1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Baigiasi maudymosi sezonas

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriumi, visą maudymosi sezoną (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d.) Kėdainių rajone stebėjo šias maudymvietes: Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu. Buvo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie maudyklų vandens kokybės gerinimo.

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

IŠ SVEIKATOS FORUMO SUGRĮŽUS

Spausdinti

8310

Vilniuje lapkričio 29-30 dienomis vyko tarptautinė konferencija ,,Sveikatą 2020 metams kuriame šiandien“, kurioje dalyvavo Pasaulio sveikatos organizacijos vadovai ir ekspertai, užsienio svečiai iš Belgijos, Danijos, Šveicarijos, Vokietijos, Kanados ir kt. Pranešimus konferencijos metu skaitė ir Lietuvos universitetų, gydymo ir farmacinių įstaigų atstovai.

,,Sveikata 2020 – tai nauja Europos visuomenės sveikatos politikos strategija. Ja siekiama užtikrinti valdžios ir visuomenės veiklą – pagerinti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę, sumažinti neligybę sveikatos srityje, stiprinti visuomenės sveikatą bei užtikrinti, kad ji būtų orientuota į žmogų – teisinga, tvari ir aukštos kokybės, - taip teigė Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro vadovė Zsuzsanna Jakab. Ji taip pat akcentavo, kad ši strategija grindžiama įrodymais, šiame dokumente daug kalbama apie integruotos praktikos svarbą kovojant su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, akcentuojant tarptautinį, tarpžinybinį, bendradarbiavimą, sveikatos apsaugos netolygumų šalinimą bei aktyvų sveikos gyvensenos propagavimą. Ji taip pat paminėjo, kad Lietuva dar turi priimti politinius sprendimus padidinti akloholinių gėrimų ir tabako gaminių kainas, siekiant mažinti šių gaminių vartojimą ir prieinamumą. Konferencijoje buvo akcentuota svarba daugiau investuoti į bendruomenes, kuriose sveikata yra vertybė.

Antroji konferencijos dalis buvo skirta lėtinėms neinfekcinėms ligoms ir sveiko senėjimo užtikrinimui. Sveikatos forumo metu buvo galima susipažinti su įvairių šalių gerąją patirtimi organizuojant konkrečias priemones mažinančias lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimą, onkologinių ligų profilaktika, gydymo naujovėmis, moksliniais tyrimais šioje srityje, taip pat Lietuvos patirtį.

 

Ekpertų diskusijoje pasisakė ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė apie Visuomenės sveikatos biurų indėlį ir gerąją patirtį į lėtinių neifekcinių ligų profilaktiką ir sveiką senėjimą.

Viena iš nedaugelio Visuomenės sveikatos biurų sveikatos stiprinimo sričių yra darbas su pagyvenusiais žmonėmis. VSB specialistai vykdydami priemones ir teikdami paslaugas vyresniems asmenims, senjorams vadovaujasi prioritetinėmis visuomenės sveikatos poveikio sritimis. Didelis dėmesys skiriamas lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.

Viena iš VSB geriausiai matomų veiklų - fizinio aktyvumo skatinimas: tai renginiai skirti Vasaris - sveikatingumo mėnuo, Europos judrioji savaitė, nemokamos mankštos, treniruotės, linijiniai šokiai, jogos, pilateso, šiaurietiško ėjimo pamokos/treniruotės, treniruotės baseinuose, žygiai, grūdinimosi šventės –,,Ruonių maudynės“ ir t.t. Šiuose užsiėmimuose dalyvauja įvairaus amžiaus ir fizinio pajėgumo asmenys. Be to šalies gyventojai per žiniasklaidos priemones yra kviečiami nemokamai dalyvauti viešuose renginiuose. Pvz. kėdainiečiai visą vasario mėnesį per dvi vietines televizijas galėjo stebėti ir mokytis, kaip atlikti teisingą rytinę mankštą bei susipažinti su šiaurietiško ėjimo teisinga technika. Lazdijų VSB vasario, kovo, balandžio, gegužės mėnesiais kiekvieną trečiadienį Lazdijų senelių namuose vedė mankštas senjorams: pravesta 17 tokių užsiėmimų, išdalinti lankstinukai tema „Kaip išvengti traumų vyresnio amžiaus žmonėms?“.

VSB dėka, bendradarbiaujant su profesionaliais instruktoriais, Lietuvoje buvo išpopuliarintas šiaurietiškas ėjimas - tai  sveikatos ir fizinės ištvermės gerinimo metodas įvairaus amžiaus žmonėms. Dešimtys tūkstančių žmonių atrado šį efektyvų fizinio užimtumo ir bendravimo būdą. Ne vienas VSB turi reikiamą inventorių ir savus apmokytus specialistus-instruktorius (Kėdainių rajone yra 7 instruktoriai), kurie veda užsiėmimus bendruomenėse, kolektyvuose, renginių metu. Labai džiugu, kad po trijų metų aktyvaus darbo jau pačios bendruomenės, bendruomenių centrai rašo projektus fizinio aktyvumo skatimui, inventoriaus įsigijimui.

