1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

  Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės apskričių gydymo įstaigose. Jiems buvo teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės gydymo paslaugos. Pernai šis skaičius buvo kur kas mažesnis – tymais sirgo vos penki asmenys (iš jų vienas gydytas stacionare).

  Tymai – užkrečiama pavojinga liga

  Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Nijolės Bijanskienės, tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kuri pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų sukėlėjo virusas plinta oro srautais pastatų viduje: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis, taip pat kvėpavimo takų sekretais, per suterštas rankas ar daiktus.

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris neretai suserga ir plaučių uždegimu, gerklų pakenkimu (krupu), rečiau – smegenų uždegimu (encefalitu). Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies, plaučių, smegenų (encefalitas) uždegimas, laringitas, viduriavimas.

  „Tymai – tik skiepais valdoma infekcija, – pabrėžia N. Bijanskienė.– Tymų vakcina pasaulyje skiepijama daugiau nei 40 metų. Ja skiepijami antraisiais gyvenimo metais, o ilgalaikio imuniteto susidarymui būtina įskiepyti du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų skiepų kalendorių skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kurią kompensuoja ligonių kasos“.

  Verta atkreipti dėmesį tai, kad žmonės, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti ligonių kasų kompensuojama MMR vakcina. Tam tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 dieną) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas higienos normas.

  Informaciją apie atliktus pakartotinius vandens tyrimus rasite spaudoje bei Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiubiuras.lt

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖ

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras praneša, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis Kėdainiuose Nevėžio upėje ties Tilto g., Nevėžio upėje ties Skongalio g. ir Bartkūniškio karjere nustatytas žarninių enterokokų kiekis viršijo leistinas normas, o per didelis salmonelių skaičius nustatytas Nevėžio upėje ties Tilto g.

  Visų kitų maudyklų vandens kokybė ir paplūdimių smėlio kokybė atitinka HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus ir juose maudytis yra saugu.

  Pakartotiniai vandens tyrimai bus atlikti šią savaitę.

  Informaciją sekite Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir elektroniniame puslapyje kedainiai.biuras@yahoo.com

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė

 • RAJONO MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad stebimų Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose, Dotnuvėlės upės tvenkinio Akademijoje, Babėnų karjero Kėdainiuose, Nevėžio upės ties Justinavos sodais, Vilainių kaimu, Tilto ir Skongalio gatvėmis, Gudžiūnų tvenkinio Gudžiūnuose, Krakių tvenkinio Krakėse, Šušvės upės Pašušvyje, Piliakalnio karjero Liolių kaime, Nevėžio upės ties Pašilių sodais, Bartkūniškio tvenkinio Bartkūniškyje, Šušvės upės Josvainiuose, Juodkiškio tvenkinio, Bublių tvenkinio ties Aristavos kaimu maudyklose vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

ĮVYKO SAVIVALDYBIŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURŲ NARIŲ SUVAŽIAVIMAS

Atnaujinta Pirmadienis, 09 Birželis 2014 08:26

Spausdinti

Dvarčėnai SVSBA 066

Birželio 5–6 dienomis Alytaus rajone vyko Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos narių visuotinis suvažiavimas. Asociacija įsteigta 2009 metais, šiuo metu ji vienija 29 visuomenės sveikatos biurus.

Suvažiavimo metu asociacijos pirmininkė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė, pristatė 2013 metų veiklos ataskaitą. Pirmininkė prisipažino, kad nuosekliai peržvelgusi praėjusius metus pati maloniai nustebo, kiek daug nuveikta. Tam pritarė ir visi susirinkusieji. 2013-ieji buvo nelengvas periodas visuomenės sveikatos biurams ir jų interesus ginančiai asociacijai. Aktyviai dalyvauta daugybėje pasitarimų, posėdžių ir diskusijų dėl deleguotų visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų savivaldybėse įgyvendinimo, sveikatos priežiūros ikimokyklinėse įstaigose teisinio reglamentavimo pakeitimo, visuomenės sveikatos studijų programų turinio pokyčių ir kitų aktualių visuomenės sveikatos priežiūros problemų. Pateikti svarbūs pasiūlymai siekiant kuo kokybiškesnių visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų, pvz. pasiekta, kad nesumažėtų mokyklose teikiamų visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų apimtys. Dažnai teko atstovauti įvairiuose respublikiniuose renginiuose ir parodose pristatant stendinius pranešimus. Konferencijose ir kituose renginiuose skaityti pranešimai įvairiomis temomis, susijusiomis su visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimu savivaldybėse. Asociacijos nariai 2013 metais buvo įtraukti ir aktyviai dalyvavo įvairių institucijų, tarp jų Seimo sveikatos reikalų komiteto ir Nacionalinės sveikatos tarybos, veikloje. Ataskaitos pristatymo metu pateikta informacija liudijo apie asociacijos aktyvų bendradarbiavimą su įvairiomis valstybinėmis institucijomis, įstaigomis bei organizacijomis: universitetais, Nacionaline tabako alkoholio kontrolės koalicija, ULAC, SMLPC, VPSC, Lietuvos sveikuolių sąjunga ir kt.). Asociacijoje dirba patvirtintos nuolatinės darbo grupės, atsakingos už tam tikras veiklos kryptis (visuomenės sveikatos stiprinimo, visuomenės sveikatos stebėsenos ir kt.). Informacija viešinama asociacijos internetiniame puslapyje www.svsba.lt.

