1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

KODĖL SVARBU ŽINOTI, KIEK SVERIA KUPRINĖ?

Atnaujinta Šeštadienis, 03 Gruodis 2011 21:33

Spausdinti

Irminos Valantonytės straipsnis publikuotas Kėdainių rajono laikraštyje „Rinkos aikštė“, 2011- 10- 06

 

Rugsėjo 19 – 23 dienomis visoje Lietuvoje vyko kuprinių svėrimo akcija. Mūsų rajono mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai iš viso apsilankė 174 klasėse (iš jų 168 pradinėse) ir pasvėrė 2282 kuprines.

Sunkesnės – pirmokėlių kuprinės

Dotnuvos pagrindinės mokyklos ir Akademijos mokyklos – darželio „Kaštonas“ visuomenės sveikatos specialistė Milda Lukošiūtė pasvėrė 112 kuprinių, iš jų 21 (tai yra 19 proc.) svėrė per daug „Pirmiausia pastebėjau, kad optimalų svorį šiek tiek viršija pirmokų kuprinės. Vaikai prisikrauna žaisliukų, be to, tėveliai nuperka kartoninių segtuvų, kurie ir be sąsiuvinių yra sunkūs. Pabandėme pasverti be segtuvų – kuprinės buvo daug lengvesnės“, – pasakojo specialistė.

Taip pat ji atkreipė dėmesį į tai, kad tėveliai vaikams nuperka per sunkias kuprines, kurios tuščios sveria net daugiau kaip kilogramą. Pagal rekomendacijas, tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 gramų, vyresniojo amžiaus mokinių – iki kilogramo.

Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų mokinio kūno svorio, o didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų. Tad jeigu jūsų pirmokas ar antrokas sveria 32 kg, būtų idealu, kad pilna jo kuprinė svertų ne daugiau kaip 3,2 kg.

Pasak M. Lukošiūtės, taip pat labai svarbu, kad mokinys teisingai nešiotų kuprinę – diržus užsidėtų ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug laisvi, nei per daug suveržti, o kuprinės apačia turi būti ties vaiko liemeniu. „Ir jokiu būdu nepamirškite prie kuprinės prikabinti atšvaito“, – apie vaikų saugumą priminė pašnekovė.

Nepamiršo ir vyresniųjų

Kuprinių svėrimo akcijos duomenis savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras žada išanalizuoti ir pateikti spalio viduryje.

„Kadangi mokinių kuprines svėrėme ir pernai, galėsime palyginti rezultatus. Pavyzdžiui, pernai paaiškėjo, kad kaimo mokinių kuprinės lengvesnės negu miesto vaikų, įdomu, kaip bus šiais metais“, – sako biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Per šią akciją bandoma didinti ir tėvų informuotumą: kiekvieno vaiko tėveliams išdalintos atmintinės, kuriose surašytos rekomendacijos, vaiko svoris, realus ir optimalus kuprinės svoris.

Mūsų rajone kuprinės pasvertos 39 mokyklose ir mokyklose – darželiuose, tai yra, visur, kur yra pradinukų. Taip pat norėta pažiūrėti, ar ši problema aktuali ir vyresniems mokiniams, tad pasvertos ir šešių Šviesiosios gimnazijos klasių mokinių kuprinės.

„Ankstyvoji prevencija labai svarbi tolesnei vaiko sveikatai. Per sunki, netaisyklingai nešiojama kuprinė lemia ydingą laikyseną, o po to seka ir stuburo iškrypimai“.Džiugu, kad gavę individualią informaciją apie kuprinės svorį, tėveliai jau sureagavo, atkreipė dėmesį į kuprinės turinį, kiti jau nupirko lengvesnes kuprines savo vaikučiams“ – atkreipia dėmesį D. Avižiuvienė.

 

/M. Lukošiūtės nuotrauka/ Akademijos mokyklos – darželio „Kaštonas“ pradinukai aktyviai dalyvavo pamokėlėje apie kuprines.

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.