, Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centre dėl aktualių visuomenės sveikatos priežiūros problemų ir vienos svarbiausios – sveikatos priežiūros ikimokyklinėse ugdymo įstaigose ir mokyklose. Skaityti pranešimai visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo klausimais savivaldybėse bei kitomis sveikatos temomis konferencijose ir kituose respublikiniuose renginiuose ir parodose, pristatant stendinius pranešimus.

Asociacija aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis valstybinėmis institucijomis, įstaigomis bei organizacijomis: universitetais, Nacionaline tabako alkoholio kontrolės koalicija, ULAC, SMLPC, HI, Lietuvos sveikuolių sąjunga ir kt. Asociacijoje dirba patvirtintos nuolatinės darbo grupės, atsakingos už tam tikras veiklos kryptis (visuomenės sveikatos stiprinimo, visuomenės sveikatos stebėsenos ir kt.). Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Andrius Busila, pristatė 2015 m. Asociacijos revizijos ataskaitą. Informacija buvo viešinama Asociacijos internetiniame puslapyje www.svsba.lt.

Labai svarbu apžvelgti ir įvertinti nuveiktus darbus, tačiau dar svarbiau gerinti tarpžinybinį bendradarbiavimą bei pasidalinti gerąja patirtimi. Gerąja patirtimi su susirinkusiais apie „Širdies ir kraujagyslių rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programos“ įgyvendinimą savo savivaldybėse pasidalino Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė Jūratė Grubliauskienė, Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro stiprinimo specialistas Arvydas Raskilas ir Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius.

            

 VSB informacija

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.