1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • LIGONIŲ KASOS RAGINA KUO ANKSČIAU PATIKRINTI VAIKŲ SVEIKATĄ

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina tėvus per vasarą pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Specialistai pataria neatidėlioti profilaktinio apsilankymo pas savo šeimos gydytoją bei odontologą, nes vasara yra puikus metas sveikatos patikrai, kad atėjus rudeniui nereikėtų jaudintis dėl ilgų eilių gydymo įstaigose.

   

  Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nemokamos paslaugos teikiamos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

   

  Kasmetiniai stebėjimai parodo, kad dažnai apsilankymas pas gydytojus atidėliojamas iki rudens, o tuomet tėvams ir vaikams tenka gaišti laiką laukiant ilgose eilėse.

   

  „Vaikų kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra tiesiog formalumas, o gana išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, galintis užkirsti ir rimtesnių ligų atsiradimą. Gydytojo rekomendacijos taip yra labai svarbi informacija ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Todėl raginame tėvus būti atsakingais ir iš anksto užsirašyti pas šeimos gydytoją ir odontologą, kad vėliau nereikėtų piktintis jų užimtumu", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

   

  Šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria, išmatuoja ūgį, įvertina emocinę bei socialinę raidą, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Esant reikalui, šeimos gydytojas gali nukreipti vaiką išsamesniam ištyrimui pas gydytoją specialistą. Be to į sveikatos pažymėjimą įrašomos rekomendacijos, kurios teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos.

   

  Be šeimos gydytojo patikros, vaikas privalo apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kuris patikrina vaikų dantų ir žandikaulio būklę, o jeigu būtina – paskiria ir gydymą. Esant poreikiui, vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatiniai krūminiai dantys gali būti padengti specialia apsauga nuo dantų ėduonies – silantais. Ši paslauga taip pat yra nemokama ir kompensuojama iš PSDF lėšų.

   

  „Svarbiausia, ką tėvai turi žinoti – iš anksto užsiregistruoti pas specialistus ir laiku pas juos atvykti. Taip pat vaikus iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, antraip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo", – sako O. Burokienė.

   

  VLK primena, kad nuo praėjusių metų vaiko sveikatos duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu, o visa informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą.  

  Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

  VLK inf.

 • AŠARĖNOS TVENKINIO PELĖDNAGIUOSE MAUDYKLOS VANDENS KOKYBĖ GERA

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras  informuoja, kad liepos 1 d. Ašarėnos tvenkinio Pelėdnagiuose maudyklos vandens tyrimų rezultatai atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 “Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” reikalavimus.

  Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.kedainiubiuras.lt ir facebook paskyroje.

   

  Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

  visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną

  Daiva Mickevičienė

   

 • PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

  Mesti-rukyti A3 1

 • KVIEČIAME DALYVAUTI

  KRAUJO NUOTRAUKA

  Nacionalinis kraujo centras minėdami Pasaulinę kraujo donorų dieną vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2019“, o liepos 3-iąją aplankė ir Kėdainių miestą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja Nacionaliniam kraujo centrui už padėką bei džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu.

  Daugiau informacijos apie kraujo donorystes Lietuvoje bei Kėdainiuose galite rasti https://www.facebook.com/kraujodonoryste/ arba http://v2.kraujodonoryste.lt/

   

 • LIETUVOJE SUKURTA PROGRAMĖLĖ, KURI PADĖS SUVALDYTI NERIMĄ

  Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė  tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę.

   

  Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

   

  Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus. Tai itin aktualu nerimo bei nerimo sutrikimų atveju, nes vidutiniškai tik ketvirtadalis turinčiųjų nerimo sutrikimų kada nors kreipėsi pagalbos dėl savo psichikos problemų.

   

  „Psichologijoje žinomus būdus mažinti nerimą ir kaip elgtis panikos atakos metu ir sudėjome į programėlę „Ramu“. Siekėme sukurti alternatyvią vaistams priemonę, paremtą psichologiniais metodais, kuri padėtų panikos atakų ar stipraus nerimo metu. Telefonas yra tai, ką beveik kiekvienas kasdien turime šalia savęs, tad norėjome pasiūlyti kilus panikos atakai griebtis ne vaistų, o telefono, mūsų programėlė – tai lyg mobili vaisto alternatyva, kuri visada su tavimi“, – teigia Darja.

   

  Ieva pastebi, kad psichologinė ir psichoterapinė pagalba nerimo sutrikimų atveju yra efektyvi, tačiau ypač Lietuvos regionuose dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams. Kūrėjos norėjo  suteikti daugiau psichologinės pagalbos galimybių žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių vengia ar negali kreiptis į psichologus/-es ir psichoterapeutus/-es.

   

  „Programėlės tikslas greičiau ir efektyviau sustabdyti sunkių emocijų antplūdį, mokytis naujų nusiraminimo bei atsipalaidavimo įgūdžių, įsigilinti ir analizuoti savo asmeninį panikos patyrimą, bet taip pat geriau suprasti, kaip susiformuoja panikos ataka ir pasitikrinti, ar žinios apie nerimą yra moksliškai pagrįstos“, - pasakoja Ieva.

