1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

LIETUVOS ATSTOVAI DALYVAVO 4-OJE EUROPOS SVEIKATĄ STIPRINANČIŲ MOKYKLŲ KONFERENCIJOJE

Spausdinti

DSCF0552 danija

2013 m. spalio 7–9 dienomis Odense (Danija) įvyko 4-oji Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija (The 4th European Conference on Health Promoting Schools) ,,Teisumas, švietimas ir sveikata“ (Equity, Education and Health). Konferencijos organizatoriai – Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklas (The Schools for Health in Europe, SHE), Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras (World Health Organization Regional Office Europe).

Apie 300 konferencijos dalyvių atstovavo apie 40 valstybių – Europos Sąjungos šalims ir tokioms šalims kaip Indija, Pietų Korėja, Saudo Arabija, Kirgizija, Singapūras, Nepalas. Konferencijoje iš Lietuvos dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė ir visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė, Ignalinos visuomenės sveikatos biuro direktorė Edita Ryliškienė, Kėdainių visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aida Butkienė ir Utenos visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Dalia Vanagienė, Molėtų gimnazijos Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Burneikienė.

Konferencijoje buvo pristatyti Europos sveikatą stiprinančių mokyklų daugiau kaip dvidešimties metų veiklos pasiekimai ir apibendrinta patirtis bei pabrėžta mokinių sveikatinimo kompetencijų ugdymo svarba šiuolaikinėje visuomenėje.

Įvadiniuose konferencijos pranešimuose pažymėta, kad dabartinio Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo ,,Mokyklos europiečių sveikatai“ (Schools for Health in Europe, SHE) veikla remiasi 43 Europos šalių, SHE tinklo narių, 34 000 mokyklų patirtimi ir šalių koordinatorių darbais. Dabartinis SHE tinklas išsikėlęs penkias pagrindines vertybes: teisingumą, palaikymą, įtraukimą, įgalinimą, veiklos kompetenciją ir demokratiją, bei remiasi penkiais ramsčiais: visuminiu požiūriu į mokyklą, dalyvavimu, švietimo kokybe, įrodymais, mokyklomis ir jų bendruomenėmis, kaip numatyta 3-iosios Europos konferencijos sveikatos stiprinimo mokyklose klausimais ,,Geresnė mokykla – sveikesnė mokykla“ Vilniaus rezoliucijoje (2009).

Konferencijoje buvo palygintos Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybių narių išlaidos vaikų sveikatai. Pažymėti netolygumai tarp senųjų Europos Sąjungos šalių narių ir naujųjų narių finansinių galimybių vaikų sveikatos srityje.

Šioje 4-ojoje konferencijoje pranešimą apie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos vaisingą bendradarbiavimą vaikų sveikatos stiprinimo ir ugdymo srityje skaitė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, o pranešimą apie Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo, šiais metais mininčio savo 20-metį, veiklą, taip pat apie Sveikatingumo metų nacionalinio renginio ,,Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą“ renginius savivaldybėse skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė.

Tęsdama ankstesnių konferencijų idėjas, ši konferencija siekė aktyvinti sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos inovacijas, kurti ryšius tarpvalstybiniu, regioniniu ir vietos lygmeniu. Numatyta ir toliau plėtoti sveikatą stiprinančių mokyklų idėjas mokyklos, savivaldybių ir nacionaliniu lygmeniu. Taip pat plėsti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklus šalyse narėse, įtraukiant mokyklų bendruomenes į veiklas, atspindinčias holistinę sveikatos sampratą.

Prie geros konferencijos dalyvių nuotaikos prisidėjo ir konferencijos sales papuošę vaikų piešiniai. 6–12 metų vaikai piešė, kaip jie įsivaizduoja savo idealią sveikatą stiprinančią mokyklą. Du trečdaliai iš dviejų šimtų konferencijoje pristatytų piešinių buvo nupiešti Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų vaikų. Lietuvos jaunimas dalyvavo mokinių telekonferencijoje kartu su Danijos, Makedonijos ir Latvijos moksleiviais. Lietuvai atstovavo Vilniaus Fabijoniškių vidurinės mokyklos mokiniai.

Konferencijos dalyviai dalijosi patirtimi, kurios pagrindu bus suformuotos Odenso konferencijos nuostatos –,,Odenso teiginiai“. ,,Odenso teiginius“ papildys ir jaunųjų konferencijos dalyvių mintys.

Plačiau su konferencijos medžiaga galima susipažinti 4-osios Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija interneto svetainėje

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus
visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.