1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

PASKAITA-DISKUSIJA „STRESAS IR KONFLIKTŲ VALDYMAS“

Spausdinti

daiva-giedre

Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija, įgyvendindama „Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekto“ vieną iš veiklų, bendradarbiaudama su Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru surengė susitikimą su psichologe Daiva Govorova, kuris vyko VŠĮ Kėdainių PSPC Psichiatrijos dienos stacionare.

Paskaitos, tiksliau diskusijos daugeliui aktualiomis temomis, klausėsi ne tik Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos nariai, bet ir Psichiatrijos dienos stacionaro pacientai bei čia dirbančios specialistės.

Kiekvieną dieną patiriame stresą, esame pikti, nesusikalbame šeimoje, darbe, aplinkoje, su draugais ir t. t., bet vis tik gyvename tarp žmonių, turime mokėti spręsti konfliktus, valdyti stresą ir mokėti bet kokioje kritinėje situacijoje rasti geriausią sprendimą.

Psichologė pateikė teorinių žinių, praktinių situacijų, atsakė į klausimus ir pati jų nemažai uždavė klausytojams.

Stresą palygino su 220 voltų įtampa

Žmogui patiriamą streso pojūtį psichologė vaizdžiai apibūdino, tarsi nagus prikišus prie elektros tinklo 220 voltų įtampos, kuomet organizmui reikia sugebėti išlikti gyvam, prisitaikyti, nusiraminti ir įveikti problemą. Stresą, įtampą gali sukelti ne tik neigiami, bet ir teigiami išgyvenimai, pavyzdžiui, vaiko gimimas. Kiekvienas į stresą reaguojame skirtingai. Vienus krečia drebulys, stipriau pradeda plakti širdis, svaigsta galva, šąla rankos, stringa kvėpavimas... Nedidelis stresas mobilizuoja organizmą, o nuolatinis stresas kenkia sveikatai. Nesugebant ilgainiui išeiti iš streso būsenos, mes susergame.

Psichologė pasakojo, klausdama ir kitų nuomonės, kas labiausiai padeda neįnikti į blogus jausmus ir mintis. Būdų iš tiesų yra daug ir įvairių. Tai fizinis darbas, pasivaikščiojimas, pabuvimas gamtoje, sportas, muzikos klausymas, išsikalbėjimas, geriausia psichologui, tačiau nesant jam tiems žmonėms, kurie gyvena šalia jūsų. Kad būtumėt labiau suprasti, prieš pokalbį pašnekovą būtina perspėti: ,,aš noriu išsikalbėti“, ,,aš išsikalbėsiu tam, kad to nedaryčiau“, ,,nepriimk mano žodžių už gryną pinigą“... Neretai padeda vien tai, kad žmogus tokiais atvejais išsikalba. Žmogaus reakcija į patiriamą stresą priklauso nuo situacijos, tačiau kas beatsitiktų, būtina blaiviai mąstyti ir ieškoti pagalbos. Jeigu esame labai įsitempę ir nebegalime susikaupti kasdieniniai veiklai, negalime ruoštis netgi kitai dienai, tuomet padeda atsipalaidavimo technikos, relaksacija, tikintiems – malda, meditacija.

Stresas vienas, išeičių – daug

Patirdami stresą, žmonės reaguoja skirtingai. Vieni lengviau susitvarko su stresu, kiti – sunkiau, tai priklauso nuo individualių savybių. Yra žmonių grupė, kurie linkę kaltinti kitus, kiti tarsi ,,sugertukai“, viską prisiima sau: ,,aš kalčiausia“, ,,viskas per mane“, ,,ir vėl aš kalta“, ,,kokia aš nelaiminga“... Šis momentas ypač svarbus, nes jeigu neišmoksit ,,išfiltruoti“ ir atsirinkti, kur jūsų kaltė, o kur kitų, tol negalėsite atrasti pusiausvyros. Toks reagavimo būdas jus skandins, vis žemiau grimsit ir kiekvienas naujas stresas atneš vis tirštesnį neigiamą atspalvį. Čia ir yra didžiausias pavojaus signalas. Kai apninka juodos, negatyvios mintys ir jausmai, mums reikia atskiesti jas geromis ir pozityviomis mintimis. Tiems žmonėms, kurie yra ,,sugertukai“, labai svarbu kiekvieną dieną save pagirti.

 

Psichologė siūlė kiekvienam paieškoti priežasčių, dėl ko ar už ką aš galiu pagirti save. Pasirodo, jog pagirti save neįprasta ir nėra lengva, tačiau tokia praktika labai reikalinga ir naudinga. Paskaitos klausytojos sunkokai rinko žodžius, norėdamos save pagirti, tačiau galiausiai išdrįso pasidžiaugti, kad yra šiame draugų būryje, kad yra geros mamos ir kolegės, yra puikios nuotaikos, elegantiškai atrodo, kad suspėjo atlikti planuotą darbą, kad yra geros sveikatos, kad suspėjo atlikti namų ruošos darbus, kad pavyko išvirti skanią obuolienę...

Psichologė D. Govorova siūlė iš anksto susidaryti savo veiksmų planelį – ką aš darysiu, jeigu tai nutiks, kad tas stresas ir nerimas būtų laiku ir tinkamai suvaldytas, o kol tai neatsitiko, stengtis apie tai negalvoti.

Vengti konflikto – ne geriausia išeitis

Psichologė diskutavo konfliktų tema, ar jie žmogui reikalingi, kuo jie dažniausiai baigiasi. Pasirodo, kad vengimas konflikto nėra gera strategija, tuo metu mums padeda patausoti jėgas ir energiją, bet tik trumpam laikui. Tačiau problemos lieka neišspręstos. Vis tik geriausias konflikto sprendimo būdas – bendradarbiavimas, kai nereikia nieko aukoti, bet randamas abiem pusėm tinkamas sprendimas. Populiariausia konflikto išeitis – kompromisas, kai abi pusės nori derėtis, tai tarsi sutarties sudarymas.

Svarbu išsiaiškinti ir žinoti, dėl ko dažniausiai kyla konfliktai? Viena iš priežasčių – skirtingos žmonių nuomonės, skirtingi interesai, psichologinės problemos, skirtingi stereotipai (kartų, lyčių), biologiniai poreikiai.

Kaip reaguoti į konfliktą?

Dažnai kyla klausimas, ar verta spręsti konfliktus ar ne?

Psichologė patarė, jog svarbu mokėti reaguoti, kad neįsitrauktume į konfliktą, jeigu jis manęs neliečia. Geriausia išeitis, visai nereaguoti, jei tai nepavyksta – reaguojant ramiai perklausti konfliktą sukėlusios pusės ir pasiaiškinti, kas atsitiko.

Pasak psichologės, daugelis kenčia nuo to, kad matydami neteisybę, patys nieko nebando daryti ir gyvena tame pyktyje.

,,Linkiu būti savimi ir visada paklausti, o ko aš siekiu šitame konflikte, ar aš noriu jį spręsti, ar aš noriu, kad būtų geriau ir kaip tai padaryti. Svarbu išjudinti kitą pusę, kuri būna pesimistinė, pikta, užsidariusi. Sunku išeiti iš konfliktinės situacijos, nes dažnai vadovaujamės ne protu, o jausmais. Tokiu atveju, reikėtų išmokti valdytis ir pirmiausia į iškilusią situaciją pažiūrėti ramiai, tarsi iš šalies. Tik tuomet konfliktas turės naudos“, – teigė psichologė Daiva Govorova.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.