1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

KODĖL SVARBU ŽINOTI, KIEK SVERIA KUPRINĖ?

Atnaujinta Sekmadienis, 04 Gruodis 2011 11:20

Spausdinti

 Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS straipsnis publikuotas, Kėdainių rajono laikraštyje „Kėdainių garsas“

  

2011-10-07 Prieš kelias dienas Visuomenės sveikatos biuro specialistės susumavo akcijos ,,Kiek sveria pradinuko kuprinė?“ rezultatus. Palyginus su praėjusiais metais, pradinukų kuprinės yra lengvesnės ir kokybiškesnės. Plačiau apie akcijos apibendrinimus ir išvadas kalbėjomės su Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktore Danguole AVIŽIUVIENE bei vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aida BUTKIENĖ.

  

 

 

 


 

 

 

 

 

Be atšvaitų kuprinės neliko

 
Akcija ,,Kiek sveria pradinuko kuprinė?“ – konkretus žingsnis siekiant išsaugoti gerą vaiko laikyseną. Toji akcija rajone vyko antrus metus. Šiemet ši veikla įtraukta į sutartis su Sveikatos apsaugos ministerija ir savivaldybėmis.
 
Higienos norma reikalauja, kad kuprinė būtų su dviem diržais ir atšvaitu. Jais vaikus aprūpino Policijos komisariatas ir Visuomenės sveikatos biuras, drauge vykdę kitą akciją ,,Būk saugus kelyje“. Jeigu kuris pradinukas ir po to neturėjo atšvaito, jį vėliau gavo iš visuomenės sveikatos priežiūros specialistės arba mokytojos.
 
Akcijos dieną pradinukų kuprines (ir tuščias, ir pilnas) mokyklose svėrė visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Tačiau tam, kad paaiškėtų, ar neprasilenkiama su norma, reikia žinoti ir mokinio svorį. Optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų kūno masės, o didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų kūno svorio.
 
Kaip žinia, pradinuko kuprinė negali sverti daugiau kaip 700 g, o vyresnio mokinio – daugiau kaip kilogramą.
 
Dabar, susumavus akcijos rezultatus, apie kuprines pradedama kalbėti su tėvais, o vaikai daug patarimų išgirdo akcijos metu. Namo jie grįžo su atmintinėmis tėveliams, informuojančiomis apie reikalavimus kuprinei ir su duomenimis apie jų atžalos kuprinę.
 
Akivaizdi pažanga
 
Visuomenės sveikatos biuro direktorės Danguolės Avižiuvienės pastebėjimu, palyginus su praėjusiais metais, rajono mokyklinukų kuprinės palengvėjo.
 
Įdomu tai, kad praėjusiais metais buvo nustatyta, jog kaimo vaikų kuprinės yra lengvesnės už miestiečių, o šiemet to jau negalima teigti.
 
Pastarosios akcijos metu rajone buvo pasverta 2165 pradinių klasių moksleivių kuprinių ir 117 – vyresniųjų klasių.
 
Aidos Butkienės apibendrinimu, beveik visos akcijos ,,Kiek sveria pradinuko kuprinė?“ metu tikrintos vaikų kuprinės atitiko higienos normas, nes tėvai atsižvelgė į pernai jiems pateiktas rekomendacijas.
 
Akcijos tyrimo rezultatai parodė, kad 66,5 proc. rajono pradinių klasių mokinių kuprinės svėrė iki 10 procentų moksleivio svorio, tai yra tiek, kiek rekomenduojama.
 
29 procentų mokinių kuprinės svėrė 10–15 procentų kūno svorio, o 4,5 proc. mokinių kuprinių sudarė daugiau negu 15 procentų jų svorio, tai yra buvo per sunkios.
 
Pasvėrus kelių 5–8 ir 9–12 klasių mokinių kuprines, paaiškėjo, kad jų svoris nesiekia 10 procentų mokinio svorio, tai yra tiek, kiek patariama.
 
Rado mažiau žaisliukų
 
Sveikatos specialistai sveikina tokią kai kuriose mokyklose taikomą praktiką, kai vadovėlių ir pratybų sąsiuvinių pradinukams nereikia nešiotis į mokyklą.
 
,,Pastaruoju metu tėvams, perkantiems kuprines, labiau imponuoja jų kokybė, o ne pigumas“, – pastebėjo Aida Butkienė.
 
Biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė atkreipė dėmesį į tai, kad iškart po analogiškos pernykštės akcijos tėvai sureagavo – pirko naujas kuprines, akyliau peržiūrėjo jų turinį.
 
Akcijų metu visuomenės sveikatos priežiūros specialistai pastebėjo, kad vaikai nešiojasi nemažai nereikalingų daiktų, pavyzdžiui, žaisliukų, su kuriais nenori skirtis mažesnieji, segtuvų, kurių vyreniems mokiniams tėvai priperka kartais pernelyg sunkių.
 
Ši akcija – konkretus žingsnis siekiant išsaugoti gerą vaikų laikyseną.
 
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.