1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

IŠ SVEIKATOS FORUMO SUGRĮŽUS

Spausdinti

8310

Vilniuje lapkričio 29-30 dienomis vyko tarptautinė konferencija ,,Sveikatą 2020 metams kuriame šiandien“, kurioje dalyvavo Pasaulio sveikatos organizacijos vadovai ir ekspertai, užsienio svečiai iš Belgijos, Danijos, Šveicarijos, Vokietijos, Kanados ir kt. Pranešimus konferencijos metu skaitė ir Lietuvos universitetų, gydymo ir farmacinių įstaigų atstovai.

,,Sveikata 2020 – tai nauja Europos visuomenės sveikatos politikos strategija. Ja siekiama užtikrinti valdžios ir visuomenės veiklą – pagerinti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę, sumažinti neligybę sveikatos srityje, stiprinti visuomenės sveikatą bei užtikrinti, kad ji būtų orientuota į žmogų – teisinga, tvari ir aukštos kokybės, - taip teigė Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro vadovė Zsuzsanna Jakab. Ji taip pat akcentavo, kad ši strategija grindžiama įrodymais, šiame dokumente daug kalbama apie integruotos praktikos svarbą kovojant su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, akcentuojant tarptautinį, tarpžinybinį, bendradarbiavimą, sveikatos apsaugos netolygumų šalinimą bei aktyvų sveikos gyvensenos propagavimą. Ji taip pat paminėjo, kad Lietuva dar turi priimti politinius sprendimus padidinti akloholinių gėrimų ir tabako gaminių kainas, siekiant mažinti šių gaminių vartojimą ir prieinamumą. Konferencijoje buvo akcentuota svarba daugiau investuoti į bendruomenes, kuriose sveikata yra vertybė.

Antroji konferencijos dalis buvo skirta lėtinėms neinfekcinėms ligoms ir sveiko senėjimo užtikrinimui. Sveikatos forumo metu buvo galima susipažinti su įvairių šalių gerąją patirtimi organizuojant konkrečias priemones mažinančias lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimą, onkologinių ligų profilaktika, gydymo naujovėmis, moksliniais tyrimais šioje srityje, taip pat Lietuvos patirtį.

 

Ekpertų diskusijoje pasisakė ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė apie Visuomenės sveikatos biurų indėlį ir gerąją patirtį į lėtinių neifekcinių ligų profilaktiką ir sveiką senėjimą.

Viena iš nedaugelio Visuomenės sveikatos biurų sveikatos stiprinimo sričių yra darbas su pagyvenusiais žmonėmis. VSB specialistai vykdydami priemones ir teikdami paslaugas vyresniems asmenims, senjorams vadovaujasi prioritetinėmis visuomenės sveikatos poveikio sritimis. Didelis dėmesys skiriamas lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.

Viena iš VSB geriausiai matomų veiklų - fizinio aktyvumo skatinimas: tai renginiai skirti Vasaris - sveikatingumo mėnuo, Europos judrioji savaitė, nemokamos mankštos, treniruotės, linijiniai šokiai, jogos, pilateso, šiaurietiško ėjimo pamokos/treniruotės, treniruotės baseinuose, žygiai, grūdinimosi šventės –,,Ruonių maudynės“ ir t.t. Šiuose užsiėmimuose dalyvauja įvairaus amžiaus ir fizinio pajėgumo asmenys. Be to šalies gyventojai per žiniasklaidos priemones yra kviečiami nemokamai dalyvauti viešuose renginiuose. Pvz. kėdainiečiai visą vasario mėnesį per dvi vietines televizijas galėjo stebėti ir mokytis, kaip atlikti teisingą rytinę mankštą bei susipažinti su šiaurietiško ėjimo teisinga technika. Lazdijų VSB vasario, kovo, balandžio, gegužės mėnesiais kiekvieną trečiadienį Lazdijų senelių namuose vedė mankštas senjorams: pravesta 17 tokių užsiėmimų, išdalinti lankstinukai tema „Kaip išvengti traumų vyresnio amžiaus žmonėms?“.

VSB dėka, bendradarbiaujant su profesionaliais instruktoriais, Lietuvoje buvo išpopuliarintas šiaurietiškas ėjimas - tai  sveikatos ir fizinės ištvermės gerinimo metodas įvairaus amžiaus žmonėms. Dešimtys tūkstančių žmonių atrado šį efektyvų fizinio užimtumo ir bendravimo būdą. Ne vienas VSB turi reikiamą inventorių ir savus apmokytus specialistus-instruktorius (Kėdainių rajone yra 7 instruktoriai), kurie veda užsiėmimus bendruomenėse, kolektyvuose, renginių metu. Labai džiugu, kad po trijų metų aktyvaus darbo jau pačios bendruomenės, bendruomenių centrai rašo projektus fizinio aktyvumo skatimui, inventoriaus įsigijimui.

Dar viena graži iniciatyva -kiekvieną pirmą mėnesio penktadienį 18 val. visuose Lietuvos miestuose, miesteliuose, gyvenvietėse, taip pat kitose pasaulio valstybėse, − visur, kur tik yra lietuvių, vyksta masinis bėgimas, skirtas blaivybei ir sveikam gyvenimo būdui propaguoti. Šios idėjos iniciatoriai yra Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, vienijanti beveik tris dešimtis Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, siekianti Lietuvoje diegti tik mokslu pagrįstas efektyvias psichiką veikiančių medžiagų kontrolės ir prevencijos priemones, bei Lietuvos sveikuolių sąjunga, turinti 65 sveikos gyvensenos klubus, puoselėjanti tautos išminčių suformuluotą holistinės sveikatos sampratą, jungianti žmones, besirūpinančius savo sveikata ir skleidžiančius sveikos gyvensenos žinias, kreipėsi į visuomenę, kviesdama prisidėti prie bėgimo už blaivybę, skirto blaivybei ir sveikam gyvenimo būdui propaguoti. Kėdainių VSB rajone iniciavo ir organizuoja šią akciją, kviesdamas visus neabejingus jungtis prie šio judėjimo.