Dar viena graži iniciatyva -kiekvieną pirmą mėnesio penktadienį 18 val. visuose Lietuvos miestuose, miesteliuose, gyvenvietėse, taip pat kitose pasaulio valstybėse, − visur, kur tik yra lietuvių, vyksta masinis bėgimas, skirtas blaivybei ir sveikam gyvenimo būdui propaguoti. Šios idėjos iniciatoriai yra Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, vienijanti beveik tris dešimtis Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, siekianti Lietuvoje diegti tik mokslu pagrįstas efektyvias psichiką veikiančių medžiagų kontrolės ir prevencijos priemones, bei Lietuvos sveikuolių sąjunga, turinti 65 sveikos gyvensenos klubus, puoselėjanti tautos išminčių suformuluotą holistinės sveikatos sampratą, jungianti žmones, besirūpinančius savo sveikata ir skleidžiančius sveikos gyvensenos žinias, kreipėsi į visuomenę, kviesdama prisidėti prie bėgimo už blaivybę, skirto blaivybei ir sveikam gyvenimo būdui propaguoti. Kėdainių VSB rajone iniciavo ir organizuoja šią akciją, kviesdamas visus neabejingus jungtis prie šio judėjimo.

Kita veiklos sritis - sveikos mitybos skatinimas ir nutukimo prevencija. Atskirai ir bendradarbiaujant su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, yra organizuojamos priemonės tikslinėms grupėms – tai yra žmonėms turintiems tam tiktų ligų ar sveikatos sutrikimų, o taip pat ir sveikiems bendruomenės nariams. Gera VSB patirtis yra su Trečiojo amžiaus universiteto lankytojais, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija, Lietuvos pensininkų sąjunga ,,Bočiai“. Jiems organizuojami mokymai, seminarai, konferencijos. Tai pat geros patirties pavyzdys – renginiai Europos sveikos mitybos dienai paminėti. Kėdainiuose antri metai organizuojamas skaniausio sveiko maisto konkursas „Aš noriu, galiu ir turiu gyventi sveikai“. Konkurse dalyvauja bendruomenių centrų  komandos ne tik iš mūsų rajono. Šio renginio metu siekiama propaguoti blaivias kultūrines tradicijas, sveiką mitybą, ekologiškus maisto produktus bei iš jų pagamintus patiekalus, informuoti visuomenę apie sveiką mitybą, formuoti žmonių sveikos gyvensenos nuostatas, skatinti bendruomenės narius bendradarbiauti, keistis informacija. Konkurse dalyvauja visų amžiaus grupių bendruomenių centrų nariai nuo jauniausio iki vyriausio. Taip skatinamas bendruomeniškumas, savitarpio supratimas, įvairaus amžiaus dalyvių bendravimas, partnerystė. Kiekvienas VSB su partneriais šiai dienai paminėti organizuoja išradingus, įdomius, linksmus praktinius renginius. Pasaulinei širdies dienai paminėti VSB organizuoja akcijas „Saugokime širdį kartu“. Gyventojams atliekami cholesterolio, gliukozės tyrimai, lipidogramos, matuojamas AKS, nustatomas kūno masės indeksas, supažindinama su širdį veikiančiais rizikos faktoriais, suteikiamos konsultacijos aktualiais sveikatos išsaugojimo klausimais, dalinama informacinė medžiaga.

Labai svarbi poveikio sritis dvasinės/psichinės sveikatos stiprinimas. Dirbama su socialinės atskirties, vienišais, senyvais žmonėmis. VSB prisideda prie Valstybinio psichikos sveikatos centro iniciatyvos ,,Kalėdinis sveikinimas vienišam žmogui“. Tūkstančiai atvirukų su kalėdiniais sveikinimais pasiekia adresatus, organizuojamos popietės, susitikimai su žymiais žmonėmis. Organizuojant šias veiklas bendradarbiaujama su socialiniais centrais, slaugos ligoninėmis, neįgaliųjų draugijomis, senelių namais ir t.t. „Dvasinės ir fizinės sveikatos ugdymo mokykla“ – tai gera praktika kiekvienam. VSB Lazdijuose, Joniškyje, Pakruojyje, Kėdainiuose, Tauragėje, Šilalėje organizavo mokyklos įvairaus amžiaus dalyviams, norintiems ir siekiantiems daugiau sužinoti apie sveikatos išsaugojimo galimybes, taip pat norintiems praktiškai išmokti pagrindinių sveikatingumo būdų ir metodų.

Šių metų Pasaulinės sveikatos dienos tema „Sveikas senėjimas“, dienos šūkis – „Gera sveikata – ilgesnis gyvenimas“. Daugybė akcijų, seminarų, konferencijų, susitikimų buvo organizuota miestuose, miesteliuose, bendruomenėse, seniūnijose. Šiaulių VSB visus 2012 metus skyrė vyresnio amžiaus žmonių sveikatai, sveiko senėjimo propagavimui. Vilniaus VSB organizavo teorines-praktines paskaitas senjorams tema „Tarpusavio santykiai. Problemų sprendimo būdai“, daugelis VSB vykdė projektą ,,Išsaugokime vyrus“ ir t.t.

Bendradarbiavimas. Įgyvendinant numatytas veiklas VSB bendradarbiauja su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru, Higienos institutu, universitetais, asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, sporto ir laisvalaikio užimtumo klubais, savivaldybių sporto skyriais, socialinės rūpybos įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis. Organizuojant renginius senjorams VSB bendradarbiauja su 3-12 įvairių organizacijų ir asociacijų.

 

Informavimas. Informacijos teikimas per TV, radiją, spaudą, renginių metu apie mitybos vaidmenį lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai, patarimai, kaip saugiai fiziškai aktyviai mankštintis, informacijos teikimas apie reguliaraus fizinio aktyvumo naudą, įvairių fizinio aktyvumo metodų mokymas, informavimas apie profilaktines valstybines programas, naujų sveikatingumo veiklų, sumanymų ir idėjų įgyvendinimas – tai kasdienis VSB specialistų darbas.

8315
8238
8239
8247
8312

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos

biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.