1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

LIETUVOS ATSTOVAI DALYVAVO 4-OJE EUROPOS SVEIKATĄ STIPRINANČIŲ MOKYKLŲ KONFERENCIJOJE

Spausdinti

DSCF0552 danija

2013 m. spalio 7–9 dienomis Odense (Danija) įvyko 4-oji Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija (The 4th European Conference on Health Promoting Schools) ,,Teisumas, švietimas ir sveikata“ (Equity, Education and Health). Konferencijos organizatoriai – Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklas (The Schools for Health in Europe, SHE), Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras (World Health Organization Regional Office Europe).

Apie 300 konferencijos dalyvių atstovavo apie 40 valstybių – Europos Sąjungos šalims ir tokioms šalims kaip Indija, Pietų Korėja, Saudo Arabija, Kirgizija, Singapūras, Nepalas. Konferencijoje iš Lietuvos dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė ir visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė, Ignalinos visuomenės sveikatos biuro direktorė Edita Ryliškienė, Kėdainių visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aida Butkienė ir Utenos visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Dalia Vanagienė, Molėtų gimnazijos Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Burneikienė.

Konferencijoje buvo pristatyti Europos sveikatą stiprinančių mokyklų daugiau kaip dvidešimties metų veiklos pasiekimai ir apibendrinta patirtis bei pabrėžta mokinių sveikatinimo kompetencijų ugdymo svarba šiuolaikinėje visuomenėje.

Įvadiniuose konferencijos pranešimuose pažymėta, kad dabartinio Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo ,,Mokyklos europiečių sveikatai“ (Schools for Health in Europe, SHE) veikla remiasi 43 Europos šalių, SHE tinklo narių, 34 000 mokyklų patirtimi ir šalių koordinatorių darbais. Dabartinis SHE tinklas išsikėlęs penkias pagrindines vertybes: teisingumą, palaikymą, įtraukimą, įgalinimą, veiklos kompetenciją ir demokratiją, bei remiasi penkiais ramsčiais: visuminiu požiūriu į mokyklą, dalyvavimu, švietimo kokybe, įrodymais, mokyklomis ir jų bendruomenėmis, kaip numatyta 3-iosios Europos konferencijos sveikatos stiprinimo mokyklose klausimais ,,Geresnė mokykla – sveikesnė mokykla“ Vilniaus rezoliucijoje (2009).

Konferencijoje buvo palygintos Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybių narių išlaidos vaikų sveikatai. Pažymėti netolygumai tarp senųjų Europos Sąjungos šalių narių ir naujųjų narių finansinių galimybių vaikų sveikatos srityje.

Šioje 4-ojoje konferencijoje pranešimą apie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos vaisingą bendradarbiavimą vaikų sveikatos stiprinimo ir ugdymo srityje skaitė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, o pranešimą apie Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo, šiais metais mininčio savo 20-metį, veiklą, taip pat apie Sveikatingumo metų nacionalinio renginio ,,Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą“ renginius savivaldybėse skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė.

Tęsdama ankstesnių konferencijų idėjas, ši konferencija siekė aktyvinti sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos inovacijas, kurti ryšius tarpvalstybiniu, regioniniu ir vietos lygmeniu. Numatyta ir toliau plėtoti sveikatą stiprinančių mokyklų idėjas mokyklos, savivaldybių ir nacionaliniu lygmeniu. Taip pat plėsti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklus šalyse narėse, įtraukiant mokyklų bendruomenes į veiklas, atspindinčias holistinę sveikatos sampratą.

Prie geros konferencijos dalyvių nuotaikos prisidėjo ir konferencijos sales papuošę vaikų piešiniai. 6–12 metų vaikai piešė, kaip jie įsivaizduoja savo idealią sveikatą stiprinančią mokyklą. Du trečdaliai iš dviejų šimtų konferencijoje pristatytų piešinių buvo nupiešti Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų vaikų. Lietuvos jaunimas dalyvavo mokinių telekonferencijoje kartu su Danijos, Makedonijos ir Latvijos moksleiviais. Lietuvai atstovavo Vilniaus Fabijoniškių vidurinės mokyklos mokiniai.

Konferencijos dalyviai dalijosi patirtimi, kurios pagrindu bus suformuotos Odenso konferencijos nuostatos –,,Odenso teiginiai“. ,,Odenso teiginius“ papildys ir jaunųjų konferencijos dalyvių mintys.

Plačiau su konferencijos medžiaga galima susipažinti 4-osios Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija interneto svetainėje

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus
visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.