Dvarčėnai SVSBA 074

Andrius Busila, Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos revizijos komisijos pirmininkas pristatė Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos revizijos komisijos 2013 m. ataskaitą.

Asociacijos pirmininkės teigimu, labai svarbu apžvelgti ir įvertinti nuveiktus darbus, tačiau šiandiena yra svarbiausia tuo, kad ja kuriame ateitį, todėl ir pagrindinis suvažiavimo tikslas buvo gerinti tarpžinybinį bendradarbiavimą bei pasidalinti gerąja patirtimi.

Suvažiavime dalyvavo svečiai iš Sveikatos priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Jos atstovas, Sveikatos skyriaus vedėjas, Arvydas Ramelis skaitė pranešimą „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“. Pranešėjas taip pat pasidžiaugė 2013 metais prasidėjusiu prasmingu bendradarbiavimu visuomenės sveikatos biurams, vykdant fizinio aktyvumo priemones vidaus reikalų sistemos darbuotojams, išskirtinai padėkojo Kėdainių rajono ir Vilniaus miesto savivaldybių visuomenės sveikatos biurų direktorėms. Pranešėjas pristatė statutinių valstybės tarnautojų sveikatos būklės rodiklius, atkreipė dėmesį į didžiausias problemas bei įvardijo galimybes jas spręsti bendradarbiaujant su visuomenės sveikatos biurais. A. Ramelis akcentavo, kad šie tarnautojai yra tie patys Lietuvos piliečiai, tie patys savivaldybių gyventojai todėl svarbu tęsti pradėtas ir pradėti naujas sveikatinimo veiklas.

Suvažiavimo metu pranešimą „Įrodymais pagrįsta visuomenės sveikatos priežiūra“ skaitė LSMU lektorius Marius Strička. Jis akcentavo, kaip svarbu įgyvendinant visuomenės sveikatos priežiūrą vadovautis moksliškai pagrįstomis tiesomis, nurodė pagrindinius tokios informacijos internetinius šaltinius anglų kalba. Visuomenės sveikatos stiprinimo sudedamąsias: informavimą, konsultavimą, mokymus ir sveikos gyvensenos įgūdžių formavimą ragino vykdyti tik moksliškai pagrįstomis priemonėmis. Kaip pavyzdį pristatė alkoholio vartojimo mažinimo efektyvias priemones, kurios yra daugiau ribojančios ekonominės nei švietimo.

Gerąja patirtimi su susirinkusiais pasidalino Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro atstovė pristatydama Klaipėdos mieste vykdytą „Sveikiausios įmonės“ konkursą. Pagal iš anksto nustatytus vertinimo kriterijus buvo vertinamos konkurse panorusios dalyvauti įmonės. Tarp vertinimo kriterijų buvo subjektyvūs sveikatos vertinimo rodikliai ir objektyvūs darbuotojų sveikatos rodikliai, taip pat darbdavių požiūris ir iniciatyvos užtikrinant sveiką darbo aplinką.

Atsižvelgiant į tai, kad viena iš svarbiausių šių dienų sveikatos sutrikimų priežasčių yra stresas, suvažiavimo metu pranešimą „Stresas ir jo įveika“ skaityti buvo pakviestas psichologas, psichoterapeutas Zenonas Streikus. Suvažiavimo dalyviai ir svečiai su didžiausiu atidumu klausė lektoriaus įžvalgų ir patarimų. Z. Streikus akcentavo pozityvaus požiūrio, vidinės ramybės, ėjimo į priekį ir tiesioginio bendravimo svarbą.

Suvažiavimo metu aptartos ir šių metų Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos ir jos narių veiklos perspektyvos.

Dvarčėnai SVSBA 093

 

Lina Laukaitienė

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė,

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos tarybos narė

 

 

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.