   

  Programėlę jau nuo penktadienio galima atsisiųsti „Apple store“ ir Google play“ platformose. Programėlės kūrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

   

  VšĮ “Nerimo klinika” - tai jauna organizacija, kurią sudaro įvairių sričių psichikos sveikatos specialistai. Organizacija užsiima šviečiamąja veikla, kurios tikslas – padrąsinti visuomenę kalbėti apie patiriamą nerimą, išmokyti atpažinti ir įsivardinti galimus nerimo simptomus bei pasiūlyti efektyvias tvarkymosi su nerimu strategijas.

   

  Daugiau informacijos: info@nerimoklinika.lt

KĖDAINIEČIAI NORI BŪTI SVEIKESNI

Atnaujinta Ketvirtadienis, 02 Spalis 2014 14:58

Spausdinti

 kunciene123

   Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir sveikos gyvensenos entuziastai pradėjo trečią bėgimo už blaivybę sezoną. Pirmąjį rugsėjo mėnesio penktadienį miesto parke simbolinę trasą nubėgo virš 30 Dotnuvos pagrindinės mokyklos mokinių kartu su direktoriumi Rimantu Urbonavičiumi ir  blaivybę, sveikos gyvensenos idėją palaikantys kėdainiečiai. Bėgant už blaivybę nesiekiama greičio rekordų, neskaičiuojama, kas atbėgs pirmas. Nebūtina netgi bėgti – galima sparčiai žingsniuoti ar eiti su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis. Svarbiausia –palaikyti sveikos, blaivios ir sąmoningos lietuvių tautos idėją. Kiekvieno mėnesio pirmąjį penktadienį kėdainiečiai kviečiami prisijungti prie bendraminčių.   

   Visą rugsėjo mėnesį du kartus per savaitę Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai organizavo nemokamus šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimus Kėdainių Neįgaliųjų draugijos nariams ir Kėdainių miesto ir rajono gyventojams. Viso organizuota 16 treniruočių. Užsiėmimų metu išsamiai išaiškinta šiaurietiškojo ėjimo nauda organizmui, supažindinta su taisyklingo vaikščiojimo technika, šiaurietiško ėjimo lazdų pasirinkimo bei individualaus pritaikymo galimybėmis. Kiekviena treniruotė truko apie 1,5 valandos, kurią sudaro teorinė dalis ir praktinis užsiėmimas skirtas fiziniams pratimams atlikti bei šiaurietiškojo ėjimo technikai įsisavinti. Kiekvienam užsiėmimų dalyviui individualiai parenkamos ir išduodamos specialiosios šiaurietiškojo ėjimo lazdos. Užsiėmimus vedė trenerė Janina Bazevičienė ir Jūratė Petraitienė. Šiaurietiškasis ėjimas, viena iš šiuo metu populiariausių ir efektyviausių fizinio aktyvumo formų, tai vaikščiojimo su lazdomis būdas - puiki sveikatos saugojimo ir stiprinimo forma, praktikuojama bet kokiu oru bei bet kuriuo metų laiku.

Jau antri metai nuo rugsėjo mėnesio kartą per savaitę renkasi vyresnio amžiaus moterys, kurios mankštinasi kartu su kineziterapeute Jurga Dovydavičiene. Mankštų pagrindinis tikslas-padėti žmogui padaryti gyvensenos pakeitimus, su kuriais jie patogiai jausis ir kurie prisidės prie sveikatos gerinimo, sportuoti taisyklingai, nekenkiant savo organizmui, kūnui. Negalima kategoriškai skirstyti visų pratimų į draudžiamus ir leidžiamus-tai dažnai priklauso nuo to, kas, kada ir kaip pratimus atlieka, todėl mūsų mankštas veda kineziterapeutė. Labai svarbu, kad fiziniai pratimai būtų atliekami sistemingai, krūvis didinamas palaipsniui. Ir kas be ko maloniausia sportuoti su bendraminčiais. 

     Net penkias dienas Kėdainių rajono Akademijos gimnazijos „Kaštono“skyriuje vyko paskaitos ir praktiniai užsiėmimai pedagogams, tėvams ir vaikams tema “Psichologinio atsparumo ugdymas ir stresų valdymas. Savęs pažinimas, sveikatinimo galimybės ir santykių genėzė “, kuriuos vedė Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas, Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos prezidentas, sveikatos, jogos ir gyvenimo meno mokytojas Eligijus Valskis. Nors rugsėjis ir labai įtemptas mėnuo tiek pedagogams, tiek ir mokinių tėveliams, tačiau užsiėmimai buvo lankomi noriai. Mokiniams teorinės žinios apie dėmesio koncentraciją, šalia esančio žmogaus pažinimą, muzikos ir juoko galią buvo tuojau pat įtvirtintos praktiniuose užsiėmimuose. Net patys nepaklusniausi ir judriausi 3-4 klasių mokiniai užsiėmimuose pamiršdavo laiką. Popietės valandomis mokinukus keisdavo pedagogai ir mokinių tėveliai, nes pasak Eligijaus Valskio, sveikos gyvensenos pagrindų mokytis turi visa šeima ir pedagogai, norint išugdyti teisingus įgūdžius, reikalavimai turi būti vienodi tiek šeimoje, tiek ir mokykloje. Pradžioje skeptiškai žiūrėję į sveikuolio pateiktą informaciją, jau antrojo užsiėmimo metu pedagogai ir tėveliai lektoriui pabėrė daugybę klausimų, dalinosi įspūdžiais apie vaikų elgesio pokyčius. Ne vieną vakarą lektorius buvo užlaikomas ilgiau negu planuotas užsiėmimo laikas ir noriai dalijosi meditacijos paslaptimis bei sveikuoliškų patiekalų receptais. 10 pedagogų ir 5 mokinių tėveliai išmoko taisyklingai kvėpuoti, atlikti trumpą mankštą darbo vietoje, sužinojo ir praktiškai išbandė juoko ir muzikos terapijos poveikį.