Kita veiklos sritis - sveikos mitybos skatinimas ir nutukimo prevencija. Atskirai ir bendradarbiaujant su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, yra organizuojamos priemonės tikslinėms grupėms – tai yra žmonėms turintiems tam tiktų ligų ar sveikatos sutrikimų, o taip pat ir sveikiems bendruomenės nariams. Gera VSB patirtis yra su Trečiojo amžiaus universiteto lankytojais, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija, Lietuvos pensininkų sąjunga ,,Bočiai“. Jiems organizuojami mokymai, seminarai, konferencijos. Tai pat geros patirties pavyzdys – renginiai Europos sveikos mitybos dienai paminėti. Kėdainiuose antri metai organizuojamas skaniausio sveiko maisto konkursas „Aš noriu, galiu ir turiu gyventi sveikai“. Konkurse dalyvauja bendruomenių centrų  komandos ne tik iš mūsų rajono. Šio renginio metu siekiama propaguoti blaivias kultūrines tradicijas, sveiką mitybą, ekologiškus maisto produktus bei iš jų pagamintus patiekalus, informuoti visuomenę apie sveiką mitybą, formuoti žmonių sveikos gyvensenos nuostatas, skatinti bendruomenės narius bendradarbiauti, keistis informacija. Konkurse dalyvauja visų amžiaus grupių bendruomenių centrų nariai nuo jauniausio iki vyriausio. Taip skatinamas bendruomeniškumas, savitarpio supratimas, įvairaus amžiaus dalyvių bendravimas, partnerystė. Kiekvienas VSB su partneriais šiai dienai paminėti organizuoja išradingus, įdomius, linksmus praktinius renginius. Pasaulinei širdies dienai paminėti VSB organizuoja akcijas „Saugokime širdį kartu“. Gyventojams atliekami cholesterolio, gliukozės tyrimai, lipidogramos, matuojamas AKS, nustatomas kūno masės indeksas, supažindinama su širdį veikiančiais rizikos faktoriais, suteikiamos konsultacijos aktualiais sveikatos išsaugojimo klausimais, dalinama informacinė medžiaga.

Labai svarbi poveikio sritis dvasinės/psichinės sveikatos stiprinimas. Dirbama su socialinės atskirties, vienišais, senyvais žmonėmis. VSB prisideda prie Valstybinio psichikos sveikatos centro iniciatyvos ,,Kalėdinis sveikinimas vienišam žmogui“. Tūkstančiai atvirukų su kalėdiniais sveikinimais pasiekia adresatus, organizuojamos popietės, susitikimai su žymiais žmonėmis. Organizuojant šias veiklas bendradarbiaujama su socialiniais centrais, slaugos ligoninėmis, neįgaliųjų draugijomis, senelių namais ir t.t. „Dvasinės ir fizinės sveikatos ugdymo mokykla“ – tai gera praktika kiekvienam. VSB Lazdijuose, Joniškyje, Pakruojyje, Kėdainiuose, Tauragėje, Šilalėje organizavo mokyklos įvairaus amžiaus dalyviams, norintiems ir siekiantiems daugiau sužinoti apie sveikatos išsaugojimo galimybes, taip pat norintiems praktiškai išmokti pagrindinių sveikatingumo būdų ir metodų.

Šių metų Pasaulinės sveikatos dienos tema „Sveikas senėjimas“, dienos šūkis – „Gera sveikata – ilgesnis gyvenimas“. Daugybė akcijų, seminarų, konferencijų, susitikimų buvo organizuota miestuose, miesteliuose, bendruomenėse, seniūnijose. Šiaulių VSB visus 2012 metus skyrė vyresnio amžiaus žmonių sveikatai, sveiko senėjimo propagavimui. Vilniaus VSB organizavo teorines-praktines paskaitas senjorams tema „Tarpusavio santykiai. Problemų sprendimo būdai“, daugelis VSB vykdė projektą ,,Išsaugokime vyrus“ ir t.t.

Bendradarbiavimas. Įgyvendinant numatytas veiklas VSB bendradarbiauja su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru, Higienos institutu, universitetais, asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, sporto ir laisvalaikio užimtumo klubais, savivaldybių sporto skyriais, socialinės rūpybos įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis. Organizuojant renginius senjorams VSB bendradarbiauja su 3-12 įvairių organizacijų ir asociacijų.

 

Informavimas. Informacijos teikimas per TV, radiją, spaudą, renginių metu apie mitybos vaidmenį lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai, patarimai, kaip saugiai fiziškai aktyviai mankštintis, informacijos teikimas apie reguliaraus fizinio aktyvumo naudą, įvairių fizinio aktyvumo metodų mokymas, informavimas apie profilaktines valstybines programas, naujų sveikatingumo veiklų, sumanymų ir idėjų įgyvendinimas – tai kasdienis VSB specialistų darbas.

8315
8238
8239
8247
8312

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos

biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.