1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

VISUOMENĖS SVEIKATOS PLĖTRA SAVIVALDYBĖSE

Atnaujinta Trečiadienis, 23 Balandis 2014 15:29

Spausdinti

2KONFFFFFFFFF

Kėdainiuose balandžio 18 d. vyko mokslinė-praktinė konferencija „Visuomenės sveikatos plėtra savivaldybėse“. Konferencijos organizatoriai: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė dėkojo taip gausiai susirinkusiems dalyviams, kurie prisideda prie visuomenės sveikatinimo veiklos, džiaugėsi, kad pirmą kartą sėkmingai suorganizuota konferencija, kurioje dalyvavo visi oganizuojantys, vykdantys ir atstovaujantys visuomenės sveikatos priežiūrą tiek nacionaliniu, tiek savivaldybių lygmeniu.

KONFFFFF
      Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Nijolė Naujokienė. Ji pasidžiaugė, kad Kėdainiuose yra puikios sąlygos vykdyti numatytas veiklas ir kad yra specialistų, primenančių ir raginančių gyventojus saugoti bei stiprinti savo sveikatą.

Sveikinimo žodį taręs Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos direktorius A. Ščeponavičius akcentavo, kad visuomenės sveikatos priežiūra savivaldybėse tampa vis labiau matoma, steigiami nauji Visuomenės sveikatos biurai.

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos l. v. p. Asmens ir visuomenės sveikatos integravimo skyriaus vedėja, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto doc. A. Astrauskienė pristatė Lietuvos ir Europos Sąjungos šalių gyventojų sergamumo ir mirtingumo statistinius duomenis. ,,Lietuva išsiskiria didžiausiais socialiniais ekonominiais netolygumais lyginant su Europos šalimis“ – teigė lektorė. Pranešimo metu buvo pristatytos nepalankios Lietuvos gyventojų skaičiaus pokyčių prognozės iki 2020 m.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos direktorius A. Ščeponavičius priminė apie pakeitimus Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatyme, apžvelgė kitus teisės aktus, reglamentuojančius visuomenės sveikatos priežiūrą, apibendrino valstybės deleguotų visuomenės sveikatos biurams funkcijų vykdymą, problemas, aktualijas bei galimus sprendimo būdus, specialistų poreikio planavimą, asmens ir visuomenės sveikatos integracijos galimybes.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos strateginės plėtros skyriaus vedėja, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto lektorė daktarė R. Vaitkienė akcentavo, ,,kad kiekviena savivaldybė skirtingai interpretuoja sveikatos apsaugos ministro nustatytus kvalifikacinius reikalavimus savivaldybės gydytojui“, minėjo, kad kai kuriose savivaldybėse gydytojo funkcijos dubliuojasi su visuomenės sveikatos biurų funkcijomis, pateikė pasiūlymus, kaip didinti savivaldybių atsakomybę už gyventojų sveikatos stiprinimo ir ugdymo veiklą, kaip efektyviau koordinuoti asmens ir visuomenes sveikatos priežiūrą ir kaip skatinti tarpžinybinį bendradarbiavimą.

Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė pateikė informaciją apie Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos tikslus ir uždavinius, visuomenės sveikatos biurų indėlį ir įsipareigojimus bendroje asociacijos veikloje, atstovaujant teisėtus narių interesus, minėjo, kaip asociacija prisideda prie specialistų kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijų didinimo, pristatė bendrus viešinimo ir informacijos sklaidos būdus, taip pat padėkojo už partnerystę ir bendradarbiavimą.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė pristatė pranešimą „Visuomenės sveikatos priežiūra ikimokyklinėse ugdymo įstaigose“, kuriame buvo apžvelgtos visuomenės sveikatos priežiūros specialistų funkcijos, esamos problemos ir galimi sprendimo būdai.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja R. Jarašūnienė pristatė daugiametį gerosios patirties pavyzdį - Sveikos gyvensenos klubų mokyklose: bendraamžis – bendraamžiui veiklą.

Dėl savivaldybių vaidmens stiprinant Lietuvos gyventojų sveikatą, Lietuvos savivaldybių asociacijos Sveikatos reikalų komiteto narė, Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė paminėjo esamas problemas, kurios pirmiausia susijusios su teisės aktų trūkumu ir nesuderinamumu tarpusavyje, nepatvirtintu privalomųjų stebėti rodiklių sąrašu, pareigybių normatyvais visuomenės sveikatos specialistams, dirbantiems ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Konferencijos metu pranešimus apie esamą situaciją šalyje, galimybes ir perspektyvas gerinti visuomenės sveikatos priežiūrą savivaldybėse bei bendradarbiavimo su savivaldybėmis ir Visuomenės sveikatos biurais perspektyvas pristatė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, M. Romerio universiteto prof. S. Čaplinskas, Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė, Nacionalinės sveikatos tarybos narė O. Davidonienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius R. Sabaliauskas, Higienos instituto direktorius R.Jankauskas, Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktoriaus pavaduotoja E. Burbienė, Radiacinės saugos centro direktorius A. Mastauskas.

Dėkingi esame visiems, kurie dalyvavo renginyje ir visiems, kurie yra neabejingi visuomenės sveikatai.

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Daiva Mickevičienė

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.