   Josvainių miestelio šventės metu rugsėjo 11 dieną nuo 16 val. didelius ir mažus kvietė Sveikatos ratas, kur laukė įvairios pramogos: mažuosius ir jaunimą linksmino Burbulų dėdė, įvairūs žaidimai, klausimai. Suaugusiems buvo skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI), matuojamas arterinis kraujo spaudimas (AKS), nustatomas kūno riebalų ir skysčių kiekis procentais, metabolinis amžius, visceralinių riebalų kiekis, kaulų ir raumenų masė, dienos kalorijų norma, platinama informacinė medžiaga, teikiamos rekomendacijos.

   Kiekvieną rugsėjį Kėdainiuose organizuojama Europos judrioji savaitė, kuri prasideda nuo rugsėjo 16 dienos. Šios savaitės kulminacija - Diena be automobilio, tradiciškai minima rugsėjo 22-ąją. Ji suteikia unikalią galimybę atkreipti pasaulio lyderių, visuomenės ir suinteresuotų institucijų dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai bei patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo, todėl žmonės buvo raginami bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo būdų - eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, eiti su šiaurietiškomis lazdomis. Tai ne tik gerina gyvenimo kokybę miestuose, mažina oro taršą ir triukšmą, bet ir efektyviai prisideda prie eismo saugumo gerinimo. Svarbiausia eiti ir važiuoti saugiai.

   Judriosios savaitės metu visose ugdymo įstaigose visuomenės sveikatos priežiūros specialistai vykdė pirmosios pagalbos mokymus bei priminė saugos elgesio ir judėjimo taisykles. Kėdainių bendruomenė rugsėjo 22 dieną kvietė eiti šiaurietiškai ir pasimokyti suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam, nes būtent nuo mūsų veiksmų, žinių ir ištiestos pagalbos rankos priklauso žmogaus gyvybė. Situacija, kurioje negalima būti abejingam ar praeiti pro šalį, tad kol lauksite iškviestos medicininės pagalbos galime padėti. Dar kartą priminėme rajono gyventojams kaip atlikti pradinį kvėpavimą, kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringimo, kraujavimo, žaizdų, nudegimų, lūžių atvejais.

   Rugsėjo mėnesį žolinčiaus akademijos vadovė, sveikos gyvensenos propaguotoja Danutė Kunčienė lankėsi rajono ugdymo įstaigose. Kalbėjo apie rudens valgius, apie tai kaip pasiruošti atsargų įvairių žolelių, uogelių, sėklelių, kaip sudominti vaiką valgyti daržoves, kaip papuošti stalą. Čia vietoje gamino cukinijų ir morkų makaronus, kurie tikrai labai patiko tiek vaikams, tiek suaugusiems. Džiugu, kad vis didėja ugdymo įstaigų bendruomenių, kurios domisi sveiko maisto paruošimu. Sveika mityba turi nebūti mados reikalas, o turi tapti kasdieniu įpročiu.

danute kun.

   Žolininkė Danutė Kunčienė aiškino, kad sveikata nenukrinta iš dangaus, o ateina tobulinantis. Vidinės ramybės, pasak jos, lengviausia mokytis iš gamtos. „Atėjo laikas, žolė pagelto ir nušalo, medžiai numetė lapus, bet viduje yra ramūs, nekeikia darganų ir šalnų. Pasiekus tokią vidinę ramybę, galima daug nuveikti. Tad tiems, kas nori būti sveiki ir laimingi, reikia išmokti pajusti vidinę ramybę. Iš pradžių – nors kelioms valandoms, vėliau – vis ilgesniam laikui. Vieniems reikia aktyvios mankštos, kitiems – ramesnės, bet kas rytą, vos pabudus, gerai pasirąžyti būtina kiekvienam. Judėjimas, fiziniai pratimai taip pat būtini visiems, tik reikia pasirinkti tokius, kurie teiktų malonumą. Svarbu nepersistengti, nesiekti atsigriebti per vieną dieną už visą savaitę ar mėnesį. Neįvertinus savo galimybių, galima tik prisidaryti bėdos“.

 visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Giedrė Žemaitienė

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.